2 Windowsy w jednym PC

Nadal nie wiem, po co tak kombinujesz z dwoma systemami - ponownie pytam o powód takiego rozwiązania. Być może niepotrzebnie dokładasz sobie roboty, bo efekt który chcesz uzyskać da się zrobić na jednym systemie.
Jeśli nic się z W10 nie zmieniło względem starszych wersji, to nie ma problemu z instalacją nawet 5 systemów obok siebie. Klucz W10 jest przypisany do kompa i powinien być taki sam dla obu kopii systemu. Bootloader też nie powinien robić z tego powodu problemów, bo mechanizm startu od W7 jest podobny i gdyby robił problemy, to nie można by było posiadać żadnego Windowsa obok 10.
Nie wiem też skąd koledze pojawiły się komunikaty o legalności. Wątpię, by Windows interesował się tym, co jet na drugiej partycji. Obie instalacje powinno działać i aktywować się bez problemu.

Ogólnie to chodzi mi teraz o zapobiegnięcie utracie klucza na systemi, mogą usunąć Windows z jednego, cokolwiek.

Na nowszych sprzętach aktywacja wpisywana jest w uefi. Dla starszych aktywacja przypisana jest do maila na serwerach MS. Klucz powinieneś mieć z systemem, bo w końcu jakoś go zainstalowałeś. Klucz można też odczytać z poziomu działającego systemu korzystając z tego polecenia:

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Kojarzyłem tą sytuację z tym, że Win 10 ewaluował z Win 7

Nadal nie rozumiem - to zrób kopię aktywacji, ew. na wypadek zapisz sobie obecny klucz.

To jakbym teraz odłączył całkowicie dysk z drugim Windowsem to stanie się coś? System był aktywowany za pomocą telefonu ma systemie Windows 7 a potem zaaktualizowany do 10 i nie wiem, czy odczytania klucza da oczekiwany efekt, gdyż, gdy kupiłem klucz na Allegro, podczas aktywacji na W7 wyskoczył jakiś błąd i kazano mi wykonać aktywację telefonicznie.

To wykonasz aktywacje jeszcze raz. To nie jest żadne problem. Zresztą aktywacja w Windows 10 powinna przejść sama automatycznie. Nie wpisuj klucza przy instalacji, tylko zainstaluj i aktywuj z menu.
Najlepiej byłoby usunąć oba systemy i zainstalować 10 na czysto. Pamiętaj przy tym o swoich danych z katalogu Users.

Ale mówię, ja nie chcę reinstalować Windowsa ponownie, na obu dyskach system jest aktywowany tym samym kluczem, i widnieje napis o owej informacji.
A mogę zrobić tak, że zreinstaluję system na jednym a drugi całkowicie odłączę przed instalacją??

Jak już masz któryś zostawić, to zostaw ten zainstalowany na czysto jeśli działa dobrze. Ten po aktualizacji z 7 usuń.
Po co odłączać drugi i nadal zostawiać 2 skoro są zbędne? Jeden zostaw albo zainstaluj od nowa, drugi usuń.

Zrobie tak, ale ten drugi po prostu odłącze i nic z nim nie bedę robić, Windows na nim zostanie, bo nie chce tracic tych wszystkich danych a tym pierwszy zrobie reinstall.

Jakich danych? Wszystkie dane użytkownika można przenieść, a te 30GB plików systemowych jest po prostu zbędne.