2 windowsy xp na 1 komputerze

No i mam następujący problem: Miałem normalnie windowsa xp sp2 i niestety mi sie sypnął cały system, tak że nie dało się go uruchomić. Miałem mnóstwo ważnych danych na obu partycjach więc żeby nie stracić danych zainstalowałem ponownie xp’ka na drugiej partycji (tak że miałem do wyboru przy uruchamianiu). Po zrobieniu porządku na dysku chciałbym usunąć jeden z windowsów. I teraz jak to mam zrobić? Format przez biosa i od razu reset (bo potem sie tam kopjują pliki jakieś i instaluje windows po restarcie)? Format partycji przy włączonym windowsie nie śmiga bo wyskakuje błąd na końcu :confused:

Nie chce już eksperymentować żeby na nowo sie z tym nie bawić więc prosze o rade specjalistów :wink:

Są różne specjalne programy do takich działań, np Partition Magic tu masz więcej

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1& … +i+plikowe

jak-podzielic-partycje-sformatowac-dysk-twardy-t953.html

a następnie po prostu kończysz wybierając F3

a najlepiej to użyj programu Gparted

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 … temu+Linux

Usunięcie poprzedniego Windowsa i sformatowanie partycji sprawi, że nowy nie będzie się uruchamiał, gdyż ma swoje pliki na tamtej partycji.

Jest jakiś plik tekstowy na dysku C: (zapomniałem nazwy), w którym są wypisane uruchamiane systemy. Trzeba skasować wpis o pierwszym z nich i później można normalnie usunąć pliki starego Windowsa (Windows, Document and Settings, Program Files), bo ten nie będzie widniał na liście uruchamianych systemów.

MaRa , pewnie tobie chodzi o plik boot.ini

po sformatowaniu “nowy” system będzie sie uruchamiał bo owy plik jest także na partycji której nie będzie formatował i to właśnie z niego korzysta system podczas startu a nie z tego co jest na partycji która jest formatowana.

Dobra moment! A moge zrobic tak, ze wkladam plytke z windowsa, normalnie bootuje tak jak zawsze robie formata i formatuje partycje (dysk c, bo na d mam tego windowsa co chce zostawic) i zaraz po formacie robie restart? Wyskoczy mi wtedy instalacja windowsa? Bo potem po formacie kopjuje jakies pliki i dopiero smiga format. A sek w tym ze na p[artycji c nie mam nic poza tym niesprawnym windowsem wiec moge go sformatowac caly.

A ten program Gdesk to musze wypalic i opalic na cd system? Bo mi sie nagrywarka spalila, montuje plik .iso w daemonie ale… nie ma tam nic do instalacji O.o

Tylko musze byc pewny tego klasycznego formatu wiec sie pytam :slight_smile:

Po co tak chcesz kombinować?? Wejdź na partycję d:, podaj nam zawartosć pliku boot.ini(plik ma atribut ukryty i systemowy, więc aby go zobaczyć musisz wejść w panel sterowania, opcje folderów i w zakładce widok zaznaczyć pokazuj ukryte pliki i foldery i odhaczyć ukryj chronione pliki systemu operacyjnego i kliknąć zastosuj) i potem wystarczy wejść w start, uruchom, wpisać cmd, wcisnąć enter lub kliknąć ok i wpisać komendę format c: /fs:NTFS, wcisnąć enter, potem t i znowu enter. Równie dobrze sformatować ją możesz przy pomocy np. Gparted i Partition Magic.

Gdzie jest ten plik boot.ini? Bo w wyszukiwarce windowsa nie znajduje go ani na partycji c:/ ani na d:/. Odznaczylem w panelu sterowania wszystko.

A najlepsze ze gdy wformatuje przez ten cmd to przy samym koncu mi pisze: “formatowanie partycji systemowej jest niedozwolone” O.o

w takim razie spróbuj wejść w start, kliknij ppm na mój komputer, właściwości, zaawansowane, kliknij ustawienia pod uruchamianie i odzyskiwanie i tam powineneś meć możliwość edycji tego pliku. Po prostu wystarczy, że usuniesz ten wpis, gdzie parametr partition będzie miał wartość 1 i zapiszesz zmiany… A co do partycji, to spróbuj pobrać gparded i przy jego pomocy sformatować c:…

No dobra ale formata dalej sie nie da zrobic… a co z tym co mowilem wyzej zeby normalnie sformatowac jak sie windowsa instaluje i zaraz reset zrobic zeby nie kopiowal tych plikow? Bo ten format napewno zadziala ale co z windowsem potem? Moge tak zrobic? Mowilem ze Gparted odpada bo nie mam nagrywarki a w daemonie cosik nie bardzo to wychodzi :slight_smile:

Mam lebszy, pomysł, uruchom komputer z płyty z windowsem i jak dojdziesz to licencji to po wciśnięciu klawisza f8 zamiast esc wciśnij r - spowoduje to otwarcie konsoli odzyskiwania. Konsola zaproponuje Ci zmiaanę układu klawiatury, którą zignorujesz i poczekasz aż upłynie czas na wciśnięcie klawisza. Po upływie czasu, system zapyta do którego systemu chcesz się zalogować i tutaj nie ma różnicy do którego, więc wciśnij np. 1 i enter. Następnie konsola poprosi o hasło administratora - jeżeli nie ustawiałeś w trakcie instalacji windowsa hasła po prostu wciśnij enter i wpisz teraz format c: /fs:NTFS i wciśnij enter, potem t i znowu enter. Po sformatowaniu wpisz exit, wciśnij enter i wyjmij płytkę…

Wrzuć na pendrive, jeśli masz :slight_smile: Gdybyś się zdecydował na GParted to Ci się może przydać :arrow: linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

Tak na przyszłość zamiast instalować na drugiej partycji Windowsa (co jest nawet nie zgodne z licencją) użyj jakiejś dystrybucji Linuksa w wersji livecd, która umożliwi Ci bezproblemowe przekopiowanie danych na inną partycję lub dysk :slight_smile:

Pozdrawiam!

usuń w pliku boot.ini tego windowsa XP, który nie działa (jeśli przy uruchamianiu pierwszy jest zły to ten pierwszy usuń w boot.ini, jeśli drugi to drugi usuń. następnie Usuń folder “windows” starego windowsa, przecież nowy ma pliki w innym miejscu.

I czy jak to się zrobi to potem trzeba znowu zaznaczyć to co po odhaczaliśmy ?>???

Nie jest to konieczne, ale warto, ponieważ w przeciwnym razie windows będzie wyświetlał pliki niezbędne do poprawnej pracy, a wtenczas narażasz je na przypadkowe zmodyfikowanie lub usunięcie.

Zalecane jest przywrócenie poprzednich ustawień tych opcji.