206 stopni procesora czy uszkodzony czujnik?

Witam!

Od jakiegoś czasu zaczęły się spadki fps w grach na moim sprzęcie, z początku mi to nie przeszkadzało,bo mało gram, ale w GTA V chciałem troche przysiedzieć… więc zaczęły mnie irytować. Spadki są z 60 fps do mniej więcej 25. Zmierzyłem temperatury karty i procesora i przeżyłem szok! :o Procesor osiągał temperature 206 sopni :o. Jednak podejrzewam uszkodzenie czujnika, bo po pierwsze komp się nie wyłączał, a po drugie skok na 206 był nagły, najpierw pracuje sobie procesor z temperaturą ok. 80 stopni, a nagle skok od razu na 206 i się utrzymuje, nie schodzi na 205 ani nie wzrasta na 207 - w ogóle się nie rusza. Podczas takiej temperatury mam spadki fps właśnie. Nie wiecie, co mogę zrobić w takiej sytuacji? Wyczytałem gdzieś, że te czujniki są nie do naprawy :/… Podejrzewałem też o to zasilacz, więc dodam że jest to chiński badziew TakeMe 600 W albo 650 :). 

Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

A może coś więcej o sprzęcie, bo nikt jasnowidzem nie jest i nie wie czy to AMD czy Intel?

Komp Ci się nie wyłącza bo pewnie w BIOS/UEFI opcja zabezpieczenia przed przegrzaniem wyłączona.

Jakim programem robiony odczyt. Bo to może program źle interpretuje dane.

 

Co do zasilacza, to pewnie od innych usłyszysz,że to szrot i tylko do wymiany, ja na razie mówię że jest oki, ale jak się okaże, że masz wypasiony procek i kartę graficzną to też tak będę mówić.

Ok ok sorki ze nie podałem specyfikacji…

Procesor to amd fx 8320

Karta graficzna gtx 660ti

Płyta główna msi 760gm-p23 i co ciekawe ten sam błąd znalazłem na innych forach i tamci nieszczęśliwcy mieli te płytę :confused:

Programami testowałem kilkoma np hwmonitor albo Speedfan

sprawdź sobie jeszcze raz  tym programem  (pobierz go z prawej str. w tym szarym okienku wszystkie wersje )

http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Program,Windows,15982.html

 

jak uruchomisz programik to klikasz w tę pomarańczową ikonkę sensors -tam poda temp.

Najbardziej miarodajne są dane z bios, procesor w podanej przez ciebie temperaturze już dawno by się spalił (nawet by do niej nie doszedł)

Sprawdziłem tym programem i wynik ten sam CPU 0 ma temperature 255 stopni a CPU 206…

Dodam jeszcze, że dziś wymieniłem paste na procesorze i zaktualizowałem biosa, bo ta aktualizacja coś tam poprawiała w procku

 

Uwierz, że procesor by nie wytrzymał tylu stopni ciepła, czujnik popsuty. Ściągnij HWmonitor i CPU temp, jeśli temperatury te same to na 100% czujnik i nie musisz się przejmować.

No ok wierze że to czujnik :slight_smile: mam to tak po prostu zostawić?

Na gwarancję jak masz, wymień na dobrą pastę. Dobre chłodzenie (nie boxowe) i nie musisz wymieniać.

Wymiana chłodzenia rozwiąże problem? Bo jezeli to nic pewnego to wole wymienić płytę główną od razu juz najpierw chłodzenie a potem jeszcze płytę :confused:

tutaj wymiana chłodzenia nic nie zmieni, jak możesz sobie pozwolić na wymianę to zdecydowanie płyta :slight_smile:

np. 

http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/4946835?utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.pl%2F

O panie 300-400 zł wydać teraz na płytę bo mi źle temperaturę pokazuje :/. Ale gwarancja komputera powinna to uwzględnić nie? Moze spróbuje go zareklamować, dzięki za pomoc ziomki!

Reklamacja nie wchodzi jednak w grę :/… Tak dla pewności spytam: czy to na pewno płyta główna a nie zasilacz? Chciałbym mieć pewność zanim kupię :wink: Z góry dzięki za pomoc… znowu :) 

ja co do płyty to napisałem jak byś się decydował :slight_smile: nie że musisz koniecznie zmieniać :slight_smile:

 

natomiast sprawdź sobie jeszcze dokładnie  mocowanie chłodzenia do płyty głównej(plastikowy kołek wciskany w otwór płyty gł). Możliwe że tylko obluzowane. Słaby docisk chłodzenie z jednej strony powoduje przegrzewanie procesora. Zdemontuj chłodzenie i obejrzyj dokładnie wszystkie zapięcia, bo czasami po prostu pękają. 

 

PS.

ale tutaj czujnik jest uszkodzony ,

możesz jeszcze jak masz taką możliwość sprawdzić na innym czy pożyczonym zasilaczu .

 

 

to już nie odnośnie tego czujnika ,ale 

sprawdź sobie jeszcze czystość karty graficznej ,chodzi o wentylatory

 

pv  odczytaj

Ok, tylko mnie nie martwi zły odczyt temperatury z procesora, tylko to ze spadają fpsy podczas tych nagłych skoków na 206 stopni :confused:

Są nie do przeżycia wiec chce wymienić wadliwy element :slight_smile: i tylko chce miec pewność ze to płyta główna :wink: a teraz sprawdziłem mocowania i sa okej moze troszkę chłodzenie procka było słabiej przykręcone ale nic nie było luźno czy cos, w kazdym razie po przykręceniu chłodzenia na twardo jest ciagle to samo :confused: