24=16, 40=16

W ClonieCD i w DeepBurner jest dokladnie tak samo…

Zapadaj nagrywarce płytę czyszczącą. Może to faktycznie wina brudnego “oczka” lasera.

Nie ma takiej możliwości.

Problem pojawił się na niespełna rocznej nagrywarce LG CDRW

i występuje również po zamianie jej (końcem grudnia) na LITE-ON DVDRW

A może Ci nagrywarka chodzi w PIO Mode ?? :wink:

Gdzie to można sprawdzić?

Właściwości systemu —> Sprzęt —> Menadżer Urządzeń —> Kontrolery IDE ATA/ATAPI

I tytuj pownieneś mieć możliwość ustwienia DMA

Chodzi o to?

dma9ne.jpg

Tak, tyle że moja też chodzi na PIO a takich rzeczy nie robi. Nasuwa mi się coś takiego: napędy optyczne pracują w różnych trybach: CAV, P-CAV, CLV… Odpowiadają one za nagrywanie/odtwarzanie ze stałą predkością obrotową płytki na całej powierzchni lub ze stałą predkością zapisu. Niektóre tryby nagrywania wymuszają zdaje się konkretne tryby pracy (DAO -> CLV o ile się dobrze orientuję) Może coś tu by nalezało pogrzebać? Nagrywasz cały czas w jednym trybie czy zmieniasz? nie dam głowy że to o to chodzi, ale może warto posprawdzać…?

Sprawdzałem w trybie TAO i DAO

Nie było widać różnicy…

Na podstwowym kanale IDE powineneś mieć dysk twardy(z tego posta powyżej nie wydaje mi sie aby to był HDD chyba że z ubiegłego wieku) i najlepiej jak już nic nie ma do taśmy podpięte a na pomocniczym IDE nagrywarke + drógi napęd jak masz i jak chcą ze sobą współpracować (miałem taki konflikt napędów LG (Pio) z Toshiba (UDMA2) , nagrywarka najlepiej na Master a drógi napęd na tej samej taśmie Slave .

PS.Jaką masz płyte gł ,może trzeba zainstalować oprogramowanie do płyty gł. w tym również niekiedy zawarte są acceleratory kanałów IDE.

Tak właśnie jest :slight_smile:

Problem rozwiązany

Na pomocniczym kanale faktycznie był ustawiony tryb PIO

Po przestawieniu na DMA wszystko działa prawidłowo

Dzięki serdeczne :slight_smile:

Seagate Baraccuda IV, 40GB, 7200 RPM

Mam taki sam i powinno być UDMA tryb 5

http://img180.exs.cx/img180/4561/10zd.jpg

A Windows nie ma na to wpływu?

Widzę, że masz WinXP, ja mam 2000

możesz sprawdzić w Aida32(everest) na jakim HDD pracuje

http://img180.exs.cx/img180/1531/31mt.jpg

Wygląda totak:


Asterisk

No to wszysko jest w porządku widocznie Xp inaczej pokazuje jak Win2000 w menadżerze urządzeń.

Jeszcze raz dzięki serdeczne.

Problem rozwiązany - temat do zamknięcia :slight_smile:

Zamykam