24=16, 40=16

(system) #1

rok studiow na kierunku matematyka poszedl na marne...

juz wyjasniam o co chodzi... chodzi o wypalanie plyt. poczatkowo myslalem ze problem lezy w nero i w jego skroconym obszarze lead-out. dlatego tez sprawdzilem co sie dzieje w clonie.. i tu dokladnie ten sam problem.. ustawiam 40 a wypala sie z predkoscia 16...

(Asterisk) #2

Dlaczego ??

Gdzie ustawiasz, jakie prędkości obsługuje wypalarka,

na jakiej płycie wypalasz ??

(system) #3

zerknij na tytul :wink:

no tego akurat nie rozumiem... predkosc ustawia sie przed wypaleniem... jest inna mozliwosc?

52/32/52

nic nadzwyczajnego... Vakoss 52X ale nigdy nie mialem z nimi problemu

(Asterisk) #4

Zobacz na stronie cdrinfo , którą z nich używasz

(system) #5

hmm.. jakis malo dokladny ten wykaz plyt... nie znalazlem tam Akossa 48... Emteca 52...

poza tym nie wydaje mi sie zeby problem lezal w plytce - wypalalem dzisiaj rowniez plytke Emtec 52 i wystapil dokladnie ten sam problem

(Asterisk) #6

Wypalarka ??

(Golden Finger) #7

Prawda jest taka, że napis na płycie nie świadczy o tym, że płytę można wypalić o takiej prędkości.

Mam np. płytę RW, na której pisze 12x a moja nagrywarka niezależnie od ustawień wypala z prędkością 8x i niezależnie od programu :twisted:

Wiele płyt CD-R sprawdzałem i często prędkość wypalania jest niższa od podanej na płycie, być może jest to prędkość z najszybszego miejsca do wypalenia :smiley:

Już kilkakrotnie przekonałem się, że to co pisze na płycie nie zawsze zgadza się ze stanem faktycznym.

:okulary:

(system) #8

no ale nigdy jeszcze nie mialem tak (a troche plyt juz wypalilem) zeby plytka przy wypalaniu nie rozkrecila sie do chocby 30... teraz nie mam mozliwosci wiec rano skocze do sklepu i z ciekawosci kupie kilka roznych plyt i zobacze co sie bedzie dzialo...

jeszcze jedna sprawa.. wspomnialem o opcji krotkiego lead-out w nowym nero... przy wlaczonej opcji wypalanie odbywalo sie ze stala predkoscia 16... przy wylaczonej plytka rozkrecala sie do 24-26 i nastepnie gwaltownie zwalniala do 16... pozniej wypalanie odbywalo sie ze skaczaca predkoscia 13-16,5

(Viliae) #9

Witam

Mam do ciebie pytanie, a właściwie kilka: Czy korzystasz z opcji "określ maksymalną prędkość zapisu"?

Dysk twardy zdefragmentowany? (Istnieje możliwość, że HDD nie może przesłać danych z zadaną prędkością, a bofor zapisu jest już pełny)

Oczko lasera nagrywarki czyste? (U mnie pyłki kurzu blokowały laser i Nero postanowił nie nagrywać prędzej niż 24x, i dopiero czyszczenie pomogło, choć niedokońca :stuck_out_tongue: )

(JNJN) #10

A może prościej koniec nagrywary i sama elektronika przestawiła się na niższą prędkość nagrywania.

Zobacz jak odczytuje płyty jako CD - użyj płyty nie nagrywanej a tłoczonej np. dodatki do czasopism.

Spróbuj użyć najnowszego oprogramowania do nagrywania, a najlepiej tej wersji na której nagrywara chodziła dobrze.

Wyczyść dobrze laser nagrywary.

(system) #11

nagrywarka ma niecaly rok tak wiec mysle ze gdyby to byl jej koniec to moglbym chyba zlozyc reklamacje (gwarancja 2 lata)

kupilem dzisiaj zestaw plytek (kazda inna) za chwile sprawdze jak sie beda wypalaly.. moze plytki byly felerne...

P.S.

czy moge "wchodzic" do nagrywarki kiedy jest ona jeszcze na gwarancji?

Post 2

3plytki wypalone. Wypalanie z predkoscia 40x, 700 MB. przekazuje zatem co zaobserwowalem:

Esperanza silver - 52x

do 40% predkosc 25, do 40-70% predkosc 20 70-100% predkosc 15

czas wypalania - 4:55

Mint 52x

predkosci j.w

czas - 4.53

Platinum 52x

predkosci j.w

czas - 4.59

uzywam Nero 6.6.0.1 teraz zainstaluje Nero 6.3.2.5 i wypale nastepne 3 plytki...

Update

Golden Finger

(Golden Finger) #12

Z Twoich obserwcji wynika, że nasze wyobrażenie o napisanej prędkości wypalania płyt jest błędem.

Producent pisze największą prędkość wypalania, a nie jej srednią dla całej płyty :smiley:

To jest podobnie jak z szybkością odczytu CD-ROM'u, pisze że 52x ale tak naprawdę jest to znacznie mniej dla całej płyty :stuck_out_tongue:

I jeszcze jedna rzecz w tym jest ważna, zależna od nagrywarki.

Otóż moja płyta CDRW 12x w nagrywarce LG znajomego pali z prędkością 12x (u mnie 8x nagrywarka Philips 52x24x52x), tak pokazuje nero, wresja taka sama dla mojej nagrywarki jak i znajomego.

Płytka ma 180 MB (takie małe kółeczko ale fajna sprawa)

:okulary:

(system) #13

ja to wiem...

wiem ze plytka stopniowo sie rozkreca... ale w moim przypadku plytka zamiast sie rozkrecac zwalnia...

nagrywalem juz kiedys z predkoscia 40 i 48... i wiem ze wyglada to mniej wiecej tak ze plytka zaczyna od 20... potem jest 28.. 32... 40... 44 i dopiero pod koniec zaczyna zwalniac...

(JNJN) #14

Zeby zakończyć dyskusje to powiiem tak:

Wgraj najnowsze firmware do nagrywary - będzie widzieć nowe nośniki i może usunie błędy korekcji i inne.

Problem jest skomplikowany, a mianowicie jak koledzy zauważyli zapis zaczyna się od środka płyty do zewnątrz i większość napędów optycznych startuje od np x17 do x52 , choć zdarzają się napędy które mają stała prędkość na całej płycie.

Prędkośc zapisu zależy od wielu czynników:

Nagrywary i firmware

Oprogramowania

Jakości nośnika i producenta.

Kompa

Poczytaj tu:

http://forum.cdrinfo.pl/forumdisplay.php?f=2

Jeśli nagrywara zwalnia w czasie nagrywania to;

Słaby transfer z dysku lub CD

Słaby nośnik - nagrywara napotykając błędy zwalnia

Coś z korekcją błędów.

Oraz problem z odczytem nośnika lub pliku kopiowanego.

To na tyle.

(system) #15

czy to konieczne? jeszcze dwa tygodnie temu wszystko dzialalo dobrze. uzywam zawsze tych samych plytek wiec raczej nie chodzi o to... myslalem ze moze nowe nero cos namieszalo ale przed chwila powrocilem do poprzedniej wersji i nic sie nie zmienilo...

(JNJN) #16

Na koniec - nie jest konieczne.

Ale sprzęt się starzeje i zużywa szczególnie nagrywary.

Posprawdzaj ustawienia programu i kompa i poczytaj to cośmy napisali i rzuć problem na Forum CDR.

(system) #17

1.

wiem ze sie starzeje - nagrywarka ma niecaly rok i nie byla zbytnio

ekploatowana... poza tym jest to moja druga nagrywarka - pierwsza wytrzymala 2 lata odprzedalem ja kumplowi i dziala dalej

2.

czytalem wszystko bardzo uwaznie

3.

ustawienia nie byly zmieniane. minimum wiedzy na ten temat posiadam

wiec uwagi takie jak ta o predkosci (ze jest to srednia) albo o tym ze plyta

wypala sie od srodka na zewnatrz uwazam za zbedne...

4.

co konretnie masz na mysli?

(JNJN) #18

Menadzer urządzeń tryby pracy dysków i napędów.

Defragmentacja dysku.

Błedy na dysku chkdsk /f, sfc /scannow - posprzątać dobrze po programach do nagrywania.

Wgrac ASPI 4.71.2

Kolega wszystko wie a się pyta, nie rozumiem.

Pozdrawiam

Reszta jest na Forum poczytać.

(system) #19

Problem powraca...

Zrobiłem już chyba wszystko co możliwe:

• pod koniec listopada wymieniłem prawie wszystko w komputerze (zostały napędy optyczne i dysk)

• końcem grudnia zmieniłem nagrywarkę

• dzisiaj wymieniłem taśmy

Problem pozostał. Zmieniła się tylko prędkość -

spadła do 9-11

(Jablek 88) #20

Może spróbój wypalil na clonie :?