24=16, 40=16

rok studiow na kierunku matematyka poszedl na marne…

juz wyjasniam o co chodzi… chodzi o wypalanie plyt. poczatkowo myslalem ze problem lezy w nero i w jego skroconym obszarze lead-out. dlatego tez sprawdzilem co sie dzieje w clonie… i tu dokladnie ten sam problem… ustawiam 40 a wypala sie z predkoscia 16…

Dlaczego ??

Gdzie ustawiasz, jakie prędkości obsługuje wypalarka,

na jakiej płycie wypalasz ??

zerknij na tytul :wink:

no tego akurat nie rozumiem… predkosc ustawia sie przed wypaleniem… jest inna mozliwosc?

52/32/52

nic nadzwyczajnego… Vakoss 52X ale nigdy nie mialem z nimi problemu

Zobacz na stronie cdrinfo , którą z nich używasz

hmm… jakis malo dokladny ten wykaz plyt… nie znalazlem tam Akossa 48… Emteca 52…

poza tym nie wydaje mi sie zeby problem lezal w plytce - wypalalem dzisiaj rowniez plytke Emtec 52 i wystapil dokladnie ten sam problem

Wypalarka ??

Prawda jest taka, że napis na płycie nie świadczy o tym, że płytę można wypalić o takiej prędkości.

Mam np. płytę RW, na której pisze 12x a moja nagrywarka niezależnie od ustawień wypala z prędkością 8x i niezależnie od programu :twisted:

Wiele płyt CD-R sprawdzałem i często prędkość wypalania jest niższa od podanej na płycie, być może jest to prędkość z najszybszego miejsca do wypalenia :smiley:

Już kilkakrotnie przekonałem się, że to co pisze na płycie nie zawsze zgadza się ze stanem faktycznym.

:okulary:

no ale nigdy jeszcze nie mialem tak (a troche plyt juz wypalilem) zeby plytka przy wypalaniu nie rozkrecila sie do chocby 30… teraz nie mam mozliwosci wiec rano skocze do sklepu i z ciekawosci kupie kilka roznych plyt i zobacze co sie bedzie dzialo…

jeszcze jedna sprawa… wspomnialem o opcji krotkiego lead-out w nowym nero… przy wlaczonej opcji wypalanie odbywalo sie ze stala predkoscia 16… przy wylaczonej plytka rozkrecala sie do 24-26 i nastepnie gwaltownie zwalniala do 16… pozniej wypalanie odbywalo sie ze skaczaca predkoscia 13-16,5

Witam

Mam do ciebie pytanie, a właściwie kilka: Czy korzystasz z opcji “określ maksymalną prędkość zapisu”?

Dysk twardy zdefragmentowany? (Istnieje możliwość, że HDD nie może przesłać danych z zadaną prędkością, a bofor zapisu jest już pełny)

Oczko lasera nagrywarki czyste? (U mnie pyłki kurzu blokowały laser i Nero postanowił nie nagrywać prędzej niż 24x, i dopiero czyszczenie pomogło, choć niedokońca :stuck_out_tongue: )

A może prościej koniec nagrywary i sama elektronika przestawiła się na niższą prędkość nagrywania.

Zobacz jak odczytuje płyty jako CD - użyj płyty nie nagrywanej a tłoczonej np. dodatki do czasopism.

Spróbuj użyć najnowszego oprogramowania do nagrywania, a najlepiej tej wersji na której nagrywara chodziła dobrze.

Wyczyść dobrze laser nagrywary.

nagrywarka ma niecaly rok tak wiec mysle ze gdyby to byl jej koniec to moglbym chyba zlozyc reklamacje (gwarancja 2 lata)

kupilem dzisiaj zestaw plytek (kazda inna) za chwile sprawdze jak sie beda wypalaly… moze plytki byly felerne…

P.S.

czy moge “wchodzic” do nagrywarki kiedy jest ona jeszcze na gwarancji?

Post 2

3plytki wypalone. Wypalanie z predkoscia 40x, 700 MB. przekazuje zatem co zaobserwowalem:

Esperanza silver - 52x

do 40% predkosc 25, do 40-70% predkosc 20 70-100% predkosc 15

czas wypalania - 4:55

Mint 52x

predkosci j.w

czas - 4.53

Platinum 52x

predkosci j.w

czas - 4.59

uzywam Nero 6.6.0.1 teraz zainstaluje Nero 6.3.2.5 i wypale nastepne 3 plytki…


Update

Golden Finger

Z Twoich obserwcji wynika, że nasze wyobrażenie o napisanej prędkości wypalania płyt jest błędem.

Producent pisze największą prędkość wypalania, a nie jej srednią dla całej płyty :smiley:

To jest podobnie jak z szybkością odczytu CD-ROM’u, pisze że 52x ale tak naprawdę jest to znacznie mniej dla całej płyty :stuck_out_tongue:


I jeszcze jedna rzecz w tym jest ważna, zależna od nagrywarki.

Otóż moja płyta CDRW 12x w nagrywarce LG znajomego pali z prędkością 12x (u mnie 8x nagrywarka Philips 52x24x52x), tak pokazuje nero, wresja taka sama dla mojej nagrywarki jak i znajomego.

Płytka ma 180 MB (takie małe kółeczko ale fajna sprawa)

:okulary:

ja to wiem…

wiem ze plytka stopniowo sie rozkreca… ale w moim przypadku plytka zamiast sie rozkrecac zwalnia…

nagrywalem juz kiedys z predkoscia 40 i 48… i wiem ze wyglada to mniej wiecej tak ze plytka zaczyna od 20… potem jest 28… 32… 40… 44 i dopiero pod koniec zaczyna zwalniac…

Zeby zakończyć dyskusje to powiiem tak:

Wgraj najnowsze firmware do nagrywary - będzie widzieć nowe nośniki i może usunie błędy korekcji i inne.

Problem jest skomplikowany, a mianowicie jak koledzy zauważyli zapis zaczyna się od środka płyty do zewnątrz i większość napędów optycznych startuje od np x17 do x52 , choć zdarzają się napędy które mają stała prędkość na całej płycie.

Prędkośc zapisu zależy od wielu czynników:

Nagrywary i firmware

Oprogramowania

Jakości nośnika i producenta.

Kompa

Poczytaj tu:

http://forum.cdrinfo.pl/forumdisplay.php?f=2

Jeśli nagrywara zwalnia w czasie nagrywania to;

Słaby transfer z dysku lub CD

Słaby nośnik - nagrywara napotykając błędy zwalnia

Coś z korekcją błędów.

Oraz problem z odczytem nośnika lub pliku kopiowanego.

To na tyle.

czy to konieczne? jeszcze dwa tygodnie temu wszystko dzialalo dobrze. uzywam zawsze tych samych plytek wiec raczej nie chodzi o to… myslalem ze moze nowe nero cos namieszalo ale przed chwila powrocilem do poprzedniej wersji i nic sie nie zmienilo…

Na koniec - nie jest konieczne.

Ale sprzęt się starzeje i zużywa szczególnie nagrywary.

Posprawdzaj ustawienia programu i kompa i poczytaj to cośmy napisali i rzuć problem na Forum CDR.

wiem ze sie starzeje - nagrywarka ma niecaly rok i nie byla zbytnio

ekploatowana… poza tym jest to moja druga nagrywarka - pierwsza wytrzymala 2 lata odprzedalem ja kumplowi i dziala dalej

czytalem wszystko bardzo uwaznie

ustawienia nie byly zmieniane. minimum wiedzy na ten temat posiadam

wiec uwagi takie jak ta o predkosci (ze jest to srednia) albo o tym ze plyta

wypala sie od srodka na zewnatrz uwazam za zbedne…

co konretnie masz na mysli?

Menadzer urządzeń tryby pracy dysków i napędów.

Defragmentacja dysku.

Błedy na dysku chkdsk /f, sfc /scannow - posprzątać dobrze po programach do nagrywania.

Wgrac ASPI 4.71.2

Kolega wszystko wie a się pyta, nie rozumiem.

Pozdrawiam

Reszta jest na Forum poczytać.

Problem powraca…

Zrobiłem już chyba wszystko co możliwe:

  • pod koniec listopada wymieniłem prawie wszystko w komputerze (zostały napędy optyczne i dysk)

  • końcem grudnia zmieniłem nagrywarkę

  • dzisiaj wymieniłem taśmy

Problem pozostał. Zmieniła się tylko prędkość -

spadła do 9-11

Może spróbój wypalil na clonie :?