2x Vista + 2 partycje = jak usunąć jeden system?

Witam, po awarii jednego systemu, nie mogłem tak po prostu sformatować dysku i zainstalować go ponownie (ze względu na ważne dla mnie dane), więc zainstalowałem Vistę po raz drugi, na innej partycji, a następnie przeniosłem wszystkie ważne pliki z partycji na której był uszkodzony system, na tą z nowym, by teraz móc spokojnie sformatować tą zawaloną partycje. Podczas uruchamiania komputera mam do wyboru dwa Windowsy, co za tym idzie kliknięcie PPM na dysk D i zaznaczenie opcji formatuj “nie działa”. Czytałem troche o edycji pliku boot.ini, ale wszystkie zdobyte informacje tyczyły się XP, wyszukiwarka nie znajduje tego pliku na żadnej z dwóch partycji, tak samo w opcji “Odzyskiwanie i uruchamianie” nie mam możliwośći edycji tego pliku (tak jak jest to zrobione na XP). Proszę o pomoc, jak krok po kroku wyłączyć stary windows, a potem sformatować partycje.

Hej,

Najpierw potrzeba będzie choć jednego uszczegółowienia… :stuck_out_tongue: Na których partycjach są poszczególne systemy operacyjne (ten zepsuty i ten dobry) i którą partycję chcesz sformatować??

Na przyszłość warto pomyśleć o użyciu narzędzia takiego jak Hiren’s Boot CD - dzięki niemu uruchomisz system MiniXP, dzięki któremu uzyskasz dostęp do zasobów dyskowych, wykonasz niezbędne operacje (przeniesienia danych) i nie będzie konieczne instalowanie dodatkowego systemu. :slight_smile:

Wszystko zależy od tego, na którym systemie pracujesz - nie możesz uciąć gałęzi na której siedzisz. :slight_smile: Nie można sformatować też podstawowej partycji boot’owalnej, gdyż w ogóle nie odpalisz żadnego z systemów.

Zgadza się - w Viście w ogóle nie ma takiego pliku - opcje startowe można edytować za pomocą polecenia msconfig i zakładki Uruchamianie lub przy pomocy innych narzędzi - na przykład EasyBCD. Ważne jest jednak, by określić co usunąć i na której z partycji się to znajduje… :slight_smile: Dlatego najważniejsze jest pierwsze pytanie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus