3 partycje podstawowe i roszerzona - brak partycji dla Linux

Witam, posiadam Windows 7 OEM i oczywiście zajęte są 3 partycje podstawowe (odzyskiwania, system reserved i w końcu sam system). Mam dodatkowo partycję rozszerzoną dla partycji dla danych. W tym momencie są 4 partycje podstawowe i nie ma możliwości instalacji jakiegokolwiek dodatkowego systemu. Czy istnieje możliwość instalacji obok kolejnego systemu bez kasowania jakiejkolwiek partycji i żeby w razie potrzeby można było przywrócić system z pomocą partycji odzyskiwania? Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

Windows ma ograniczenie do 4 partycji. Zainstaluj program do tworzenia i spod niego zrób nowe. Mi się udało. Poszukaj w ostatnich wątkach - rozmawialiśmy o tym z 2tyg. temu :slight_smile:

@tomi127 Na początku piszesz że masz trzy partycje podstawowe i dodatkowo partycję rozszerzoną. Dalej piszesz że masz cztery partycje podstawowe. Więcej w końcu która wersja jest aktualna. Jeśli masz partycję rozszerzoną to nie widzę problemu utworzenia na niej dysku logicznego i intalacji na nim jakiegoś systemu.

@rgabrysiak są 3 partycje podstawowe i jedna rozszerzona. Policzyłem rozszerzoną jako kolejną partycję podstawową, jeżeli tak się nie liczy to mój błąd, przepraszam.

JARObb , spróbuję za pomocą GParted i dam znać co i jak :slight_smile:

tomi127 Partycje podstawowe i rozszerzone to co innego. Ale spokojnie nie wszyscy wszystko wiedzą. A do zarządzania partycjami możesz użyć, oprócz systemowych narzędzi, programu EASEUS Partition Master :

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Pozdrawiam

tomi127 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Próbowałem utworzyć nową partycję podstawową za pomocą GParted i niestety nie udało się.

Jednak cytując wikipedię:

Nie mogę utworzyć kolejnej partycji podstawowej. Czy to oznacza, że kupując laptopa z systemem i nie chcąc kasować partycji recovery pozbawiamy się możliwości instalacji kolejnego systemu?

Jest jeszcze coś takiego jak konwersja z podstawowej na logiczną , parę sekund roboty.

@tomi127 Ale kombinujesz, z tego co widzę masz trzy partycje podstawowe i jedną rozszerzoną. Więc logiczne jest że następnej podstawowej już nie utowrzysz (chyba że skasujesz rozszerzoną).

Na partycji rozszerzonej możesz wydzielić miejsce na tzw. dyski logiczne na których można zainstalować system (np. modny ostatnio Windows 8 CP bądź jakąs dystrybujcę Linuska).

OK. Czy można tak zrobić z partycją “SYSTEM RESERVED”? Z tego co wiem to jest ona odpowiedzialna za rozruch i nie chciałbym się uziemić :slight_smile:

Akurat tej bym nie ruszał. Jeśli możesz wstaw na forum zdjęcie z Disk Management (zarządzanie dyskami).

Zobaczymy jak masz rozłożone partycje i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Weż wklej obrazek z Easeusa jak ten rozkład partycji u ciebie wygląda bo tak jest znacznie łatwiej .

52895015432948734281.jpg

Ostatnie dwie to partycje dla Linuksa jako logiczne, jednak ten na tych zainstalować się nie chciał.

Przepraszam za marudzenie ale wstaw pełne zdjęcie.

Proszę :slight_smile:

http://iv.pl/images/71101733701998190021.jpg

To po pierwsze. Po drugie - uruchom livecd linuksa, którego już masz. Zaloguj się w konsoli na konto roota:

sudo su

Podaj wynik polecenia (tam jest małe L jak Licheń):

fdisk -l

Wstaw screen z programu GParted z widokiem partycji. W ogóle to jakiego linuksa chcesz instalować, bo nie wiem czy pierwsze polecenie będzie pasować.

@tomi127 Wstaw jeszcze to o co prosi marcin’82

Widzę że masz małe zamieszanko z partycjami na dysku. Jaki system plików mają dwie ostatnie partycje (te o wielkości 14 i 6,57 GB )?

I jakiego Linuska próbowałeś instalować?

Wstawiam fdisk:

http://iv.pl/images/07938524287035442379.jpg

Generalnie to kiedyś chciałem zainstalować Ubuntu, ale nie chciało mi się bawić z tym to zostawiłem partycje tak jak są, jednak ostatnio znowu naszła mnie ochota na przetestowanie jakiegoś systemu i chciałbym zainstalować Debiana, ale zanim to zrobię muszę pod to teren przygotować.

@tomi127 Jeśli będziesz chciał instalować Debiana lub innego Linuksa partycje widzę że masz już przygotowane (jedna zapewne na system 14GB + druga na swap 6,57).

Wydaje mi się że nie ma co bardziej kombinować i nie powinieneś mieć problemu z instalacją dodatkowego systemu.

Chyba że bardzo chcesz coś zmienić.

Hmm faktycznie udało się zainstalować Debiana i mam wybór systemu. A przysiągłbym, że jakiś czas temu Ubuntu odmawiało możliwości instalacji, bo partycja logiczna, a nie podstawowa, może coś pomieszałem… mniejsza. Dziękuję bardzo za pomoc, temat można uznać za zakończony :slight_smile: