3 pytania na temat Ro

W poniedziałek wymieniłem wreszcie modem od Neostrady (miałem sagem 800, a łącze to Multimo 1 Mbit) na nowy Router Linksys WAG200G. Niesamowita sprawa jest taka że przez ten cały czas ani raz internet mi się nie rozłączył i nareszcie mogę powiedzieć że mam stałe łącze (przy starym modemie 3, 4 razy dziennie był disconnect). Ale jako że jestem trochę zielony w tym temacie to mam 3 pytania.

  1. Jak szybko zmienić ip teraz, jak miałem stary modem to wystarczyło rozłączyć połączenie i po ponownym połączeniu miałem nowe ip, trwało to jakieś 10 sekund.

  2. Dawniej miałem 2 komputery połączone ze sobą skrętką, a pliki między komputerami wymieniałem przez FTP (używałem do tego G6 FTP serwer i Total Commandera) jak to robić teraz kiedy komputery podłączone są przez router? Jeszcze doszedł laptop podłączony bezprzewodowo.

  3. Ostatnie pytanie, czy da się jakoś stale podzielić łącze, chodzi mi o to że jak gram w jakąś sieciową grę, a na innym komputerze coś się ściąga to pingi idą ostro do góry. Trzeba by w takim momencie przydzielić obydwu komputerom np połowę łącza.

odp na 1 - wyjmij wtyczkę zasilania będzie ten sam efekt…

odp na 2 - teraz też masz wszytko połączone skrętką tylko przez router… ustaw na wszystkich statyczne IP i dalej możesz się cieszyć protokołem FTP

odp na 3 - tu nic nie zrobić dlatego ze wszystko wychodzi tak i tak przez jedno łącze za routerem i tak się kumuluję, a router dziele łącze równo… może specjalnymi programami przydzielać określoną “wielkość” łącza ale nie wiem czy takie coś chcesz osiągnąć…

nieprawda, oczywiście jest to bzdura!

wystarczy że włączysz i skonfigurujesz QoS w swoim routerze i możesz przyciąć prędkości do np 512 kbps na każdy komputer czy jak tam wolisz…

no to samo napisałem tylko innymi słowami… końcowe zdanie miało nasunąć reakcje pytanie i zasugerowanie odpowiedzi… ale to juz chyba była by zmiana tematu