3 routery w jednej sieci - jak poprawnie skonfigurować?

Witam

Mam problem dotyczący sieci lokalnej składającej się z 3 routerów. Zależy mi , aby każdy komputer mógł pingować do każdego. Na razie mam rozwiązane jak poniżej , ale nie jestem pewien czy jest ok, bo czasem pojawia się info o konflikcie IP, mimo iż każdy z PC i rotuerów ma inne. Proszę o sprawdzenie czy wszystko jest poprawnie.

ROUTER(1) - AP5470. do niego podpiety jest kabel WAN oraz kompy przez LAN i wifi

Obecnie pracuje w trybe Gate (AP + Router)

Na nim włązony jest serwerer DHCP

ROUTER(2) - Airlive G-DUO. Posiada 2 radia (ustawiony tryb Client+AP). Radio 1 (Wireless Client) łączy się przez wifi z Routerem (1). Drugie Radio pracuje w trybie Access Point. Do Routera (2) podłączony jest komputer przez LAN. Router ma dostęp do netu i sieci lokalnej przez Radio 1.

ROUTER(3) - WL-5460AP. Pracuje w trybie AP. Do niego do jednego gniazda LAN podpiety jest internet (idzie kablem z gniazda LAN w Routerze (2) ), do drugiego gniazda LAN podpiety jest jeden komp.

Wydaje mi się, że bardziej adekwatny powinien być tryb Gateway ze wzgledu na to, ze wtedy jedno gniazdo RJ45 dziala jako WAN a drugie LAN (podział netu), ale z drugiej strony kabel WAN jest wpiety tylko do Routera (1).

Dostepne inny tryby na Routerze (3) to: AP, Client, Bridge, WDS Repeater, Universal Repeater, WISP, WISP+UniversalRepeater, Gateway, Bridge(send beacon)

Pytanie jak ma byc skonfigurowany DHCP na routerach 2 i 3 aby uniknąć konfliktów IP, gdy na routerze 1 ustawiony jest DHCP serwer ? Wiem tyle, że nie powinno byc wiecej niz 1 serwera DHCP w 1 sieci.

Wszystkie routery popdięte są zwykłym kablem, NIE KROSOWANYM (gdzieś czytałem, że 2 routery powinny być spięte ze sobą kablem crossowanym, ale czy w każdym przyp.?)

Oto jak zbudowana jest siec:

http://www.gsm-support.net/schemat-sieci2.jpg

Pozdrawiam

Wojtek

Witam,

Pytanie jest takie, po co to komplikować? Co złego jest w płaskiej adresacji przy podłączenie 4 komputerów do sieci? Poza tym jeśli chcesz by były 3 podsieci to poprawnie je skonfiguruj, usta na głównym routerze 192.168.0.x, za pierwszym routerem dodatkowym ustaw podsieć 192.168.1.x a za drugim 192.168.2.x. 2 dodatkowe routery mają być w tryby router, na głównym routerze musisz ustawić statyczne trasy do podsieci 192.168.1.x i 192.168.2.x by dało się je pingować.

Pozdrawiam,

mr-owl

W przypadku G.Duo, myślę, że komputer powinien być w innej podsieci, podejrzewam, że radio 1 działa jako interfejs WAN i musi routować ruch do LAN. Jeśli łączysz routery LAN do LAN, to DHCP włącz tylko na jednym routerze. Co do kabla, jeśli routery nie posiadają funkcji auto MDI-MDIX to powinieneś je łączyć kablem krosowanym, tak samo jest jak łączysz routery portami WAN do WAN.

Hej,

Obecnie chyba niemal wszystkie urządzenia sieciowe wyposażone są interfejsy, które automatycznie sprawdzają czy podłączenie nastąpiło kablem crossowanym czy nie (Auto MDI/MDIX) - nie jest więc konieczne podłączanie ich kablem crossowanym.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ok dzięki serdeczne za odpowiedzi, czy muszą być jednak 3 podsieci ? Jeśli np. 1 router ma adres 192.168.1.1 , drugi 192.168.1.2, trzeci 192.168.1.3 a DHCP ustawione na pierwszym na 192.168.1.100-192.168.1.200, to będą wtedy jakieś konflikty IP ?

Tak radio 1 w routerze G.Duo działa jako interfejs WAN i musi routować ruch do LAN.

Pytania:

Szukałem w WL-5470AP ustawień do ustawienia statycznych tras do podsieci, ale nie widze niczego takiego? Jakiej opcji szukać ?

Czy DHCP ma być włączone tylko na 1 routerze nawet w sytuacji, gdy zastosuję 3 różne podsieci? Nie musi być tak, że każdy router ma DHCP dla innych klas IP ?

Airlive odpisał, że w routerze WL-5470V2 ma być ustawienie ‘AP’ (?) 'For WL-5460APv2,

please set it as AP mode, and connect the LAN port to the WL-5470AP’s LAN

port.’

Nie, nie musisz mieć 3 podsieci, ale skoro jedno radio działa jako WAN, to będziesz miał już 2 podsieci. Routery, które łączysz kablem i radiem 1 (Airlive) będą w podsieci, np. 192.168.0.0/24 natomiast radio 2 (Airlive) i komputery do niego podłączone w podsieci, np. 192.168.1.0/24. Routery możesz połączyć kablem krosowanym portami LAN do LAN, jeśli działa na kablu prosty (auto MDI-MDIX), to może tak zostać.

To jest AP czy router? Z tego co znalazłem i z nazwy modelu wynika, że to jest AP, ale jeśli może pracować jako router, to routing może być ograniczony. Jak możesz daj zrzut ekranu z panelu konfiguracyjnego.

Najlepiej na jednym routerze, router może być dowolny, nawet w dowolnej podsieci, jeśli posiadasz jakiś router z DHCP Relay. Jednak Ty będziesz potrzebował dwóch serwerów, jeden dla podsiecie 192.168.0.0/24 (router 1 lub router 2), drugi dla podsieci 192.168.1.0/24 (Airlive).

WL-5470AP - przykladowy panel http://citymedia.pl/al/demo/WL-5470AP/home.htm

Chyba źle napisałem, że AP Client to połączenie WAN, bo router ten ma fizyczny port WAN. Zerknij prosze tutaj:

http://citymedia.pl/al/demo/G.DUO/home_wispap.htm

W sumie na razie ustawilem wszystko w 1 podsieci i jakos dziala.

Mogę się tylko domyślać, że działa jako interfejs WAN, pomimo fizycznego, ale jak dokładnie działa to urządzenie, tego nie wiem.

Jeśli router działa w trybie Client+AP to powinno wszystko działać w jednej podsieci, Airlive działa podobnie jak przełącznik.

Wygląda, że to jest jednak AP, nie router, dlatego może nie mieć możliwości ustalania tras statycznych.