3 rzeczy które mielą dyskiem

Mam Windows 10 zainstalowany na dysku M.2 512GB oraz 2 dyski HDD Toshiba S300.
Trzy rzeczy mnie wpieprzają :

Windows 10 i telemetria - regularnie trzeba zamykać proces telemetrii, bo z jakiegoś powodu miele dyskiem HDD. Nie wiem dlaczego tak jest. Na tym dysku jest trochę filmów, kilka gier zainstalowanych, jakieś fotki zgrywane z telefonu. Monitor zasobów wskazuje 100% aktywności dysku, kiedy proces telemetrii działa i rżnie tym dyskiem jak głupi. Nie mogę wyłączyć całkiem tej telemetrii, bo przestaje działać naliczanie osiągnięć w grach z usługi Xbox Live.

Geforce Experience - podobny problem jak wyżej - proces nvcontainer.exe również miele tym samym dyskiem. Z jakiego powodu ? Nie wiem, bo ścieżka do zgrywania screenów i video z gier jest na SSD, a nie na ten dysk HDD. Ostatecznie odinstalowałem ten cały Geforce Experience, ale trochę szkoda mi go, bo Shadow Play było przydatną funkcją i nie wiem czym ją zastąpić.

Google Chrome - rżnie dyskiem HDD procesem software reporter tool. Stosowałem różne porady nawet z tego portalu i pomagały na krótko. Nie wiedzieć czemu ten proces również rżnie dyskiem HDD. Co takiego na tym dysku jest, że się te programy uczepiły akurat niego ?

Ok, wyżaliłem się.

Jak masz trochę RAM, to przerzuć cache przeglądarki, do RAM.
Temat ramdisk jak windows tmpfs jak linux itd.

Albo niech ją chociaż zainstaluje na SSD. Mieć SSDka i trzymać Chrome i jej cache na HDD - herezja.

Wszystkie programy, w tym Chrome mam na SSD, więc nie wiem czemu to cholerstwo mieli HDD

A skąd wiesz, że to Chrome? Masz 100% pewność? Bo to dziwne że mieli hdd skoro jest zainstalowana na innym dysku który jest dyskiem ssd. Może to coś innego mieli? Może jakieś proces systemowy? Na przykład indeksowanie? defragmentator?
Ja mam podobną konfigurację do twojej jeżeli chodzi o dyski. Jeden ssd i jeden hdd. I nic mi nie mieli na hdd.

Może masz ustawienie tworzenia kopii zapasowej ( przyrostowej ) na dysku hdd.

Jeśli mówisz o “ochrona systemu” to jest włączona tylko na dysku SSD M.2

Chodzi mi o kopię zapasową plików https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/kopia-zapasowa-danych-w-windows-10-jak-zrobic.html

Zablokuj windowsowym firewallem compatelrunner.exe (czy jak on tam się nazywał) zarówno połączenia wychodzące jak i przychodzące i powinno się uspokoić.

To jest wyłączone.