3 sieci, 2 gniazdka, 2komputery jak połączyć?

Witam.

Mam troszeczkę nietypowe pytanie, odnośnie podłączenia, jak w temacie 3 sieci.

Mam 2 komputery i chce aby w jednym były dwie sieci a w drugim jedna sieć. Mam 2 gniazdka sieciowe i 3 switche.

Są 3 sieci:

1-internet

2-wewnetrzna

3-rejestrator

Komputer nr 1 ma mieć internet i rejestrator, drugi natomiast sieć wewnetrzną.

Jak to połączyć ze sobą?:slight_smile:

Możesz przedstawić jakiś schemat? Masz przygotowaną adresację? Piszesz o switchach, a masz jakieś routery? Co to są za switche? Zarządzalne czy niezarządzalne? To są przełączniki warstwy drugiej czy trzeciej?

Jak wspomniano, podaj proszę adresacje tych podsieci (internet, wewnętrzna, rejestrator) i czemu one są rozdzielone. Słabo to wytłumaczyłeś.

Witam, sory że po 2 dniach, ale już jestem.

No to tak, mam do internetu router który idzie przez zwykły rozdzielacz i to wszystko, a jeśli chodzi o sieć wewnetrzną i rejestrator to mam dostęp tylko do rozdzielczy których mogę się podpiąć i oczywiście nr ip, dns itd.

Tylko nie wiem jak to zgrać ze sobą żeby po prostu nie chodzić i nie zmieniać “w kółko” kabli i IP jeśli raz robię coś w wewnetrznej sieci a raz w rejestratorze.

Ustawienia do sieci mam, ale dostep do routera mam tylko od internetu.

Jeszcz raz, powoli…

  1. Rozumiem że są to trzy niezależne sieci fizyczne? Osobne oklablowanie itd. ?

  2. Czy te sieci można spiąć ze sobą, czy są podstawy aby tego nie robić?

  3. podaj IP i maskę podsieci każdego urządzenia: routera (bramy domyślnej do internetu), rejestratora i tego trzeciego…

Są trzy sieci.

Trzy kable sieciowe które mam w serwerowni na dole.

A u góry u siebie mam dwa gniazdka w których mogę poprowadzić te sieci.

Tylko muszę to zrobić tak aby sieć wewnetrzna nie miala powiązania żadnego z internetem.

Internet ma automatyczne przypisywanie ip/dns a pozostałe sieci mają recznie wszystko wprowadzane

W którym miejscu nie zrozumiałeś pytania o podaniu adresów IP tych urządzeń? To bardzo istotne.

p.s. jak np. ustawa wymaga (firma państowa?), albo procedury rozdzielenie tych sieci fizyczne a nie tylko logiczne , to złamiesz procedurę.

Troche Cię nie rozumiem. No ale tak, internet netia z automatu przypisuje, mam router, rejestrator 172.x.x.x, a sieć wewnetrzna 85.x.x.x

Chodzi mi w ogóle jak mam to podlączyć? i czy jest to jakoś możliwe? :slight_smile:

To już wiemy, że nie rozumiesz.Podaj prosze jeszcze raz dokładnie dane.

  1. sieć ‘do internetu’. Wejdź na komputer i podaj wynik komendy ipconfig /all

  2. sieć z rejestratorem: wejdź na komputer i podaj ipconfig /all

  3. sieć - to samo, podaj ipconfig /all

Pomyliłem szybciej IP, tak jest:

internet: eo1dt7yz35l3_t.jpg

sieć: wtettur55gy4_t.jpg

A rejestrator, teraz nie mam tutaj laptopa bo pojechał do naprawy, ale miałem gdzies IP zapisane, 85.237.160.87, 255.255.255.128, 85.237.160.240

Najbardziej chodziło mi właśnie o ten schemat kabli rozdzielacz LAN :slight_smile:

Masz dokładnie coś takiego?:slight_smile: Tak jak na zdjęciu?

Ja sam sobie kable robię :slight_smile:

nie wiedziałem że coś takiego istnieje :open_mouth:

Istnieje i działa. W teorii (sam robisz kable, więc pewnie to wiesz…) używane są x4 żyły, natomiast pozostałe cztery służą do ekranowania. Może być ciężko uzyskać na tym 1Gb, ale jak odległości nie są zbyt duże to będzie działać bez problemu. Czasem może być konieczność ustawienia na NIC 100Mbs na sztywno.

Takie rozdzielacze stosuje się najczęściej do telefonu i komputera podpiętego do jednego gniazdka. Jak założysz ich zbyt dużo przy switchu, to robi się niezły burdel w okablowaniu, więc dobrze sobie udokumentuj, bo za pół roku nie połapiesz się co narobiłeś.

standrdowo wszystkie gniazda mam podpisane wiec spoczko :wink:

No ale jak mówisz, burdel niezły :wink:

Po to pytam o ustawienia sieci w tych sieciach fizycznych, aby nie “nachodziły się”, bo będą problemy z routingiem (te same domeny rozgłoszeniowe). Wstępnie wygląda to prosto do zrobienia. Pamiętaj jednak, że na dobrą sprawę spinasz te sieci i jak na komputerze z dwoma k.sieciowymi ostro namotasz z wymianą ruchu między sieciami, to Twój komputer stanie się routerem. Sieci będą połączone fizycznie, przy nieodpowiedniej konfiguracji także logicznie.