3 sprawy


(Maciek25 1977) #1

Mam nadzieje ze ten post nie zostanie usuniety wiec:

  1. pierwsza sprawa dotyczy Waszego (ogolnie o wszystkich) zachowania w stosunku do nowych userów i nie tylko. odsyłacie niektórych do wyszukiwarki ale taki początkujący użytkownik tak naprawdę nie wie co ma wpisać, a jeśli już to tematów tutaj jest naprawdę bardzo dużo i jak mu wyskoczy kilkadziesiąt topiców to oczywistym jest że jeśli po przejrzeniu najwyżej 10 i tak założy nowy temat, a Wy odsyłacie go do szukajki i jeszcze dajecie te buźki ( :evil: :evil: :evil: )

  2. wiele osób na tym forum (może na razie nie bede wymienial nicków) otwarcie i zdecydowanie krytykuje innych za używanie nielegalnego oprogramowania, jednak sami takowego używają (mam co najmniej 1 przykład - użytkownik z liczbą postów liczoną w tysiącach, drugi tak samo - a jego tłumaczenie do mnie nie przemawia) i w ironiczny, wręcz szyderczy sposób odsyłają do regulaminu. Przykro to mówić ale takie zachowanie źle świadczy tylko o Was.

  3. programy p2p - wracam do mego pierwszego posta na tym forum. tam chcialem abyscie mi wyjasnili dlaczego udzielacie porad dotyczących programów p2p skoro sluzą one do zdobywania nielegalnych plików. padła między innymi taka odpowiedź: "Pomyśl, nóż może też być narzędziem zbrodni, użyty do innych celów, niż przewidziano.". Dobrze, ale nie czarujmy się - każdy z nas wie do czego tak naprawdę służą programy p2p i sory ale nie wierzę w takie tłumaczenia że p2p może byc "unikalną skarbnica wiedzy". Każdy ściąga stamtąd filmy gry czy muzykę. To tłumaczenie ze skarbnicą wiedzy jest jak wzmianki na stronkach warez typu: "prezentowane tu materiały służą wyłącznie do celów edukacyjnych i powinny być usunięte z dysku twardego po upływie 24 godzin". jeśli już jest to forum o legalnym oprogramowaniu to chyba powinniście się tego trzymać

oczywiście pisząc tego posta liczę się z ostrzeżeniem za, nie wiem może nieuprzejmość lub arogancję czy coś, ale wierzcie mi - są tu bardziej "doświadczeni w postach" którzy kulturą nie grzeszą


(Asterisk) #2

Przeczytaj Regulamin ===::> Punkty 2.1 i 2.2


To zwróć się do nich bezposrednio - od czego masz PW


Nie moge zakładać niecnych intencji nie dajmy się zwariować

Jeżeli okaże się, że sprawa jest ewidentna - będzie interwencja

Jeżeli masz jakieś wątpliwości - możesz napisać o nich do Moderatora

Czyli należałoby po prostu kasować i tyle ??


Za co :o - to normalne, że masz wątpliwości :smiley:


To akurat nie jest żadnym uzasadnieniem, każdy odpowiada za siebie


(Maciek25 1977) #3

Zgoda ale wśród czasami kilkudziesięciu tysięcy tematów naprawdę niekiedy niemożliwością jest coś znaleźć. mowa była o nowych użytkownikach. przyznam nawet że ja sam czasem mam problemy z prawidłowym wpisaniem treści zapytania do szukajki, nie zawsze za pierwszym razem coś znajdę, a jestem tu od lutego. naprawdę miejmy w sobie trochę wyrozumiałości

zwracałem się jednak nie spotkałem się z odzewem, jeden mi odesłał wiadomość tak jakby wcale nie wiedział nawet o co chodzi (nie można chyba pominąć faktu że w tej wiadomości wysłałem linki do konkretnych przykładów)

co do tej sprawy to chyba nie dojdziemy do porozumienia, ponieważ nadal jestem zdania że takich porad udzielać się nie powinno. uzywam p2p ale chyba trzeba trzymać się zasad


(fiesta) #4

Wybacz ale ja ani żaden z administratorów i modków naprawdę nie czujemy na siłach zbawić cały świat poprzez uwolnienie go od piractwa. Nas naprawdę nie interesuje co każdy z userów ma na swoim dysku (BTW to jego sprawa i ewentualnie jego problemy w razie kontroli w domu czy w pracy). Ale fakt że korzysta z P2P w celu ściągania nielegalnych plików wcale nie upoważnia do pisania o tym na forum a szczególnie do podawania linków do stron gdzie takie wiadomości można uzyskać. Ze względu na charakter vortalu została przyjęta taka konwencja i do tego musisz się zastosować.


(Krzysieknd2) #5

Witam,

Chciałem co nieco powiedzieć odnośnie szukania. Z tego co widze, teraz już nie można dawać ogólnych wskazówek typu: "google", "szukaj". Tak było kiedyś. Teraz można powiedziec np. "Masz tu pare wyników szukania, resztę znajdziesz w forumowej szukajce lub w goglach". Takie coś nie jest złe, bo użytkownik będzie miał tego co chce, a przy okazji będzie wiedział gdzie szukać 8) 8) :smiley:

Pozdrawiam


(Monczkin) #6

widzisz - czasem "nowy user" szuka pomocy tutaj, bo czasami nie chce mu się nawet włożyć odrobiny wysiłku, żeby zrobic to samemu.

pytania typu - "szukam dobrego programu do....", "proszę o linka do... bo mi się spieszy..." itd., itp mogą irytować. To forum ma odpowiedzi na wiekszość pytan - ale lenistwo nie usprawiedliwia takiego podejścia, tym bardziej, że robi się bałagan. Na innych forum działa ten sam mechanizm :slight_smile:

nie wiem jak inni - ale ja nawet jak wyrażam swoją :twisted: podaję rozwiązania - tak że nie pisz

ponieważ wielu userów tak nie robi :!:

niestety świat nie jest czarno biały, ale ma wiele szarości...

sory, ale tutaj mylisz się - nie wszyszcy ssają nielegal, a sieci p2p powstały do swobodnej wymiany plików - to co jest udostępniane to już inna sprawa. Nie widzę powodu, że nie udzielać porad na temat konfiguracji programu - istnieje domniemanie o niewinności.

generalnie nie pisz wszyscy - ponieważ tak nie jest. Jeśli masz zarzuty do jakiegoś usera - kieruj je do niego


(Stachan) #7

A dlaczego nie? Boisz się czy obłudnie dajesz czas odinstalowanie?

Było, jest i będzie. Walka z wiatrakami.

Wczoraj koleś założył topic dotyczący wykonania kopii oryginalnej gry, Sims. Ewidentne piractwo powiesz? Nie! Na moje dictum, że kopie zapasowe to ściema inny mi odpisuje, iż on również robi takie kopie, gdyż nie chce niszczyć oryginałów. Może planuje je sprzedać. Nie wiem, ale dalej nie dyskutowałem.

Tak więc wszystkie Twoje przemyslenia, choć z pozoru słuszne były już przerabiane na tym forum. Kolena burza w szklance wody jest zbędna.


(adpawl) #8

Powiem tak:

Ad 1.

To nwi muszą iść na łatwizne? Nie mogą poświęcić paru minut na wyszukanie informacji, bo... bo nie i już? bo im się zwyczajnie nie chce, a potrzebują tego już teraz tak baaaaardzo, że chłopaki plizzzzz - dajcie linka! :smiley:

No bez przesady!!

Bobu, swoim tłumaczeniem próbujesz wcisnąć kit, że nowy szukając np. spolszczenia do programu X, nie jest w stanie w wyszukiwarke wpisać: spolszczenie x :roll: ...a że wyników nieraz jest sporo, cóż należy przeglądać kolejno, te najbardziej prawdopodobne, lub zwyczajnie - użyć bardziej precyzyjnych słów do wyszukiwania...

btw.

najczęściej w prośbie o skorzystanie z wyszukiwarki, zawarty jest link odsyłający do wyników, lub też bezpośrednio do danego zagadnienia/pliku -przynajmniej ja tak robię ...a i wiem, że wielu innych też. :wink:

Ad2. To, co kto ma na swoim komputerze, to wyłącznie jego prywatna sprawa! Może sobie mieć full legal, może też mieć same warezy...

...ale ciebie już to nie powinno obchodzić!

Na forum panują pewne reguły i należy ich przestrzegać !!

...bo niby jak to sobie wyobrażasz?

-ci, co na legalu jadą, będą mówiżi, że to beee, feee i tak nie wolno...

-a ci, co mają warezy, będą sypali crackami, serialami, keygenami, linkami do stron warezowych i poradami: jak scrackować program ??

Ad3. p2p, to system wymiany plików, a to, że większość używa go do pobierania filmów, piosenek, warezów etc.

nie znaczy to, że nikt go nie używa do pobierania legalnych plików!!

...i tu też powiem, że to już sprawa sumienia użytkownika sieci p2p, do czego jej użyje...

btw.

sam używam p2p do pobierania softu na licencji freeware, gnu gpl, open source... skryptów, źródeł i komponentów do delphi...

A więc z pewnością jestem bandytą i chamem !? :smiley:


(Ryan) #9

Monczkin : z tym 'do wszystkich' chodziło chyba, że nie wyłącznie do moderatorów. :wink: Ale do rzeczy.

  1. Często pytania są niejasne, wynikają z lenistwa (przytoczony przez Monczkina przykład 'bo mi się spieszy' - pisanie z problemem na forum nie zapewni natychmiastowej odpowiedzi) lub przekonania o własnej nieomylności ('szukałem na forum "pacz do simsów" ale nic nie było'). Internet to źródło informacji. Podstawową umiejętnością jest wyszukanie tych istotnych. Nie widzę powodu by nie stymulować nowych do poszukiwań. Poza tym większość silnie zaangażowanych w życie forum ludzi obok 'szukaj' podaje przykładowe wyniki wyszukiwania. Osobiście jednak nie widzę powodu do pobłażania osobie, która wątek nad 'jak zainstalować phpBB' umieszcza swój temat 'problem z zainstalowaniem phpBB'. To już dramat...

  2. Nie wypowiem się na ten temat - sam kiedyś miałem dużo softu pirackiego. Obecnie sukcesywnie wykupuję licencje na oprogramowanie, którego używam. Szacuję, że pod koniec wakacji będę w pełni legalny. Chcę by tak było i tak będzie.

  3. Ciężko jest się niestety z Tobą nie zgodzić - taki soft służy głównie jednemu celowi (wyjątkiem jest Torrent, który został zaadaptowany do innych celów, czego przykładem może być Download Manager Blizzarda). W każdym przypadku może jednak istnieć wyjątek - swojego czasu uczestniczyłem w życiu społeczności DC++, ale jako developer i wyłącznie na hubie developerskim się udzielałem. Nie pobierałem ani nie udostępniałem softu (innego niż źródła DC++ czy SDK różnej maści). Jak widać można użyć DC do czegoś dobrego (samokształcenie).


(Damian) #10

Zgadzam się w/w przemyśleniami. Kiedyś na tym forum dość często zdarzało się, że user podał jedynie link do wyszukiwarki mówiąc, aby dana osoba znalazła sobie to co ją interesuje.

Teraz, jesli obyczaj ten całkowicie nie upadł to występuje bardzo sporadycznie ! Zawsze podawane są konkretne tematy bądź strony, a obok ewentulanie występuje prośba o trochę samodzielności i nauczenie się korzystania np.z googli.

Moim zdaniem przesadzasz bubu.


(Asterisk) #11

Co śmiało mozna podciągnąć pod naruszenie rgulaminu


(Maciek25 1977) #12

ad 1.

sprawa generalnie dotyczy Waszego zachowania

Oczywiście cos takiego jak:

to skrajne przypadki, gdzie autor sobie za przeproszeniem jelenia szuka aby ten zrobił wszystko za niego i on tu okazuje brak szacunku. takiego przypadku ta sprawa nie dotyczy i to jest chyba oczywiste.

ad2.

Pewien moderator mi kiedyś napisał:

i bez jego wiedzy i zgody takich nicków nie umieszczę. Poza tym żeby było wszystko jasne: nie zarzucam tym osobom że są złodziejami czy choroba go wie kim jeszcze. To czy używają piratów (wejście na stronki z crack'ami to już chyba podchodzi pod to bo po co crack do legalnego programu?) to jest tylko i wyłącznie ich sprawa i nic do nich nie mam, ale podając się za porządnych i krytykując za piractwo innych dają złe świadectwo jedynie o sobie.

Poza tym, stachan co znaczy: "obłudnie dajesz czas odinstalowanie"? bo nie rozumiem. Może się mylę, ale czyżbyś zarzucał mi obłudę ??

ad3

tu wracamy do punktu wyjścia i chyba się nie dogadamy


(Monczkin) #13

a jakiego ?? bo nie bardzo kumam ??

no dobra - powiedz mi co chcesz tym osiągnąć ??

jeśli chodzi o mnie to jestem na podobnym poziomie - jeśli martwi Cię ten problem.


(Maciek25 1977) #14

takiego gdy jakis poczatkujący nawet nie bardzo wie jakiego zapytania uzyc w szukajce. ludzie czy dla Was naprawde trzeba pojedyncze przypadki wykładać.


(Monczkin) #15

Bubu

a po co istnieją przy wyszukiwarkach pomoce jak zadawać pytanie ??

nasza forumowa:

Szukaj Słów Kluczowych:

Możesz używać AND aby określać, które słowa muszą znaleźć się w wynikach, OR dla tych, które mogą się tam znaleść i NOT dla tych, które nie mogą wystąpić. Znak * zastępuje dowolny ciąg znaków. Aby szukać zwrotu umieść go wewnątrz ""

np. szukacz

http://www.szukacz.pl/html/jak_konstruowac_pytania.html

bez przesady - informacja na ten temat jest łatwo dostępna, wystarczy poświęcić kilka chwil - cała rzecz rozbija się o lenistwo i chyba nie umiejętność czytania :x


(Stachan) #16

Tak jest w istocie! Albo się trzyma gębe na kłódkę albo jest się konsekwentnym i odważnym (sic!) podając konkretne przykłady.

Wszystko w temacie z mojej strony. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania albo uwagi do mnie to skorzystaj z PW.


(fiesta) #17

Bubu

łap:

http://www.forum.dobreprogramy.pl/viewt ... szukiwanie

http://www.forum.dobreprogramy.pl/viewt ... 079#144079

I czytać, czytać, czytać.

Również to:

http://www.forum.dobreprogramy.pl/faq.php

i to:

http://www.forum.dobreprogramy.pl/rules.php

Brak znajomości tych dwóch dokumentów i podstawowych zasda korzystania z zasobów internetu i wyszukiwarek jest właśnie przyczyną takiego stanu rzecy. A wyszukiwanie wiadomości w internecie jest jedną z kluczowych umiejętności jaką powinien posiadać każdy absolwent gimnazjum.


(system) #18

Ciekawe, że ten temat wraca jak bumerang, widocznie jest coś na rzeczy.

Weterani (niektórzy) tego forum mają mało życzliwości dla nowych (nieopierzonych) userów, dlatego nie dziwi mnie powrót starych szlagierów w nowym wykonaniu w aranżacji Bubu.

Sam byłem kiedyś młodym gniewnym tego forum, ale teraz wiem, że to walka z wiatrakami.


(fiesta) #19

Nie jest to problem tylko forum Dobrych Programów ale również i innych które działają już od dłuższego czasu w sieci. Jest to normalny odruch, bo nie dziwię się że staremu wyjadaczowi czy specjaliście po prostu nie chce się po raz enty opisywać rozwiązania jednego i tego samego problemu. Dlatego też w regulaminie forum zawarte są stosowne zapisy mające na celu zapobieganie takim sytuacjom i posty "było", "poszukaj se na forum", "jesteś lamerem" itd. są po prostu kasowane. Jeżeli rozwiązanie problemu było już omawiane na forum podajemy linki do niego. A pomimo wszystko coś takiego jak wyszukiwarka na forum naprawdę nie gryzie i dzięki odwołaniu się do niej być może nowy user dowie się że coś takiego istnieje i jest bardzo pomocnym narzędziem, a przede wszystkim pozwalającym na utrzymanie porządku na forum. Sami zobaczcie ile jest na forum topiców o 16-bitowym podsystemie, i komu jest potrzebne powielanie tego tematu ?? Zauważyliście że w wielu działach pojawiły się przyklejone tematy opisujące najczęstsze problemy ewentualnie zawierające linki do gotowych rozwiązań. Tak że na pewno nie możecie zarzucić że moderatorzy na forum nie robią nic w tym względzie. A i tak trafia na forum cała kupa plizzzzzzzzów czy raptusów PILNEEEEEEEEEEEEEEE którym nie chce się sięgnąć po rozwiązanie podstawione praktycznie pod sam nos.


(system) #20

Niech po prostu -zamiast złośliwości - nic nie pisze, aż znajdzie się taki user, który się ulituje i podpowie co trzeba i nie będzie problemu.