32 bit czy 64 bit dla mojego kompa?

(Deamon86) #1

Witam,

mam do Was pytanie odnoście Visty, aktualnie posiadam 64-bitową Viste, ale nie wiem czy 32-bitowa nie była by lepsza ?

Jeżeli Wam to pomoże, to specyfikacja mojego kompa w podpisie.

Czekam na odpowiedź :wink:

(deFco247) #2

Przede wszystkim system nie wykorzystał by całej twojej pamięci RAM.

(Deamon86) #3

Mówisz o 32-bitowym systemie ?

Ja jestem trochę zielony jeśli chodzi o te sprawy, więc jaśniej jak można ;]

A może inaczej... dla mnie będzie lepsze 32bit czy 64bit ?

(deFco247) #4

Przy twojej ilości RAM-u lepszy będzie ten co masz teraz.

32-bitowe Windowsy nie potrafią zarządzać więcej niż 3,75 GB pamięci RAM.

(Deamon86) #5

Aha, już rozumiem :wink:

Czyli 32-bitowa Vista to coś w stylu XP bo, XP też by nie obsługiwał mojej całej pamięci RAM, tylko, że XP nie obsłuży to ja wiedziałem, ale myślałem, że z Vista jest inaczej i nawet 32-bitowa obsłuży mi 4GB ;]

Dzięki za pomoc :wink:

(Semtex) #6

To jak wytłumaczyć mój przypadek,sam jestem zaskoczony,bo wynika że jednak widzi i chyba obsługuje 4 GB RAM,załączam zrzut:

(Marsab911) #7

Wielka Bzdura co piszecie. W 32 Bitowych windowsach XP zarządza 3,3 GB RAM lecz jeśli chodzi o Seven'a to nie ma znaczenia czy masz 64 bitowy system czy 32 nawet jeśli będziesz miał 20 Gb RAM to będziesz wykorzystywał MAX.

-- Dodane 06.09.2009 (N) 12:17 --

A jeszcze jedno . VISTA i SEVEN są ze sobą kompatybilne ;]

pozdro

(slawex1983) #8

marsab , bzdury to ty piszesz. Żaden 32 bitowy system nie obsłuży w pełni 4 GB pamięci RAM. Oczywiście jest technika adresowania PAE, które poszerza przestrzeń adresową pamięci, ale jest to sposób mało wydajny, praktyczny i w ogóle nie wypał. To, że w informacjach Windows podaje 4 GB pamięci nie znaczy, iż rzeczywiście uda mu się z tylu skorzystać.

kompatybilne ha ha nie dorosłuj chłopczyku ;]

(Crow86) #9

Żeby nie przepisywać swojego dawnego posta:

nie-widzi-ramu-bios-czy-vista-t261024.html#p1733380

(xomo_pl) #10

nie będzie lepsza bo nie obsługuje 4gb RAM (wynika to z architektury 32bit)

W tym oknie pokazywana jest ilość pamięci ram która jest zainstalowana a nie ile jest obsługiwane.

Dowód: na pasku mam gadget all cpu meter, na którym jest napisane: total 3325mb RAM a w tym oknie co pokazujesz wyświetla 4gb:

5c00bfef1fea10d6m.jpg

(adam9870) #11

Windows Vista nawet w edycjach dla użytkowników domowych posiada ograniczenie pamięci rzędu kilkunastu gigabajtów. Dla przypomnienia, w edycji Starter limit wynosi 2 GB, w przypadku Home Basic i Home Premium odpowiednio 8 i 16 GB. Co prawda, Windows Vista począwszy od Service Packa 1 wykrywa całą zainstalowaną w komputerze pamięć, ale w edycji 32-bitowej nie jest w stanie wykorzystać jej w pełni. Dostępne są oczywiście mechanizmy, takie jak PAE. Jednak wówczas należy spodziewać problemów ze sterownikami. Prócz możliwości zaadresowania całej dostępnej pamięci, 64-bitowa Vista charakteryzuje się wieloma innymi usprawnieniami, między innymi w zakresie wydajności operacji dyskowych. Podsumowując, jeśli posiadasz komputer z 64-bitowym procesorem i producenci pozostałych komponentów dostarczają odpowiednie sterowniki, skłaniałbym się w kierunku wersji 64-bitowej.

(Frog) #12

BlackJack94 , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Michmie) #13

Wg mnie cały ten wątek jak i prowadzona w nim dyskusja jest bez sensu i powinna wylądować w koszu. Moim zdaniem wątek nie traktuje o żadnym problemie tylko o pierdołach. BlackJack94 jeśli posiadasz 64 bitowy procesor i 64 bitową legalną Vistę, która nie sprawia problemów w użytkowaniu to właściwie w czym masz problem??

(Deamon86) #14

michal1985 : nie wiem za bardzo o co Ci chodzi... Ja chciałem się po prostu dowiedzieć jaki system będzie najlepszy, najwydajniejszy dla mojego kompa i przecież inni też mogą na tym skorzystać.

Rozmowa nie jest bez sensu bo jak widać ludzie mają podzielone zdania co do tego tematu, myślę, że powinna się wypowiedzieć jedna osoba która jest na 100 % pewna tego co mówi i po tym nie będę miał nic przeciwko zamknięciu tematu :wink:

(slawex1983) #15

W takim razie ja się wypowiem. Od przeszło roku korzystam z 64-bitowej Visty. 32 bitowe aplikacje działają MINIMALNIE wolniej niż na Viście32. Nie działa mi tylko jedna stara gra z CDA (Total Annihilation) po spatchowaniu, ale działa bez patchy :slight_smile: Niestety nie mam wówczas dodatkowych oficjalnych jednostek :slight_smile: KOT. 64 bitowe aplikacje działają nieco szybciej, niż 32 bitowe uruchomione na 32 bitowym OS. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Wystarczy użyć WinRARa. Reasumując możesz śmiało brać 64 bity. Starsze aplikacje z reguły działają bez problemów. Komputer masz świeży, więc ze sterownikami też nie będziesz miał kłopotów.

(system) #16

http://64-bity.pl , na tej stronie jest parę przydatnych informacji.

(Ctr) #17

Po prostu 32bitowy system nie obsłuży 4GB ramu. Zaczekaj, aż wyjdzie seven i zainstaluj se ultimete'a 64bit.

(system) #18

To wytłumaczcie jeszcze to:

Moje pytanie do supportu HP:

Niedawno kupiłem Wasz komputer i klikałem sobie aż natrafiłem na "informacje o systemie, gdzie natrafu=iłem na takie trzy wersy.

"Zainstalowana pamięć fizyczna (RAM) 4,00GB

Całkowita pamięć fizyczna 3,00GB

Dostępna pamięć fizyczna 1,71GB"

Wobec tego mam pytanie dlaczego całość "zainstalowanej" pamięci fizycznej nie jest "dostępna"? Z góry dziekuję za odpowiedź

A to odpowiedź:

Szanowny Kliencie,

Dziękujemy za skorzystanie z usług Serwisu HP

System Windows Vista Home Premium jest wersją 32 bitową. Systemy 32 bitowe nie potrafią zaadresować pamięci fizycznej powyżej 3GB, dlatego też pamięć nie będzie widziana.

Natomiast w komputerze ma Pan zainstalowane 4GB RAM (2x2GB RAM) ze względu na to że obie kości pracują w tzw: Dual Channel'u, dzięki temu komputer osiąga znaczne lepsze wyniki.

Z poważaniem

Mikołaj Foremny

Pomoc Techniczna HP

I o ile myślałem po przeczytaniu odpowiedzi, że może i tak jest, to teraz mi poprzewracaliści pod sufitem...

(slawex1983) #19

Facet z HP napisał prawdę. No może przesadził z DC i znacznie lepszymi wynikami. System 32 bitowy nie wykorzysta więcej jak 3-3.7 GB pamięci (w zależności od konfiguracji). Tyle było o tym pisane, a wciąż są osoby, które mają wątpliwości. Przeczytajcie wątek ze zrozumieniem od początku.