32GB ram ddr3

Siemka, chciał bym powiększyć swój ram do 32GB, ale nie wiem czy to możliwe na mojej płycie głównej (M5A 78L- M LX3).

https://www.asus.com/pl/Motherboards/M5A78LM_LX3/specifications/
Odpowiedź, nie.

a 16 GB ram w jednym module?

No przecież wszystko masz ładnie opisane w powyższym linku:

Pamięć 2 x DIMM, Max. 16GB, DDR3 1866/1600/1333/1066 MHz ECC, Non-ECC, niebuforowana

I nie kupuj w jednym module tylko dwa bo:

Dwukanałowa architektura pamięci

Będziesz miał dual-channel co zwiększy wydajność niż jakbyś zainstalował w jednym.

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w instrukcji do płyty.

Te procesory zdaje się miały wbudowany kontroler pamięci. Więc zależy od konkretnego procesora, jeśli procesor obsługiwał 32GB, to być może pójdzie, ale pewności nie ma bez eksperymentalnego sprawdzenia.

W instrukcji może być podawana najmniejsza wartość dla całej rodziny procesorów które obsługuje ta płyta główna i tańsze procesory mogły obsługiwać właśnie do 16GB.

2 x 8GB DDR3 maksymalnie twoja płyta obsłuży. Modułu 16GB nie widziałem i chyba nie ma takiego w sprzedaży.

Zależy to od procesora i kontrolera.Oczywiście trzeba mieć system 64bit.Nawet jak moduły 16 GB są dostępne,nie ma pewności czy pojedynczy 16 GB będzie działał.Płyta może mieć konfigurację 1x16,albo 2x8 GB.To musi pisać oficjalnie w instrukcji.DDR3 to poprzednia generacja i nie było tak dużych kości pamięci.

W wariancie niebuforowanym, bez ECC chyba nie było.
Są natomiast rejestrowane i load-reduced DDR3 o pojemnościach 16GB i więcej.

Takie pamięci nie dotyczą zwykłych konsumentów :). Mam w kolekcji worek pamięci 2GB DDR1 tylko działają na serwerowych płytach sprzed 20 lat.

Bez przesady…
Autor już nie potrafi sam specyfikacji ogarnąć? Że o poprawnym tytuławaniu wątku nie wspomnę…

W serwerach miałem 16/32/64GB DDR3 (może i są większe?). Też nie słyszałem o non-ECC modułach 16GB, ale pewnie mało widziałem :wink:

Nawet gdyby było to mozliwe, a nie jest, to byłoby tak głupie jak wysyłanie 95 letniej babci na studia płatne na Harwardzie. Te procesory będą blokowały i nowe karty i wykorzystanie RAM-> taki ram na nowej platformie tylko. :slight_smile:

Czemu nie czytasz specyfikacji własnej płyty głównej
16GB max i tyle. 2x8GB w dual