32Gb ram w 4 kościach

Witam

Słyszałem o dość częstym problemie jaki przysparzają 4 kości ram które razem stanowią więcej niż 16GB.

Płyta główna - Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5

Aktualne ramy - Corsair 16GB DDR3 1600Mhz CL9

Chcę się przerzucić na 32gb 2400Mhz CL10

Procesor - Xeon 1246 V3 (W maju chcę wymienić na i7 4790k)

Jednak słyszałem że posiadanie 32gb w 4 kościach jest złym pomysłem bo ramy nie będą ze sobą współgrać czy coś odnośnie OC kontrolera czy coś z XMP

Szczerze mówiąc nie wiem dokładnie o co chodzi i chciałem się zapytać czy ktoś coś się orientuje?

 

A tak zapytam: po co Ci 32 GB ramu - teraz wystarczy 8 GB na zaś 16 GB.

 

 

A tam… nie ma znaczenia, byle pamięć współpracowała ze sobą i biosem płyty.

Często odpalam po 4-5 gier pracującyhc w tle. Przegladarka w której mam kilkanaście kart. I dodatkowo do tego jeszcze w coś innego sobie pogrywam, renderuje jakiś film czy coś. Bardzo często mam problem "masz zamało pamięci, zamknij program ( wymienia mi jaki program mam zamknąć) Więc zakładam że przyda mi się więcej ram Pozatym wolę mieć więcej na zaś. 

Pytałem tylko czy będzie jakiś błąd czy coś będzie nie tak, nie wiem skąd pytanie po co mi tyle. potrzebuje/chcę tyle i już :slight_smile:

Nie ma zasady: wszystko zależy od zastosowanej pamięci i płyty.

 

Kup sobie identyczną pamięć jak zainstalowana i będzie OK.

 

Edit:

 

Lub tą sprzedaj i kup 32 GB jakiej chcesz - tylko sprawdź w specyfikacji, czy płyta takową obsługuje.

 

http://download.gigabyte.asia/FileList/Memory/mb_memory_ga-z97x-gaming5.pdf

 

 

Bardziej jestem skłonny sprzedać i kupić 4x8, teraz mam 4x4 więc fizycznie nie mam możliwości dokupienia. Jeżeli wszystko będzie ok to super. Dzieki wielkie za pomoc.

Nie słyszałem, o tym żeby kombinacja 4x8 powodowała jakieś problemy. Jak w każdej konfiguracji pamięci, tak i tu, dobrze mieć pamięci dokładnie tego samego typu. Najlepiej kupić dwa zestawy 2x8. Sam tak mam (jakiś Kingston HyperX) i nie ma problemów. 32GB wydaje się sporo, dopóki nie zacznie się uruchamiać wirtualnych maszyn. 

Nie powinno być problemu. Jeżeli kupisz pamięci w “parach” to będą pracować w trybie dual channel. (parami po 2)

Płyty pod DDR4 (szczególnie gamingowe) obsługują już tryb 4-kanałowy.

Natywnie będą pracować w trubie 1600MHz, do 2400MHz musisz podwyższyć profilem XMP w BIOS.

Problem bywa czasami z płytami niektórymi, bo potrafią nie pokazywać odpowiedniego profilu XMP przy niektórych kościach RAM. (zwykle tych budżetowych bez oznaczenia, że są kompatybilne z XMP)

Ja mam 2x8GB HyperX Savage (2400Hz) i działają elegancko (płyta gł. Asus Maximus VII Ranger / CPU i7 4790K @ 4.50GHz)

W horrendalnie drogim LGA2011 V3.

Działają normalnie, chyba, że każda kostka inna. Wtedy mogą pojawiać się problemy z nieprawidłowym taktowaniem.

 

u mnie zestaw msi z97m-g43, xeon e3-1231v3, 32GB GoodRAM DDR3 1866MHz działa bez żadnego problemu