3GB Ram (w użyciu 2.62GB)

Witam!

Dokupiłem kość ram 2GB do swojego PC wcześniej miałem tylko 1GB no i tyle system widział jak i używał.

Wsadziłem kość którą zakupiłem odpaliłem kompa wszedłem we właściwości i “szok” system widzi 3GB ram tak jak powinien ale wykorzystuje tylko 2.62GB :?

Szukałem w biosie ustawień od karty graficznej (zintegrowanej) może ona żre pamięć ale nie ma nigdzie opcji aby ją wyłączyć itd ;/

W “monitor zasobów” jest napisane, że 385MB “Sprzętowa zarezerwowana dla systemu BIOS i niektórych sterowników i innych urządzeń peryferyjnych”

Mógłby mi ktoś powiedzieć jak temu zaradzić bo szkoda takiej ilości RAM aby się marnowała ;/

To normalna sytuacja i nic się nie martw. Procesy, jakie masz uruchomione – choćby te systemowe też potrzebują pamięci. Jest coś takiego jak bufor systemu który pobiera Ci pamięć. Wszystko jest tak jak powinno być.

Jeśli masz system 32 bitowy to nie masz co więcej inwestować w RAM, bo “on” i tak tego nie wykorzysta.

Będzie to widział, ale nie będzie korzystał. Aby korzystać z “pełnej ilości” zainstalowanej pamięci musisz posiadać system 64 bitowy.

ależ ona się nie marnuje

jest to poprostu potrzebne by wszystko działało jak należy a tak na marginesie. 32 bitowy system na 1 program i tak nie przeznaczy więcej niż 2 GB RAM więc spokojnie :wink:

3 GB RAM system 32 - bitowy spokojnie obsłuży.

Więc co aby mieć pełne 3GB RAM muszę instalować 64bit’y, tak?

Oczywiście że przy 3 GB mógłbyś zainstalować 64 bitowy system. Ale w tym wypadku przy 3 GB nie ma to aż takiego sensu po prostu system rezerwuję sobie część pamięci RAM na swoje potrzeby i tyle.

Ja w swoim lapku też dysponuje 3 GB RAM i posiadam 32 bitowy system Windows 7 Home Premium i na swoje potrzeby zarezerwował 1026 MB.

Ale jeśli będzie system 64bit’owy to będzie widział 3GB i tyle wykorzystywał czy także będzie zżerał coś?

Tak nawet system 64 bitowy również zarezerwuje sobie pewną część tej pamięci na swoje potrzeby.

Nie ogarniam tego do tej pory miałem 2x1GB i nic sobie nie rezerwowało kupiłem kość 2GB wsadziłem 1x2GB i 1x1GB i nagle rezerwuje bez sensu!

Hej,

Tak po prawdzie, to ta pamięć się nie marnuje. Równie dobrze mogłaby być normalnie dostępna, ale zawsze w 100% wykorzystywana i zajmowana na przykład na potrzeby karty graficznej. Na dobrą sprawę to czyste zagranie psychologiczne. :slight_smile:

Będzie rezerwował tyle samo, bądź nawet nieco więcej pamięci na potrzeby urządzeń sprzętowych.

A co to dokładnie za komputer i karta graficzna? Nie jakaś Intel HD Graphics?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Płyta to MSI 7504 - 945GCM7-F.

W takim razie dlaczego mając 2GB ramu system tego nie “zabiera” a gdy dokładam to nagle jest wykorzystywane?

Zawsze Ci zabiera. Wystarczy odpalić menadżera zadań i sam zobaczysz ile masz pamięci fizycznej ile dostępnej a ile zabiera Ci bufor systemu. Najmniej pamięci rezerwuje sobie system Windows XP a najwięcej Windows 7 64-bit. Tak naprawdę to nie wiem, czym Ty się przejmujesz? Komputer by pracować musi „urywać” trochę pamięci z zamontowanych kości ram w komputerze.

Najlepiej po prostu wypnij jedną kość odpal menadżera zadań i sam zobacz ile masz pamięci fizycznej a ile zabiera Ci bufor systemu. Następnie dołóż kość i zrób tak samo.

Mówię, miałem 2x1GB nie było tego co jest teraz…

2GB widziało i 2GB wykorzystywało

Zrozum człowieku ze system ZAWSZE rezerwuje sobie część pamięci a jaka to będzie część pamięci zależy od systemu operacyjnego. To, że coś tam Ci pokazywało nie oznacza, że był to poprawny odczyt lub też Ty coś źle odczytałeś. Niezależnie od tego ile i o jakiej wartości będziesz miał zamontowanych kości pamięci nigdy nie dostaniesz do dyspozycji pełnej wartości ich pojemności. Komputer by pracować MUSI podbierać Ci pamięć.

Swoją drogą gdzie to Ci pokazywało, że 2GB widziało i 2GB wykorzystywało?

Menadżer zasobów!

Poza tym jak odepnę Grafikę z PCI komp wystartuje na Zintegrowanej to nagle cale 3GB jest a w menadżerze zasobów te 358MB zmienia wartość na 2MB więc chyba coś nie tak jest?

Hej,

Bo zwykle działa to tak. Gdy system ma mniej pamięci, nie rezerwuje jej, tylko zabiera pamięć z całości puli. Gdy pamięci jest więcej, system spokojnie może jej część zarezerwować na potrzeby sprzętu. Dlatego też pisałem o podejściu psychologicznym tego aspektu. :slight_smile:

To jest właśnie dobry sposób. Odpalasz komputer z jedną kością i sprawdzasz, jak wygląda zużycie pamięci RAM. Następnie odpalasz komputer z dodatkową pamięcią. Dodajesz do zajętości ten kawałek pamięci, który jest zarezerwowany na bufor sprzętowy. Wielkości powinny być w miarę porównywalne.

Niekoniecznie. Po prostu w BIOS’ie pewnie masz ustawione, by karta zintegrowana na potrzeby teksturowania używała tylko 2 MB RAM’u - taka małą wielkość jest możliwa, jeśli patrzeć na fakt, że płyta jest wyposażona w kartę Intel Graphics Media Accelerator 950. Najprościej mówiąc pamięć zabiera karta dedykowana - a te szczerze mówiąc nieco trudniej zmusić do zabrania określonej tylko wielkości pamięci RAM na teksturowanie.

Pozdrawiam,

Dimatheus