3GB RAM, z czego BIOS zarezerwował sobie 2GB! Pomocy!

Otóż ostatnio spotkałem się z problemem, jak w temacie. Miałem w komputerze 2GB pamięci, a że znalazłem kość 1GB to czemu mam nie dorzucić? No i pojawił się problem. Komputer strasznie ciął i ogólnie nic nie chciało dobrze chodzić. A wcześniej hulało jak ta lala. Posprawdzałem i okazało się, że z dostępnych 3GB, tylko 1 jest wykorzystywany. Reszta poszła na BIOS i urządzenia peryferyjne. Tylko po co tyle?! Pogrzebałem po sieci szukając rozwiązań, lecz żadnego nie znalazłem. I bardzo mnie zdziwiło, że nie mogę w BIOS-ie doszukać się ustawień RAM-u. Więc proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Płyta główna: Gigabyte GA-M52S-SEP, posiada Award BIOS-a.

Pomieszaj z ustawieniem które kości są gdzie. Te 2GB daj na slot 1 i 3, a tą 1GB daj na 2 lub 4. Powinno pomóc.

Pogmerałem, pogmerałem, ale nic to nie dało. Chociaż dowiedziałem sie, że prawdopodobnie 3 slot jest spalony bo nie widzi w nim RAM-u. Przy innym ustawieniu BIOS nie wystartował i musiałem go resetować, a przy trzeciej próbie wykoleiła się graficzna. Wywaliłem jedną kość i mam teraz dostępne, 2GB na 2GB i chyba na razie przy tym zostanę. Dzięki za pomoc.

Proponuje zrobić memtest. Możliwe, że kość którą “znalazłeś” jest uszkodzona :expressionless:

Po prostu pamięci ze sobą nie współgrają, na bank są różnych firm i mają różna parametry