3GB ramu w dual czy 2GB w singlu?

A więc pytanie jak w tytule i na której wielkości mogę osiągnąć wiekszą wydajność? Taktowane są równo DDR2 800Mhz CL6. I tak przy okazji te 3GB starczyłoby do komfortowej pracy na systemie x64?

  • 3GB w dualu nie pójdzie (nie ma kości 1,5GB) a układ 3x1GB nie uruchomi trybu Dual Channel.

  • 3GB wystarczy ale każdy dodatkowy GB RAM to zaleta.

Tzn chodziło mi o 2GB x 1GB ta sama marka i parametry lecz inna pojemność :slight_smile:

gargamel.pce , dziwne u mnie 3 x 2 GB działało w dualu i nie było problemu. Jeśli ten sam producent tylko inne pojemności pójdzie. W laptopach gdzie jest 3GB ram dual działa. i nie ma problemu.

Aha. A wydajność będzie chociaż trochę zauważalnie większa? Z góry dzięki, Pozdrawiam :smiley:

Niektóre płyty główne (oparte na chipsecie nForce2) faktycznie umożliwiają korzystanie z dual channel przy trzech kościach.

nie tylko oparte na nf2 :wink:

2x2 było by lepiej w x64 srodowisku, jednak skoro masz 2+1 GB to tez fajnie, 1x4 tez nie jest zle.

Zawsze lepiej jest mieć więcej RAM bez DC. Czemu? RAM i tak jest szybki, o wiele lepiej aby system ładował dużo rzeczy do RAMu aby szybciej odpalać, aniżeli nonstop doczytywać z bardzo wolnego dysku (bardzo wolnego w porównaniu do RAM). Wzrost wydajności w grach na DC jest bardzo niewielki lub zerowy, a w normalnej pracy niewidoczny.

DualChanell to fajna rzecz dla ludzi których cieszą nawet mikroskopijnie większe wartości w benchmarkach. W praktyce, gracze nie odczują wcale poprawy wydajności a Dual często przynosi więcej problemów niż korzyści. Przykład? Mam dwie kości GoodRama, na pozór identyczne, niestety jedna jest rok młodsza i ma niższe opóźnienia (o jedną wartość) niż kość starsza. W rezultacie procek który wcześniej stabilnie działał mi na 3.1 (OC, kości 1GB + 512 Kingstone bez Duala) teraz działa mi jedynie na 2.77 bo więcej nie puszczają mi RAMy. Przy większej wartości dla FSB momentalny zwis na systemie. W lepszej sytuacji oczywiście są osoby których MOBO pozwala na wyłączenie DualChannell (ja tej możliwości nie mam). Więc jeśli pytanie brzmi czy mieć więcej RAM`u czy mniej z DC, odpowiedź jest chyba oczywista…

Teraz to już w ogóle mam mieszane uczucia co do DC :x

Fajnie jest mieć, ale jak tego nie masz, to na oko nie zauważysz;-)

Aha. Dzięki ra-v :slight_smile:

Wszystko zależy od platformy. W większości przypadków zysk z DC wynosi zaledwie pojedyncze %, za to każdy dodatkowy GB RAM jest w cenie. Szczególnie przy tak małych (jak na dzisiejsze czasy) ilościach pamięci. Ale są sytuacje gdzie bez “dualu” sensownie nie podziałasz. Przykład to APU od AMD (Llano itp.). Puszczenie ich w “singlu” skutecznie zdusi osiągi GPU.

Czasem dużo mniej. Gołym okiem nie zobaczysz róznicy.

W benchmarkach jest równica np. taka że jeden ma 13100 pkt, drugi 13050, albo jeden 4600, drugi 4598. Benchmarki akurat były robione na starszych Intelach.