4 dyski - raz są w moim komputerze, raz nie, czasem są ale nie da się ich włączyć; lecz SMART ok(?)

Witam,

mam komputer w którym niektóre dyski wariują. Czasem przy starcie komputera słyszę “bip” i chyba odgłos ponownego rozruchu dysku, innym razem “chrzęst” i ten sam odgłos ponownego rozruchu (wnioskuję, że to inne dyski).
Gdy komputer chodzi dyski czasem znikają*, czasem są ich ikonki ale bez wykresu pojemności i informacji o tej pojemności, a po jego kliknięciu zgłasza się monit o formatowanie, a po kliknięciu “nie” informacja “F:\ nie jest dostępny. Błąd danych (CRC)”
Czasem gdy tak się działo to po prostu uderzałem komputer i ruszało (wiem, że to średnio rozsądne, ale trzeba jakoś żyć), czasem dzięki temu pojawiał się “zniknięty” dysk w Moim Komputerze.

Nie jestem pewien jak ze SMARTem. Rano dzisiaj były wszystkie, w CrystlDiskInfo nic nie było na żółto lub czerwono i stan dysków był opisany jako “dobry”.

*wydaje mi się, że tak naprawdę sprawa dotyczy się bodajże jedynie dwóch dysków, ale jako, że trochę już do tych “wariactw” przywykłem i też chwilę nie korzystałem z tego komputera to nie jestem pewien których - na załączonych screenach najprawdopodobniej NIE CHODZI O: G:, C: (C: to ssd).

Screeny z CrystalDiskInfo:

Jestem zalogowany a nie widzę przycisku do edycji, liczę więc, że ten post się dołączy.
Generalnie chciałbym zapytać które z tych dysków są na szrot - zaczynam się bać o swoje dane i chciałby wiedzieć które wymienić - być może nawet z tych które “nie mają problemów”.
Dziękuję.

1 polubienie

Jesteś pewny że są wszystkie kable mocno i stabilnie podłączone do dysków?
Dyski są stabilnie przymocowane?

Co do kabli jestem pewien na tyle, że je dociskałem i dalej tak jest. Tak, wszystkie dyski są mocno przykręcone.

Czyli odepnij dysk F i sprawdź czy problem dalej występuje.

Dodam tylko, że jeśli system był instalowany na dysku SSD przy podłączonym do płyty głównej w czasie tej instalacji dysku F (250 GB), to jeśli go teraz odłączysz, system może nie dać się w ogóle uruchomić.

Dysk F już odlatuje do krainy wiecznych łowów. Wymień go na jakiś nowy egzemplarz, choć nie wiem czy nie lepiej będzie wymienić wszystkie talerzowe na jeden terabajtowy - chyba, że musisz wszystko trzymać na różnych dyskach. Duża ilość błędów CRC wskazuje w 90% przypadków na uszkodzony przewód SATA - wymień dla świętego spokoju wszystkie na takie z zatrzaskami:

1 polubienie

Ok, dzięki za pomoc. Wywaliłem F, nic się nie krzaczy, komputer się nawet szybciej odpala. Myślałem o wymianie właśnie, ale skoro pozostałe są OK to już nie będę gorliwym kapitalistą :wink: Dzięki za pomoc :slight_smile: