4 kamery 5 Mpx - jaki internet

Witam mój tata kupił sobie 4 kamery 5 mega pikseli do monitoringu . Chce mieć podgląd w każdym miejscu na świecie 24h .Kamery będą podłączone do internetu mobilnego . Jakie należy mieć minimum łącze internetowe i ile gigabitów na miesiąc by te kamery mogły funkcjonować 24 godziny .Zaznaczam jestem w tym temacie zielony

Kamery są podłączone do rejestratora i zapisują materiał na dyskach twardych, więc do ich funkcjonowania nie potrzebujesz żadnego internetu.
Pytanie jaki podgląd chce mieć, bo do pobierania archiwalnych materiałów zapisanych na dyskach łącze jest obojętne i zależy tylko od cierpliwości (długie pobieranie) i zasobności portfela.
Jeśli chodzi o podgląd w czasie rzeczywistym, to zależy w jakiej rozdzielczości i jak skompresowane filmy może przesyłać rejestrator. Musisz to ustalić przed zakupem. Np. do płynnego przeglądania youtube w FHD potrzebujesz łącza około 10Mbps. Jeśli chodzi o miesięczne pakiety danych przy takim podglądzie 24/7 robi się kosmicznie 24h * 60 min * 60 sek * 10Mbps / 8 bit / 1024 = jakieś 100GB dziennie jeśli dobrze liczę :smiley: więc FHD raczej odpada na mobilku :smiley:

1 polubienie

W sumie ciekawe czy da się zrobić by online wysalała raczej tylko na żądanie z poprawną autoryzacją.

Pewnie to nie musi mu lecieć cały dzień i całą noc na jakimś monitorze ani nie próbuje rozbudować oferty dla webcamera.pl.

Do przeglądu archiwum może jest coś jak “zapis live z Twitch / YouTube”, że można przewijać bez posiadania całej transmisji.

Może więcej konkretów - producent, model…

1 polubienie

https://www.e-security.com.pl/zestaw-do-monitoringu-5mpx-4x-kamera-esdr-5084-4mm-rejestrator-cyfrowy-4-kanalowy-es-xvr7944l-dysk-1tb-akcesoria.html ten zestaw został zakupiony

Uzupełniając:

  • zapotrzebowanie na przepustowość, zależy od tego w jakiej jakości, i z ilu kamer, chcemy oglądać materiał z monitoringu (uzależnione też od tego czy obraz jest statyczny czy dynamiczny), a zapotrzebowanie na ilość danych, jest konsekwencją tego jak długo będziemy sobie to oglądać, o czym już wspominał kolega pocolog

  • poczytaj tutaj
    https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/lacze-internetowe-zdalnego-podgladu/

  • Na dole strony, do której link podałeś, są instrukcje obsługi - w tej, na stronie 32, znajdziesz ustawienia jakości nagrywania poszczególnych kamer oraz ustawienia dodatkowego strumienia.

  • o rozdzielczościach ekranu możesz poczytać np. tutaj

  • przy obliczeniach można wspomóc się np. tabelami albo “kalkulatorami monitoringu” dostępnymi w necie.

10Mbps na kamerę może wystarczyć, choć trudno to nazwać najwyższą jakością.

10Mbps / 8 = 1,25MB/s
1,25MB/s x 4kamery = 5MB/s
5MB x 3600s (1h) = 18 000MB
18 000MB x 24h = 432 000MB
432 000MB x 30dni = ‭12 960 000‬MB

W skrajnym przypadku (rejestrator odbiera ciągle obraz przez internet) potrzebujesz pakietu 12 960 000MB (około 12,5TB) miesięcznie.

W normalnym każda sekunda oglądania wideo zużyje 5MB, więc w zależności jak długo zamierzasz oglądać musisz dobrać taki pakiet.

Poniżej przykładowe zapotrzebowanie (przy podglądzie strumienia głównego) dla dwóch kamer 4M w ciągu ok. 4minut

przy poniższych ustawieniach każdej z kamer
obraz

[edit]
… a dla maksymalnego bitrate 1024 wygląda to tak

obraz

[edit2]
Natomiast przy podglądzie strumienia pomocniczego wygląda tak


przy ustawieniach
obraz

Przypadek 2. Czyli jedna kamera, 1 minuta ~25 MB, jakieś 145 GB.
Przypadek 1. Jakieś 275 GB.

To gdyby koniecznie chciał 24h/doba x 30 zrób jeszcze. :wink:

Nie wiem gdzie Ojciec jdzie, ale obawiam się, że większym problemem bezie infrastruktura. Poza miastami nawet FHD na YT potrafi przycinać, a Ty jeszcze wyżej idziesz. :wink: