48÷2(9+3)=?

Może mi ktoś wytłumaczyć jak wychodzi dwa, bo mi jak nie patrząc wychodzi 288…

48/2(9+3), to dla mnie :

48/2*12, no i jadąc od lewej do prawej 24*12=288… Skąd wam się bierze to dwa?

Mi się kojarzy z wyrażeń algebraicznych a(b + c) = a * b + a * c.

No, ale fakt jeżeli wyrażenie w nawiasie da się obliczyć to stosowanie tego jest irracjonalne i błędne.

Poprawna odpowiedź wg mnie i kalkulatora (Vector CS-103) to 2.

@sla17

48/2(9+3)= 48/(18+6)= 48/24= 2

Może nie jestem specem od matematyki i nigdy nie byłem orłem w tej dziedzinie ale mnie uczono, że najpierw wykonuje się obliczenia w nawiasie, potem mnożenie lub dzielenie i na końcu dodawanie, odejmowanie

48/2*(9+3) = 48/2*12 = 24*12 = 288

lub można to zapisać też tak

48*12/2 = 288

Myślę, że w przypadku, gdzie na kalkulatorze wychodzi 2, traktuje on to jako

48

______

2(9+3)

Mnie uczono w szkole zarówno podstawowej, jak i średniej, że przed nawiasem nie trzeba stosować znaku mnożenia :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ten zapis jest mało dokładny, można go rozumieć na różne sposoby. Musiałbyś sprecyzować co masz na myśli, poprzez dodanie poziomej kreski ułamkowej albo nawiasów.

Podobnie liczba zapisana przed nawiasem bez znaku mnożenia sugeruje, że została przedeń wyciągnięta drogą rozdzielności mnożenia względem dodawania.

Można to rozumieć jako:

…48

--------- = 2

2*(9+3)

albo

48

— * (9+3) = 288

2

Tutaj po prostu nie ma jasnych reguł, a zapis sugeruje, że mnożenie znajduje się pod kreską. Stąd “błędy”. A kalkulator to tylko urządzenie (maszyna cyfrowa, w sumie można to nawet nazwać komputerem, choć to zależy, co się przyjmie za jego definicję), który wykonuje działania wg określonego algorytmu. Programiści jednego kalkulatora mogą przyjąć, że zapis bez znaku mnożenia przed nawiasem uznawany jest za jedno wyrażenie i ma pierwszeństwo przed dzieleniem, dla innego programisty może to być dokładnie to samo, co zapis ze znakiem mnożenia.

Sugeruję zadać to pytanie na http://www.matematyka.pl, zobaczymy co tam powiedzą :slight_smile:

Nie można go rozumieć na różne sposoby, w matematyce obowiązują zasady których należy się trzymać. W tym przypadku najpierw należy wykonać działanie w nawiasie, później kolejno od lewej do prawej. Jedyny poprawny wynik to 288.

Żeby “2” znalazło się pod kreską, działanie musiałoby wyglądać tak:

48÷(2(9+3))

Naprawdę nie ma tu żadnej filozofii.

:slight_smile: podważysz poniższy zapis??

48 48 48

---------- = --------- = ---- = 2

2 * (9+3) 2 * 12 24

Tam źle napisałem, powinno być oczywiście:

Żeby “(9+3)” znalazło się pod kreską, działanie musiałoby wyglądać tak:

48÷(2(9+3))

48              

--------- = 48÷(2(9+3)) = 2

2 * (9+3)

48 * (9+3)             

---------- = 48÷2(9+3) = 288

     2

Pytanie jest o drugie działanie, więc wynik to 288.

Moim zdaniem zapis ten sugeruje - jak na początku wspomniano - wyciągnięcie 2 przed nawias, przez co interpretować można znak dzielenia jako główna kreska ułamkowa. Wynik winien więc wynosić 2, choć wynik może okazać się dwuznaczny.

Na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski?

BTW Jeszcze trochę i ilość błędnych odpowiedzi przekroczy ilość poprawnych …

Z tego co pisali na www.matematyka.pl (już wcześniej pojawił się tam ten problem), poprawna jest interpretacja z wynikiem 288.

Kolejności wykonywania działań uczą już w podstawówce, więc matematyka.pl naprawdę nie była konieczna do udzielenia poprawnego rozwiązania :wink:

Natomiast dla tych, co nadal uważają, że “2” jest wyciągnięte przed nawias, proponuje przekształcić (nie rozwiązać) poniższe wyrażenie:

48              

--------- = 

2 * (9+3)

freedom ,

48 * (9+3)             

---------- = 48÷2(9+3) = 288

     2

Kurcze w sumie też racja. Bo to to samo co

48              

---- * (9+3) = 24 * 12 = 288

  2

Ja jestem za stary na takie zadania… :slight_smile:

pawelooss, też znamy wykop, nie musisz zrzynać na żywca wszystkich powiązanych linków

matzu, dziękujemy, ta informacja była nam niezwykle potrzebna aby odkryć zakamarki naszej nieświadomości.

P.S. Jak już przekroczy to http://www.nooooooooooooooo.com/

Sam byłem przekonany że wynik to 2 ale jak to mówią “trolling is a art”.

Rzadko kto tak naprawdę pamięta o takich regułkach bo wszystko można by było skorygować w zastosowaniu praktycznym, takie rzeczy są wyciągane przez ludzi aby tworzyć flamy na forach i portalach jak wspominany wykop.

Spojrzenie z wiki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolejność_wykonywania_działań

4 akapit od końca, inaczej w zależności od okoliczności można rozumieć to na dwojaki sposób

Jeśli chodzi o Wikipedię, warto też przeczytać artykuł z bibliografii.

Jest dokładnie jak mówisz, kolejność wykonywania działań to zestaw tylu niezwykle skomplikowanych reguł, że zwykły śmiertelnik nie jest w stanie tego zapamiętać.

No tak, skoro udzieliłem złej odpowiedzi to zwyzywam autora tematu od trolli. Może lepiej odkurzyć podręcznik matematyki z podstawówki i sobie przypomnieć pewne rzeczy, ot tak na przyszłość? IMO ten temat na pewno kilka osób zachęcił do tego, żeby pewne rzeczy sobie powtórzyć, ale jak widać nie Ciebie.

Matematyka to nie język polski. Tutaj nie ma miejsca na interpretację (a przynajmniej nie w tak prostych działaniach). Przynajmniej ja tak zapamiętałem z czasów, gdy się jeszcze uczyłem matmy i właśnie dlatego zupełnie nie zgadzam się z tym co zostało napisane na stronie wikipedii.

No ale skoro Ty się już zdecydowałeś powołać na to źródło, to może chociaż postaraj się zrozumieć jego treść. Tam mowa jest o zupełnie innym znaku dzielenia niż ten użyty w działaniu, którego dotyczy ankieta.

To zależy, czy / potraktujemy po prostu jako znak dzielenia, tak samo jak : czy ÷, czy też dosłownie jako “poziomy” zapis kreski ułamkowej. W pierwszym wypadku - liczymy zgodnie z kolejnością wykonywania działań, w drugim wypadku zapis jest nieścisły. Która interpretacja jest właściwa - sprzeczać się nie będę.

Podobnie jest z mnożeniem - zapisanym za pomocą znaku albo bez niego.

Swoją drogą - co byście zrobili, gdybyście mieli ułamek piętrowy, gdzie wszystkie kreski ułamkowe są jednej długości? To podobna sytuacja, tyle że z zapisem z pełną kreską ułamkową, gdzie teoretycznie nie powinno być wątpliwości. Pewnie posłużylibyście się właśnie kolejnością wykonywania działań i dzielili po kolei od góry do dołu.

Akurat nie przeglądam wykopu. Temat wziąłem, bo ktoś podrzucił go na moje forum.

Oczywiście 288, choć na początku też się dałem złapać: http://www.matematyka.pl/249570.htm :wink: