4850 x2 w crossfire czy 58xx lub 57xx x1

Zamierzam wzbogacić wydajność swojego komputera pod względem graficznym w grach.

Na dzień dzisiejszy posiadam Radeon HD4850.

Co da mi lepszą wydajność.

Dokupienie jeszcze jednej sztuki hd4850 i połączenie 2 kart w trybie crossfire czy sprzedanie hd4850 i zakupienie jednej sztuki z serii 58xx lub 57xx.

Nie interesuje mnie directx 11 lecz wyłacznie wydajność fps gdyż teraz przy 4850 zaczyna troszkę brakować mocy na max detale w niektórych grach.

Proszę o opinie jaka konfiguracja byłaby bardziej korzystna i ewentualne propozycje kart graficznych. Do wydania ok 650zł

Wg mnie lepiej kupić 5850 i podkręcić zegary na 5870 lub kupić 5870, zależy od budżetu. :slight_smile:

Nie ma co pakować się w drugą HD4850.

Nie bawię się w podkręcanie.

Czy według ciebie wydajność 5850 będzie większa niż dwóch kart hd4850 w crossfire??

Teoretycznie fillrate ma na poziomie 52 GTexel/s ale teoria od praktyki się troszkę rożni.

PaPuX , podkręcić tę kartę to 2 minuty.

Radeon HD5850 to nowsza karta z DX11, co daje jej wyższość nad HD4850. Wydajność będzie pewnie porównywalna, ale raczej z przewagą dla HD5850, jeśli zamierasz grać w najnowsze tytuły (i te, które jeszcze nie wyszły) to bierz 5850 lub 5870 (ta druga będzie na pewno bardziej wydajna od 2x 4850)

Mogę potwierdzić to co napisał Mariusz81. HD5850 będzie raczej bardziej wydajna i co najważniejsze jest nowsza.

Bierz 5850/5870 nowsze technologie i o wiele bardziej przyszłościowy wybór.

Ale drugą rzeczą jest skalowanie. A to w Crossfire/SLI pięta Achillesowa. Najlepsze skalowanie w życiu jakie widziałem to 2x HD4770, czasami sięgało blisko 100%, ale w kilku grach. Po podłączeniu dwóch Radeonów HD4850 skalowanie będzie na poziomie 50%, co Ci da znacznie mniejszy zysk wydajnościowy.

Zgadzam się w 100% z mama3.

Macie racje.

Pozbędę się 4850 i kupie 5850.

5870 to zbyt dużo jak dla mnie bo za droga no i nie zmieści mi się w obudowie.

Z tego co wyczytałem 5850 jest bardziej wydajna niż 4850 x2 a więc to będzie doskonały wybór.

Jak już gram to lubię pełną parą na max detalach w rozdzielczości natywnej mojego monitora 1440x900 przynajmniej z 2xAA.

Przynajmniej z 2xAA? Na 1440x900? Dla tej karty 16xAA będzie mało przy tej rozdzielczości :smiley:

I oto mi chodzi :slight_smile:

Rozdzielczość 1440x900 też mała jest dla karty, chociaż przy takiej rozdzielczości karta starczy na dłużej.

I będzie można w grach dłużej ustawiać wszystko na full :smiley: Łącznie ze wspomnianym przeze mnie AA :smiley:

I jeszcze jedno takie dodatkowe pytanie.

Procek czterordzeniowy 2.66GHz nie zdławi się przy 5850??

Praktycznie każdy procek się zdławi przy tych kartach :wink:

Podaj dokładny model tego procesora.

dfcc60e4.jpg

Puki co procek ten w takich grach jak CRYSIS w full detalach obciążony jest ok 30% ale rozumiem że przy 5850 przepływ informacji może drastycznie się zwiększyć.

Ten procesor nie jest zły, jest opłacalny. Puki co do tej karty graficznej starczy, ale jak będziesz mieć pieniądze przeznaczone na komputer to wymień procesor na AMD Phenom II x4 (im wyższy model, tym lepiej). Będzie on na pewno mniej ograniczał grafikę, przez co zwiększy się ilość generowanych klatek :wink:

PaPuX jaką masz płytę główną ?

Rozumiem ale zawsze staram się wybierać w stosunku do jakość-cena. Nie rzucam się na najlepsze bo jest to nieopłacalne w stosunku do wydajności procesora.

Zawsze jak będę miał ochotę mogę procka podkręcić a spokojnie idzie na 3,2GHz.

Płyta główna to ASUS M4A78-E

P_500.jpg

Widzę, że płyta ma AAC więc można by spróbować odblokować cache L3 6MB, ale wiadomo nie każdy Athlon II x4 to Deneb z zablokowanym cache L3.

Ten co ja posiadam to rdzeń Propus nie ma zainstalowanej fizycznie pamięci L3.