4850 - zmiana biosu - proszę o szybką odpowiedź

Ściągnąłem sobie najnowszy bios:

http://www.techpowerup.com/vgabios/2020 … 523_1.html

i za pomocą komendy w menu uruchom: C:\atiflash360\atiflash -f -p 0 Asus.HD4850.512.080523_1.bin

chciałem wgra nowy, wyskakuje tylko szybko jakieś okienko, po czym znika, a ja w ewereście widzę nadal stary bios, na nowym w idlu miałem mieć 160mhz na rdzeniu, a nadal mam 500mhz.

Może spróbować winflashem?

BIOS do grafiki to się raczej wgrywa pod DOS’em (przygotowujesz bootowalną cd bądź fdd, dorzucasz plik biosu, program flashujący)

nie zapomnij zbackupować starego biosu

a jeśli chcesz zobaczyć co tam pisze w okienku, to w Uruchom wpisz cmd i w konsoli wpisz to “C:\atiflash360\atiflash -f -p 0 Asus.HD4850.512.080523_1.bin”

jeksel , Chcesz flashować bios gpu spod windowsa? :]

Przy czym linnia komend jest w sensie zabootowania systemu z dyskietki startowej, a nie uruchomienia cmd z włączonego windowsa.

ok, dzięki wielkie, teraz tylko muszę znaleźć obraz dosa na płytkę cd, z tym bedzie trochę szukanie bo wszędzie natrafiam na obrazy z fdd.

http://www.hiren.info/pages/bootablecd

masz tutaj plik bootujący

wystarczy użyć UltraISO, z menu Bootowalna wybrać Załaduj plik bootujący, wskazać ten plik z linku wyżej, dograć odpowiednie pliki (BIOSy i program flashujący) i nagrać ten obraz na płytkę cd/cd-rw

Zrobiłem tak jak radziłeś, niestety komputer nie chce się bootowac z płyty, jest jakiś inny sposób na stworzenie takiej płyty?

musiałeś coś źle zrobić, ja niedawno korzystałem z tak przygotowanej płyty

może nie ustawiłeś w BIOSie opcji bootowania z CD?

Ustawiłem, może problem tkwi w tym że jak wybrałem z menu Bootowalna Załaduj plik bootujący nic nie dodało mi do listy (nadal miałem puste pole), powinno chyba doda zawartość całego pliku?

Dlaczego w poradach jak uaktualnić bios grafiki wszędzie widnieje rozszerzenie rom, a do kart nie tylko Asusa są rozszerzenia bin?

Jest możliwość nagrania na płytce cd-r na której nagrywałem niby ten obraz bootowalny jeszcze raz takiego obrazu?

Wiem, że pytka jest jednokrotnego zapisu ale to dziwne, że nie mogę niczego dogra, przecież ona jest praktycznie pusta.

Jeżeli płyta została zamknięta (a bootowalne chyba się zamykaja) to nic nie zrobisz, musisz nową.

Może lepiej bootować z flasha?

Niestety nie mam pendriva.

Jeszcze jedno pytanko, jak mam zapisać aktualny bios karty?

Z windowsa nie da rady, a dos przecież nie obsługuje ntfs więc też go nie zapisze.

z windowsa da radę, sam ostatnio się tym bawiłem, tyle że zapomniałem nazwy programu

ale nawet atitoolem chyba da się zrobić backup biosu

wchodzisz w Settings --> Miscellaneous --> Save VGA Bios to file…

już sobie przypomniałem, możesz użyć też “NVIDIA BIOS Editor (NiBiTor)” - najnowszej wersji najlepiej - 4.6

Dzięki udało mi się zgrać oryginalny bios programem atiwinflash.

Wracając do płyty bootowalnej zrobiłem raz jeszcze tak jak napisałeś i wygląda to tak:

1098Schowek-1.jpg

Tak to powinno wyglądać? Dodam że w folderze boot-images znajduje się plik floppy_1.44.00.ima

Plik ten ma w sobie całą zawartość dyskietki bootującej. Czy podczas bootowania komputer sam sobie ten plik rozpakuje czy jak to wygląda?

czy płyta (obraz) jest bootowalna możesz sprawdzić UltraISO (na moje oko nie jest)

ładujesz do niego obraz i będzie pisać czy bootowalna czy nie (na tym przykładzie płyta NIE JEST bootowalna)

proponuję jeszcze skrócić nazwę tego pliku z biosem na np. asus.bin albo hd4850.bin, w każdym bądź razie daj krótszą

PS. ten plik *.ima powinieneś załadować albo np. w UltraISO (bootowalna --> załaduj plik bootujący) albo np. w Nero w ten sposób)

Też mi się wydaje że coś jest nie tak, bo przecież muszą by jakieś pliki systemowe w głownym katalogu, ale UltraISO twierdzi, że płyta jest bootowalna.

Robiłem po kolei tak jak radziłeś, boję się że znów zmarnuję kolejną płytkę :confused:

Dzięki wszystkim za rady, płytka była jednak bootojąca.

Nowy bios wgrany, ciekawi mnie tylko że temperaturę w idle mam dalej taką samą, wcześniej miałem 500mhz na rdzeniu teraz 160mhz, widocznie niżej temp. już po prostu zejść nie może, mam nadzieję że zużycie prądu nieco spadło :slight_smile:

trzeba było jeszcze napięcię obniżyć :slight_smile: wtedy temp. może by spadła

Ta wersja biosu obniża napięcie: http://www.techpowerup.com/vgabios/2020 … 523_1.html

minimalnie ale zawsze, zresztą oryginalny bios przypuszczam że też obniżał napięcie, tylko nie schodził tak nisko z taktowaniem rdzenia i pamięci.

Jeszcze tylko takie lamerskie pytanko :slight_smile:

Czy jeśli karta często będzie się przełączała z taktowania rdzenia 160 na np. 625mhz to może być to w jakiś sposób szkodliwe? Wpływać na krótszą żywotność karty, czy może wprost przeciwnie?

IMO nie powinno to wpływać negatywnie na kartę, w przeciwnym wypadku producenci nie stosowaliby takiego zabiegu, z tym że oni nie obniżają aż tak bardzo taktów do pracy w idle

ale widocznie nie ma sensu aż tak bardzo obniżać częstotliwości pracy bo jak sam mówisz temp. jest taka sama jak wcześniej