4850 - zmiana biosu - proszę o szybką odpowiedź

(Mlynek) #1

Ściągnąłem sobie najnowszy bios:

http://www.techpowerup.com/vgabios/2020 ... 523_1.html

i za pomocą komendy w menu uruchom: C:\atiflash360\atiflash -f -p 0 Asus.HD4850.512.080523_1.bin

chciałem wgra nowy, wyskakuje tylko szybko jakieś okienko, po czym znika, a ja w ewereście widzę nadal stary bios, na nowym w idlu miałem mieć 160mhz na rdzeniu, a nadal mam 500mhz.

Może spróbować winflashem?

(efazeti) #2

BIOS do grafiki to się raczej wgrywa pod DOS'em (przygotowujesz bootowalną cd bądź fdd, dorzucasz plik biosu, program flashujący)

nie zapomnij zbackupować starego biosu

a jeśli chcesz zobaczyć co tam pisze w okienku, to w Uruchom wpisz cmd i w konsoli wpisz to "C:\atiflash360\atiflash -f -p 0 Asus.HD4850.512.080523_1.bin"

(Mariosti*) #3

jeksel , Chcesz flashować bios gpu spod windowsa? :]

Przy czym linnia komend jest w sensie zabootowania systemu z dyskietki startowej, a nie uruchomienia cmd z włączonego windowsa.

(Mlynek) #4

ok, dzięki wielkie, teraz tylko muszę znaleźć obraz dosa na płytkę cd, z tym bedzie trochę szukanie bo wszędzie natrafiam na obrazy z fdd.

(Mariosti*) #5

http://www.hiren.info/pages/bootablecd

(efazeti) #6

masz tutaj plik bootujący

wystarczy użyć UltraISO, z menu Bootowalna wybrać Załaduj plik bootujący, wskazać ten plik z linku wyżej, dograć odpowiednie pliki (BIOSy i program flashujący) i nagrać ten obraz na płytkę cd/cd-rw

(Mlynek) #7

Zrobiłem tak jak radziłeś, niestety komputer nie chce się bootowac z płyty, jest jakiś inny sposób na stworzenie takiej płyty?

(efazeti) #8

musiałeś coś źle zrobić, ja niedawno korzystałem z tak przygotowanej płyty

może nie ustawiłeś w BIOSie opcji bootowania z CD?

(Mlynek) #9

Ustawiłem, może problem tkwi w tym że jak wybrałem z menu Bootowalna Załaduj plik bootujący nic nie dodało mi do listy (nadal miałem puste pole), powinno chyba doda zawartość całego pliku?

Dlaczego w poradach jak uaktualnić bios grafiki wszędzie widnieje rozszerzenie rom, a do kart nie tylko Asusa są rozszerzenia bin?

Jest możliwość nagrania na płytce cd-r na której nagrywałem niby ten obraz bootowalny jeszcze raz takiego obrazu?

Wiem, że pytka jest jednokrotnego zapisu ale to dziwne, że nie mogę niczego dogra, przecież ona jest praktycznie pusta.

(Adalbert) #10

Jeżeli płyta została zamknięta (a bootowalne chyba się zamykaja) to nic nie zrobisz, musisz nową.

Może lepiej bootować z flasha?

(Mlynek) #11

Niestety nie mam pendriva.

Jeszcze jedno pytanko, jak mam zapisać aktualny bios karty?

Z windowsa nie da rady, a dos przecież nie obsługuje ntfs więc też go nie zapisze.

(efazeti) #12

z windowsa da radę, sam ostatnio się tym bawiłem, tyle że zapomniałem nazwy programu

ale nawet atitoolem chyba da się zrobić backup biosu

wchodzisz w Settings --> Miscellaneous --> Save VGA Bios to file...

już sobie przypomniałem, możesz użyć też "NVIDIA BIOS Editor (NiBiTor)" - najnowszej wersji najlepiej - 4.6

(Mlynek) #13

Dzięki udało mi się zgrać oryginalny bios programem atiwinflash.

Wracając do płyty bootowalnej zrobiłem raz jeszcze tak jak napisałeś i wygląda to tak:

1098Schowek-1.jpg

Tak to powinno wyglądać? Dodam że w folderze boot-images znajduje się plik floppy_1.44.00.ima

Plik ten ma w sobie całą zawartość dyskietki bootującej. Czy podczas bootowania komputer sam sobie ten plik rozpakuje czy jak to wygląda?

(efazeti) #14

czy płyta (obraz) jest bootowalna możesz sprawdzić UltraISO (na moje oko nie jest)

ładujesz do niego obraz i będzie pisać czy bootowalna czy nie (na tym przykładzie płyta NIE JEST bootowalna)

proponuję jeszcze skrócić nazwę tego pliku z biosem na np. asus.bin albo hd4850.bin, w każdym bądź razie daj krótszą

PS. ten plik *.ima powinieneś załadować albo np. w UltraISO (bootowalna --> załaduj plik bootujący) albo np. w Nero w ten sposób)

(Mlynek) #15

Też mi się wydaje że coś jest nie tak, bo przecież muszą by jakieś pliki systemowe w głownym katalogu, ale UltraISO twierdzi, że płyta jest bootowalna.

Robiłem po kolei tak jak radziłeś, boję się że znów zmarnuję kolejną płytkę :confused:

(Mlynek) #16

Dzięki wszystkim za rady, płytka była jednak bootojąca.

Nowy bios wgrany, ciekawi mnie tylko że temperaturę w idle mam dalej taką samą, wcześniej miałem 500mhz na rdzeniu teraz 160mhz, widocznie niżej temp. już po prostu zejść nie może, mam nadzieję że zużycie prądu nieco spadło :slight_smile:

(efazeti) #17

trzeba było jeszcze napięcię obniżyć :slight_smile: wtedy temp. może by spadła

(Mlynek) #18

Ta wersja biosu obniża napięcie: http://www.techpowerup.com/vgabios/2020 ... 523_1.html

minimalnie ale zawsze, zresztą oryginalny bios przypuszczam że też obniżał napięcie, tylko nie schodził tak nisko z taktowaniem rdzenia i pamięci.

Jeszcze tylko takie lamerskie pytanko :slight_smile:

Czy jeśli karta często będzie się przełączała z taktowania rdzenia 160 na np. 625mhz to może być to w jakiś sposób szkodliwe? Wpływać na krótszą żywotność karty, czy może wprost przeciwnie?

(efazeti) #19

IMO nie powinno to wpływać negatywnie na kartę, w przeciwnym wypadku producenci nie stosowaliby takiego zabiegu, z tym że oni nie obniżają aż tak bardzo taktów do pracy w idle

ale widocznie nie ma sensu aż tak bardzo obniżać częstotliwości pracy bo jak sam mówisz temp. jest taka sama jak wcześniej