4Gb Dual czy 6Gb single. RAM

A więc po ostatnim zakupie dysku twardego przyszła pora na dokupienie pamięci RAM do komputera (bo zostało trochę pieniędzy :slight_smile: )

Mam aktualnie taki sprzęt:

Płyta główna: MSI GF615-p33 v2

Procesor: AMD Athlon II X2 240

RAM: 2Gb DDR3 HP jakiś 1066

Karta grafiki: Gainward 8800 GTS 512MB

Dysk: WD Caviar Blue WD5000AAKX 500GB

I myślałem o dokupieniu kości 4Gb do tego co aktualnie mam. Dawałoby mi to 6Gb tylko że w trybie single. I zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej będzie kupić 2Gb żeby zrobić 4Gb w Dualu. Lepiej mieć 4 w dual czy 6 w single?

No i jeszcze pozostaje kwestia czy 2Gb które bym dokupił współpracowały by z tym co mam. Są to jakieś kości HP na pewno nie znajdę takich do pary.

Link Z tego opisu wynika, że obsługuje nawet 1333… Sądzę, że kupienie 4 gb z tym taktowaniem, to lepsze rozwiązanie. Jeżeli dokupiłbyś 1066, to powinno współgrać. Firma nie ma znaczenia. Między singlem, a dual nie ma różnicy (odczuwalnej). Aha, jeszcze czy system 64-bit’owy?

Tak Windows 7 64.

Zibek1 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Ja wolałbym jednak teraz kupić porządną kość 4 GB DDR3, a potem pomyśleć o sprzedaży posiadanej kości 2 GB i kupnie do pary analogicznej kości 4 GB.

P.S. I jeśli cenowo nie będzie dużej różnicy, sugeruję kupić kość 1333 MHz lub nawet 1600 MHz - coż z tego, że obecna płyta nie wykorzysta tego, ale w przyszłości jak zmienisz płytę (i procek i grafikę :P) to będziesz miał już lepsze pamięci. :slight_smile:

Zrobiłem tak jak mi poleciliście.

Kupiłem pamięć Kingston XyperX 4GB 1600 takie jak tutaj:

http://www.ceneo.pl/11496767

Za 80zł w lokalnym sklepie. Myślę że to była dobra cena :slight_smile:

Wpinam kość do komputera wchodzę w BIOS widzę że płyta główna automatycznie wszystko dopasowała(napięci szybkość timingi wszystko)

Po włączeniu komputera wchodzę w CPU-Z i zauważam że pisze Channels - Dual. Screen : http://imgup.pl/di/VVLP/pamiec.jpg

Czy to znaczy że pamięć jakimś cudem działa w Dual-u pomimo tego że są kości różnej wielkości?

PS: System nieźle się teraz rozbrykał. Kiedyś przy otwartych 10 kartach w Chromie i filmiku na Youtubie mieścił się w 2GB a czasami jeszcze gra była włączona. Teraz 2.5Gb spokojnie zajmuje :smiley:

Cieszę się, że jesteś zadowolony. To dobre pamięci, mają wieczysta gwarancję producenta. I bardzo potaniały kości DDR3. :slight_smile:

Ciekawie się to melduje w CPU-Z - być może tak jest w rzeczywistości (a podczas startu co BIOS/POST pokazuje na temat pamięci? Też jest dual channel?).

2 GB a 6 GB to duży skok jakościowy.

W teście POST powinno pisać że pamięć RAM jest 128bitowa jak jest dual? Niestety w POST pokazuje coś że jest 64 więc chyba CPU-Z się trochę myli :smiley:

Nieważne komputer działa świetnie po dołożeniu RAM-u. Dziękuję wszystkim za pomoc szczególnie Pablo :slight_smile:

Pozdrawiam.

Dzięki. A co ja tam pomogłem. Ja nie mam komputera z DDR3, który ma dual channel, wiec nie jestem w stanie tego sprawdzić.

Istnieje coś takiego jak asymetryczny Dual Channel i właśnie dotyczy on kostek o różnej pojemności. Inna sprawa, że obecnie Dual Channel nie daje praktycznie nic (lub naprawdę bardzo niewiele) w normalnym użytkowaniu, więc tym bym się nie przejmował. Wyjątek stanowią procesory ze zintegrowanym układem graficznym, który korzysta właśnie z pamięci RAM i tam tryb DC jest bardziej niż wskazany (z tym, że cały czas mowa o wzroście wydajności samego układu graficznego).