4GB RAM i Win Vista 32 bit

Witam

Ostatnio dokupiłem sobie pamięć RAM do 4GB, jednak jak wiadomo, 32 bitowa Vista mi nie wykrywa pełnej ilości. Mam możliwość załatwienia sobie oryginalnego Windowsa 7 HP 64 bit. Problem polega na tym, że zapewne po instalacji Win 7 wystąpią pewne komplikacje uniemożliwiające mi uruchomienie Visty, której nie chce tracić, bo dobrze się sprawuje no i przecież to oryginalna kopia. Czy można w jakiś łatwy i bezpieczny sposób zrobić, aby komputer widział po instalacji oba systemy?

Druga sprawa to znalazłem taki artykuł odnośnie obsługi 4GB RAM na 32 bit-owej Viście:

http://support.microsoft.com/kb/929605

Nie rozumiem jednej rzeczy, dlaczego w 32 bit-owych systemach przestrzeń MMIO jest rezerwowana, a w 64 bit-owych to co? W ogóle nie istnieje czy jak?

Ściągnij sunrise seven i aktywuj PAE to twoja vista 32 bit zobaczy pełne 4 GB pamięci

http://windows7forum.pl/pomoc-dla-ofiar … -5693.html

Co z tego że będzie widzieć, jak i tak będzie obsługiwała 3,5GB :razz:

Odpowiem Ci tak. Wszytko zależy od płyty. System nie może obsłużyć więcej ni 3,5 GB pamięci z uwagi na adresowanie (wartość liczby 32 bitowej). W niektórych płytach można wykorzystać tą pamięć przyporządkowując ja do grafiki. Można też stworzyć sobie z tej pamięci wirtualny dysk. Ale jak już wcześniej napisałem na normalnym 32 bitowym systemie nie może być użyta jako pomięć RAM dla systemu operacyjnego.

Dodane 11.04.2011 (Pn) 13:02

No i jeszcze jedno z tym wykorzystaniem dla grafiki to nie na każdej płycie gdyż niektóre i tak nie obsłużą więcej niż 3,5 GB. Poza tym są jeszcze pewne minusy przeznaczenia pamięci dla grafiki ale to już dłuższy temat.

Dzięki za odpowiedź darek0107 , ale teraz koncentrując się na instalacji drugiego systemu to mam jeszcze możliwość zainstalowania Win XP 64 bit, a tu podobno nie trzeba nic zmieniać w konfiguracji uruchamiania kompa?

Nic nie trzeba zmieniać. System 64-bit obsługuje całą zainstalowaną pamięć.

Chodzi mi o problemy z wybraniem systemu przy starcie.

Wydaje mi się że nie będzie problemów 7 wykryj Viste jako starszy system.

Uwaga Dyzio23, ty masz świętą rację z tym linkiem. Podałem to rozwiązanie tak na próbę, bo Phenom ■■■ się i wszystkim wmawia, jakie to “cudowne” rozwiązanie ten PAE. Metoda ta powinna być raz na zawsze totalnie wyparta przez system 64 bitowy, bo nie ma się z nim co równać :slight_smile: