4gb ramu i laptop świruje


(Ravenye) #1

Cześć,

Mam notebooka Acer 9414z.

-core duo 1,86GHz T2130

-chipset i945PM

-DDR2 2GB PC5300 SODIMM Goodram GR667S264L5/2G

-dwa OSy, vista i xp

Dołożyłem kolejne dwa GB ramu, identyczne. No i zaczęły się problemy. Tam gdzie zawsze był wybór systemu, jest czarny ekran, pamiętając kolejność można w ciemno włączyć żądany system. Vista startuje normalnie, ale z xp już jest problem. System ładuje się poprawnie, ale gdy ma się włączyć logowanie do systemu zostaje tylko czarny ekran. Można wpisać hasło w ciemno i słychać, że komputer pracuje wtedy, ale ekran dalej jest czarny.

Vista widzi 3069MB ramu, a BIOS 3070MB. Niżej przedstawiam co to wyświetla program CPU-Z:

Po wyjęciu, któregoś z ramów wszystko jest w porządku, szwankuje tylko przy obu kościach.


(Szymszejdi) #2

Uruchom lapka używając tylko tych nowych kości, najpierw jedna potem druga, widocznie któraś jest walnięta, a w ten sposób powinieneś wykryć która


(Ravenye) #3

Sprawdziłem, no i obie kości są sprawne. Jeśli mam włożoną tylko jedną kość, nie ważne czy tą nową czy starą to laptop pięknie chodzi jak należy. Dopiero gdy są razem to coś szwankuje.


(Borys951) #4

Vista nie będzie Ci widzieć 4 GB ramu, maksymalnie widzi podajże 3,7 GB a XP widzi jescze mniej. Jeżeli jeden system działa ok to raczej nie jest to nic z ramami. Z tego co wiem to dobiero 64 bitowe wersje systemów widzą więcej ale pod te systemy ponoć jest problem z sterami.


(Ravenye) #5

Wiem o tym doskonale Mates. Ale oba systemy powinny chodzić doskonale, a wybór systemów też powinien normalnie chodzić, a tak nie jest.


(DanKar) #6

Hmmm... a zainstalowane systemy są w wersjach 64-bitowych?


(Ravenye) #7
  1. Ale najbardziej dziwi mnie fakt, że bios czyta tylko 3 GB, a nie 4.

(Matii3000) #8

bios też może sie mylić ;p a co do "świrowania" to sie nie dziwie bo 32 bitowe windy niezbyt dobrze działają na ta sporej ilości pamięci ram wiec jadaną kość lepiej odłóż


(Emilmlo) #9

Ten laptop niestety nie obsługuje 4GB ramu tylko właśnie max 3GB ramu.


(Technik Elektro) #10

masz rację mobilny intel 945 obsługuje wedle specyfikacji nawet do 2gb (po 1gb na bank), dopiero następca obsługuje swobodnie więcej.