4gb ramu . system widzi 3gb

witam

jak w tytule w kompie jest 4gb ramu a system windows xp widzi tylko 3gb.

czy ktos moze sie orientuje czy da sie to zmienic? a jesli nie to czy ten jeden wolny giga da sie przezucic na uzytkowanie karty graficznej, moja karta to NG 8600 GT 256 MB . jesli sie da to jak. dzieki

Na systemie 32-bitowym zobaczysz max 3.5GB lub 3.25GB, wpisz w google “nie widzi 4GB” to sobie poczytasz duuuużo artykułów na ten temat.

Innymi słowy… przenieś się na system 64-bitowy

no tak … jesli sie przeniose na system 64 bitowy to co z programami takimi jak np. AutoCad , Inventor, I-DEAS bedzie to chodzilo?

Post 2

a jak z karta ? da sie ta pamiec dac do dyspozycji karcie?

Nie, nie da się. System 32 bitowy może zaadresować tylko 4GB całej pamięci (nie tylko ramu), a więc jeżeli chce zaadresować pamięć na karcie graficznej, to musi tą samą ilość odjąć od RAMu, a nie tylko karta graficzna ma swoją pamięć.

wyimagin , Nie pisz posta pod postem.

Jeżeli chcesz coś dopisać do swojego posta skorzystaj z przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Khem, pamięć operacyjna jest znacznie wolniejsza od modułów GDDR* na karcie graficznej i taki zabieg jest stosowany tylko w kartach słabych (opcja np. TurboCache) i zintegrowanych (współdzielenie - UMA). Ten ‘‘zagubiony’’ 1GB wynika z ograniczeń architektury 32 bitowej i tego nie obejdziesz, nie przydzielisz, nic z tym nie zrobisz jeśli nie wgrasz systemu 64-bitowego. (wtedy dochodzą “drobne” problemy ze sterownikami ale to inna bajka)

nie, karte będziesz miał 256mb (gdyby dało się inaczej to wszyscy za niewygórowane pieniądze by już mieli grafiki po kilka gigabajtów :wink: ). Musisz się przerzucić na system 64-bitowy, programy pod nim będą działały normalnie (ja mam 64bit i jak na razie nie miałem jakichkolwiek problemów z oprogramowaniem), jedyne na co bys musiał zwracać uwagę to na odpowiednią wersją sterowników do sprzętu oraz programy antywirusowe.

Niby sp1 do Visty widzi 4giga ram ale i tak pewno ich nie wykorzystuje… jedyne wyjscie to przejscie do 64bit lub do win Server np 2003 32bit to jest jedyny 32bitowy system co widzi spoooro pamieci!

Programy beda Ci działać 64bitowy obsługuje 32bitowe programy! lecz nie wszystkie (np. antywirus) niektóre musisz mieć specjalnie do 64bit tak samo ze sterownikami co jest najgorsze!

Pozdrawiam

rozumiem. czyli chodzi tu o viste>? w takim razie te "drobne " problemy odnosie progarmow to calkiem spore problemy. chyba gra nie warta swieczki:)dzieki

Polecanie Windows Server na desktop to niezbyt dobry pomysł, pozatym nie można w żaden sposób obejść adresacji w systemie 32-bitowym, Windows Server 03 obsługuje rozszerzenie PAE co daje złudne wrażenie pełnej obsługi 4GB pamięci. Tylko 64-bit dają pełną obsługę większej ilości pamięci (>=4GB) niż 32-bitowce.

Rattie stwierdzil ze nie ma problemu z oprogramowaniem.

Czyli nalezaloby sciagnac sterowniki do sprzetu pod system 64-bitowy a programy o ktorych wspominalem normalnie instalowalyby sie tak jak w windowsie ?

Wybacz ale z tego co wiem i nawet pisze na stronie Microsoftu to server2003 obsługuje do 32-procków wersja Enterprise 8-procków (xp-tylko 2)

i OBSŁUGUJE do max 32Giga ram…

po2 Server 2003 to zmodyfikowany z lepszym jadrem xp… i łatwo mozna właczyć u niego obsługe DX9 i Theme dla wygladu i mi Gry chodziły dobrze… nie wiem jak teraz czy nadal jest do sciagniecia wersja dla Studentów ale jest to dobra alternatywa…

Edit:

Tak wystarcza sterowniki ale wszystkie nawet do modemu byś potem przypadkiem nie miał problemu i neta brak :wink:

programy powinny działać jak co zawsze mzona looknać czy na stronie producenta nie ma specjalnej wersji do 64bit ale to nie jest aż tak bardzo wymagane po2 zawsze mozna właczyć program “w zgodności z xp 32”