4gb ramu System wykrywa 2gb

Witam tak jak w temacie.

kumpel kupił wczoraj komputer.

zakupił 2 kostki ramu po 2GB, System wykrywa 2 gb a Everest 4gb

Czemu?

moze plyta tyle nie obsluguje albo nie wcisnał 1 kosci na max. w plyte gł.

Podaj całą konfigurację tego komputera, a szczególnie model płyty głównej oraz posiadany system operacyjny.

Napisałem ze Everest widzi 4gb to musi być wszystko dopięte wciśnięte.

Windows Xp pro sp 3.

Płyta obsługuje 4gb ramu

Musisz też pamiętać, że systemy 32-bitowe nie obsłużą poprawnie 4GB (maks bodaj 3,25).

Wiem to powinno wykrywać z 3gb a,wykrywa 2gb

Wszystko ok niektóre płyty mają blokadę by nie udostępniać systemowi XP więcej niż 2GB bo powyżej tej liczby mogą być problemy z zagospodarowaniem rozszerzonej pamięci poprzez rozszerzenie adresu fizycznego. System nie może przydzielić większego zakresu na pamięć gdyż zabrałby adresy podzespołom które z niego korzystają na płycie głównej.

Można oczywiście włączyć rozszerzenie adresu fizycznego w BIOSIE i zobaczyć czy system będzie działała stabilnie.

Dlatego na twojej płycie nie będą działać dodatkowe 2Gb ram przy systemie XP.

Wykrywane będą poprawnie dopiero przy systemie Windows Vista.

Najwidoczniej twój kumpel nie bardzo posiada wiedzę z zakresu rozszerzania adresu fizycznego poprzez nadmiar pamięci ram w systemach Windows XP.

najwyżej pozmieniaj Ram miejscami, prosta czynność a może pomóc

To co mam zrobić ?

Najprawdopodobniej masz 2 gb karte graficzną. Gdzieś czytałem, że WinXP odejmuje od 4GB ramu wielkość karty graficznej. Tak mi się wydaje :slight_smile:

Tylko wtedy, gdy jest to karta zinegrowana z płytą główną. Ale zintegrowana 2GB? Oj chyba przesada :slight_smile:

Poprawka Everest tez nie wykrywa 2 kości