4x1GB = 3072MB. nie da się 3,25 lub 3,5GB?

(Seeadv) #1

Witam

dokupiłem sobie drugą pare RAM 2x1GB i mam teraz 4x1GB w dualu.

wiem że winda 32bit nie wykrywa całych 4GB ale czytałem wczesniej ze wykryje 3,25GB

u mnie jest 3072MB czyli tak jakby jednej kości wogóle nie było.

W CPU-Z jest 4096MB, w zakładkach SPD są wszystkie cztery kości RAM.

Trzeba coś w windzie przestawić żeby 3,25GB wykrywało? (lub 3,5GB jak tez gdzies czytałem).

(Wladek1712) #2

Nic nie trzeba przestawiać.Xp maxymalnie wykrywa 3.5gb(u mnie tak jest)Także mam 4x1gb dual.

(Seeadv) #3

no właśnie a u mnie 3GB a nie 3,25 czy 3,5GB...

a jeszcze jedno pytanie. mając już te 4GB (wykrywalne 3-3,5GB) zostawiać pamięć wirtualną czy całkowicie ja zlikwidować?

do tej pory mają 2GB Ramu miałem swapa tylko na partycji systemowej w wielkości 2048-3072MB.

(system) #4

Likwidowanie pamięci wymiany to nie najlepszy pomysł. Ale możesz śmiało okroić ( przy takiej ilości ram 2 giga na dysku po prostu się marnuje ..)

(Mroczny30) #5

zaktualizuj bios

u mnie to zadziałalo

(Coris Latex) #6

Żeby system poprawnie widział Twoje 4GB ramu musisz mieć 64-bitową wersje systemu operacyjnego

(Seeadv) #7

to chyba jednoznacznie wynika z mojego pierwszego postu..

nie chce sie pakować w 64bit system dopóki aplikacji w takiej architekturze nie będzie tyle co teraz w 32bit. (wiem ze większośc dziala na 64bit ale nie zadowala mnie większość )

(Cosik Ktosik) #8

Jest pewna możliwość, ale podejrzewam, że tryb PAE jest już u Ciebie włączony. Edytujesz plik boot.ini i na końcu linijki, gdzie Masz wpis dotyczący systemu operacyjnego, dopisujesz /PAE

np multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /PAE

Sam rozmiar widzianej pamięci jest zależny od zainstalowanych dodatkowych urządzeń. Musisz teoretycznie odjąć od rozmiaru pamięci, rozmiar RAMu na karcie graficznej, adresy magistrali PCI/PCIe, kontrolery USB/Firewire, kontrolery RAID/SATA i wszystko co jest mapowane w pamięci.

(Seeadv) #9

no troche tego siedzi wpiętego do kompa: 3 dyski, fdd, grafa hd3850, tuner tv, karta wifi na pci, 4x1GB ram, e8400 do tego 6 wentyli 120mm (ale to znaczenia nie ma chyba juz), 2 x DVDRW

no ale nie bede kombinowal o 250MB ramu, 3GB tez wystarczy:]

tylko jeszcze prosiłbym kogoś kto zna sie na rzeczy o opinie czy przy takiej ilości ramu wyłączyć całkowicie swapa czy zostawic? jak zostawic to ile?

(system) #10

Ja bym dla spokoju nie wyłączał całkowicie pliku wymiany. Myślę że 200 mega wystarczy

(efazeti) #11

niektóre gry/programy nie chcą działać poprawnie bez pliku wymiany (sam tak miałem ale nie pamiętam jaka to gra/program)

(Emilmlo) #12

Często powoduje to problemy ze sterownikami.