4x1GB = 3072MB. nie da się 3,25 lub 3,5GB?

Witam

dokupiłem sobie drugą pare RAM 2x1GB i mam teraz 4x1GB w dualu.

wiem że winda 32bit nie wykrywa całych 4GB ale czytałem wczesniej ze wykryje 3,25GB

u mnie jest 3072MB czyli tak jakby jednej kości wogóle nie było.

W CPU-Z jest 4096MB, w zakładkach SPD są wszystkie cztery kości RAM.

Trzeba coś w windzie przestawić żeby 3,25GB wykrywało? (lub 3,5GB jak tez gdzies czytałem).

Nic nie trzeba przestawiać.Xp maxymalnie wykrywa 3.5gb(u mnie tak jest)Także mam 4x1gb dual.

no właśnie a u mnie 3GB a nie 3,25 czy 3,5GB…

a jeszcze jedno pytanie. mając już te 4GB (wykrywalne 3-3,5GB) zostawiać pamięć wirtualną czy całkowicie ja zlikwidować?

do tej pory mają 2GB Ramu miałem swapa tylko na partycji systemowej w wielkości 2048-3072MB.

Likwidowanie pamięci wymiany to nie najlepszy pomysł. Ale możesz śmiało okroić ( przy takiej ilości ram 2 giga na dysku po prostu się marnuje …)

zaktualizuj bios

u mnie to zadziałalo

Żeby system poprawnie widział Twoje 4GB ramu musisz mieć 64-bitową wersje systemu operacyjnego

to chyba jednoznacznie wynika z mojego pierwszego postu…

nie chce sie pakować w 64bit system dopóki aplikacji w takiej architekturze nie będzie tyle co teraz w 32bit. (wiem ze większośc dziala na 64bit ale nie zadowala mnie większość )

Jest pewna możliwość, ale podejrzewam, że tryb PAE jest już u Ciebie włączony. Edytujesz plik boot.ini i na końcu linijki, gdzie Masz wpis dotyczący systemu operacyjnego, dopisujesz /PAE

np multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect /PAE

Sam rozmiar widzianej pamięci jest zależny od zainstalowanych dodatkowych urządzeń. Musisz teoretycznie odjąć od rozmiaru pamięci, rozmiar RAMu na karcie graficznej, adresy magistrali PCI/PCIe, kontrolery USB/Firewire, kontrolery RAID/SATA i wszystko co jest mapowane w pamięci.

no troche tego siedzi wpiętego do kompa: 3 dyski, fdd, grafa hd3850, tuner tv, karta wifi na pci, 4x1GB ram, e8400 do tego 6 wentyli 120mm (ale to znaczenia nie ma chyba juz), 2 x DVDRW

no ale nie bede kombinowal o 250MB ramu, 3GB tez wystarczy:]

tylko jeszcze prosiłbym kogoś kto zna sie na rzeczy o opinie czy przy takiej ilości ramu wyłączyć całkowicie swapa czy zostawic? jak zostawic to ile?

Ja bym dla spokoju nie wyłączał całkowicie pliku wymiany. Myślę że 200 mega wystarczy

niektóre gry/programy nie chcą działać poprawnie bez pliku wymiany (sam tak miałem ale nie pamiętam jaka to gra/program)

Często powoduje to problemy ze sterownikami.