4x1GB DC a Windows Xp pro 32Bit

Może głupie pytanie…Ale ile tak naprawde ramu będzie widział Xp Pro SP2? na stronie Microsoftu piszę że 4GB, a wszędzie czytam że 3.25, 3.5 Gb :frowning:

Za tydzień dostane 2x1GB Ram Geil takie same jak mam teraz, bede miał w sumie 4GB. Moja płyta główna obsługuje w sumie 16GB.

Ponoć każdy dodatkowy gigabajt ramu daje kopa, ale co z tego jak Xp i Vista będą widziały tylko po 3.25? lub mniej więcej coś takiego? pozdrawiam i czekam na odpowiedź!

Dobrze czytasz. Zależy od sprzętu i szczęścia ale:

na bank. Trzeba “zainwestować” w system 64bit.

Vista będzie widzieć już 4GB :stuck_out_tongue: Tylko na systemach 32bit czyta 3GB

Przy 4GB radzę zainwestować w w Vistę x64. Lub używać systemu alternatywnego, np.: Linuxa x64. Przy Windows XP będziesz tylko marnował zasoby. Wiem, że istnieje XP x64, ale nie warto zawracać sobie nim głowy.

Ale jak to? tzn te 0.5 Gb Ramu będzie mi się marnować? kości nie będą wtedy pracować w trybie dual channel? a Vista 32Bit nie widzi 4GB?

Zarówno xp 32-bit jak i vista 32-bit widzą dokładnie 4GB. Ale musisz od tego odjąć pamięć karty graficznej i całej reszty sprzętu. Systemy 64-bitowe widzą tyle pamięci, że starcza spokojnie na 4GB ramu i jeszcze resztę sprzętu…

Pamięci będą chodziły w trybie dual-channel? 2x1+2x1 GB? czyli 2 x dualchannel? Czy jak włoże kolejne dwie kości to już nie bede miał duala? bede miał duży przyrost mocy?

Ile razy można wałkować:

-wszystkie systemy 32bitowe (bez różnicy czy XP, Vista czy Linux) potrafią obsłużyć najwyżej 3GB pamięci operacyjnej z kawałkiem

-to, że np. Vista wyświetla 4GB, nie znaczy, że potrafi całą pamięć zaadresować (bo nie potrafi)

-nie każdy przyrost pamięci operacyjnej dodaje kopa (tylko wtedy, gdy podczas korzystania z komputera zbliżamy się do końcówki ilości pamięci operacyjnej i system zaczynał zapisywać na dysku, a nie w RAM - czyli prawdopodobnie nie odczujesz żadnej różnicy, bo wątpię, byś wykorzystywał 1,5GB przy standardowej pracy/grze)

-systemy 32bitowe nie zaadresują coś ponad 0,5GB pamięci operacyjnej (czyli w sumie się będzie marnować, ale i tak wątpię, byś kiedykolwiek przy standardowej pracy/grze wykorzystał ponad 3GB, więc teoretycznie codziennie się RAM marnuje u nas wszystkich)

-Dual Channel działa bez względu na system, ale z uwzględnieniem płyty

-systemy 64bitowe widzą i potrafią zaadresować całość 4GB (ale wersja xp 64bit jest chyba niedopracowana i jakieś problemy z nią są chyba, Linux i Vista 64bitowe radzą sobie dobrze)

Wszystko jasne?

Tak, dziękuje :slight_smile: można zamknąć ^^ pozdrawiam!