4x1GB DC a Windows Xp pro 32Bit


(Milas15) #1

Może głupie pytanie...Ale ile tak naprawde ramu będzie widział Xp Pro SP2? na stronie Microsoftu piszę że 4GB, a wszędzie czytam że 3.25, 3.5 Gb :frowning:

Za tydzień dostane 2x1GB Ram Geil takie same jak mam teraz, bede miał w sumie 4GB. Moja płyta główna obsługuje w sumie 16GB.

Ponoć każdy dodatkowy gigabajt ramu daje kopa, ale co z tego jak Xp i Vista będą widziały tylko po 3.25? lub mniej więcej coś takiego? pozdrawiam i czekam na odpowiedź!


(Z35ikr) #2

Dobrze czytasz. Zależy od sprzętu i szczęścia ale:

na bank. Trzeba "zainwestować" w system 64bit.


(Konrad93) #3

Vista będzie widzieć już 4GB :stuck_out_tongue: Tylko na systemach 32bit czyta 3GB


(Trebron) #4

Przy 4GB radzę zainwestować w w Vistę x64. Lub używać systemu alternatywnego, np.: Linuxa x64. Przy Windows XP będziesz tylko marnował zasoby. Wiem, że istnieje XP x64, ale nie warto zawracać sobie nim głowy.


(Milas15) #5

Ale jak to? tzn te 0.5 Gb Ramu będzie mi się marnować? kości nie będą wtedy pracować w trybie dual channel? a Vista 32Bit nie widzi 4GB?


(Kamil321) #6

Zarówno xp 32-bit jak i vista 32-bit widzą dokładnie 4GB. Ale musisz od tego odjąć pamięć karty graficznej i całej reszty sprzętu. Systemy 64-bitowe widzą tyle pamięci, że starcza spokojnie na 4GB ramu i jeszcze resztę sprzętu...


(Milas15) #7

Pamięci będą chodziły w trybie dual-channel? 2x1+2x1 GB? czyli 2 x dualchannel? Czy jak włoże kolejne dwie kości to już nie bede miał duala? bede miał duży przyrost mocy?


(Adalbert) #8

Ile razy można wałkować:

-wszystkie systemy 32bitowe (bez różnicy czy XP, Vista czy Linux) potrafią obsłużyć najwyżej 3GB pamięci operacyjnej z kawałkiem

-to, że np. Vista wyświetla 4GB, nie znaczy, że potrafi całą pamięć zaadresować (bo nie potrafi)

-nie każdy przyrost pamięci operacyjnej dodaje kopa (tylko wtedy, gdy podczas korzystania z komputera zbliżamy się do końcówki ilości pamięci operacyjnej i system zaczynał zapisywać na dysku, a nie w RAM - czyli prawdopodobnie nie odczujesz żadnej różnicy, bo wątpię, byś wykorzystywał 1,5GB przy standardowej pracy/grze)

-systemy 32bitowe nie zaadresują coś ponad 0,5GB pamięci operacyjnej (czyli w sumie się będzie marnować, ale i tak wątpię, byś kiedykolwiek przy standardowej pracy/grze wykorzystał ponad 3GB, więc teoretycznie codziennie się RAM marnuje u nas wszystkich)

-Dual Channel działa bez względu na system, ale z uwzględnieniem płyty

-systemy 64bitowe widzą i potrafią zaadresować całość 4GB (ale wersja xp 64bit jest chyba niedopracowana i jakieś problemy z nią są chyba, Linux i Vista 64bitowe radzą sobie dobrze)

Wszystko jasne?


(Milas15) #9

Tak, dziękuje :slight_smile: można zamknąć ^^ pozdrawiam!