4x1GB RAM-u, czy na każdej płycie..?

Witam!

Chciałbym dorzucić do mojego sprzętu następne 2GB RAM-U.

Ale że z doświadczenia wiem iż nie zawsze takie pomysły spotykają się z akceptacją płyty głównej… Więc zapodaję ten temat, bo może ktoś z was ma tą samą płytkę i jest jednocześnie szczęśliwym posiadaczem 4GB RAM-U i chciałby się tą radosną wiadomością z nami podzielić… ??

Vista ?? to nie będzie problemu.

Wiem, wiem… Ale… Nie chodzi mi o to czy będą hulały z systemem… Tylko o to, że często zdarza się że sprzęt odmawia posłuszeństwa jak mu się za dużo RAM-U wrzuci… (może nie zawsze za dużo) ale np.: 2x2GB hula a jak sie zamontuje 4x1GB to ■■■■ blada…

jak kupsz 2 następne takie same to nie będzie problemu.

Ram musi być identyczny, model, najlepiej z tej samej serii itd, Jeśli chodzi o xp - niech mnie ktoś poprawi jeśli się myslę to obsługuje jedynie 3gb pamięci - tyle może zaadresować, jeśli chodzi o vistę to nie ma problemu, ale na obecną chwilę vista robi jeszze za dużo problemów, sp1 powinno być już zdecydowanie lepiej…

Jak nie będzie działać to poszukaj na innych forach. Często rozwiązaniem jest uaktualnienie biosu

Ale z tego co widzę masz tą samą płytę główną co ja (eVGA 680i) więc nie martw się o to czy ram pójdzie. Ta płyta ma jeden z najlepszych kontrolerów pamięci i spokojnie 4gb będą śmigać :slight_smile:

Naturalnie, że kostki muszą być identyko to podstawa i na 90% też myślę że będzie ok! Ale… Oto przykład: Płyta Asus P5N-E SLI nVidia nForce 650i 2x1GB GoodRam PRO Działają bez problemu, ale dokładamy następną identyczną parę i lipa… Komputer w ogóle się nie uruchamia i pisk z głośniczka, ale to nic wymieniamy wszystko na moduły Geil Dual 2x1GB DDR2 800 Dwa komplety efekt? prawie to samo. da sie dostać do biosu, ale ani podnoszenie napięcia ani zmniejszenie taktowania nic nie dają komp wiesza się zaraz po uruchomieniu. To samo jeszcze jeden komplet Corsair. Na koniec zapodaję dwa moduły Kingston DDR2 2x 2GB 800MHz i wszystko hula bez zająknięcia… Koszta tej zabawy były dość wysokie więc rozumiecie, że następnym razem wolę mieć pewność bo w sklepie niechętnie przyjmą kostki z powrotem…

Ale chyba zaryzykuję…

Niestety Vista 32 bit też ma problemy z poprawnym wykryciem 4 GB ramu, tylko systemy 64 bitowe nie mają z tym problemu, systemy serwerowe 32 bitowe czyli np. Windows Server 2003 czy Windows Server 2008 RC0 też nie mają z tym problemu.

Adresowanie to kwestia fizyczna, nie softowa.

Metanol pisał coś o 2x2gb. Dwa moduły to dla płyt głównych nie problem, jeśli już schody mogą być przy 4 modułach. Zasilanie ramów nie jest o dziwo do tego zwykle przystosowane i żeby nie było problemów trzeba podnieść napięcie i/albo obniżyć timingi/taktowanie. Co do problemów nf6 to to akurat była kwestia biosu…

METANOL proszę poprawić temat na konkretny, obrazujący problem. Używasz opcji Zmień

a po co ci do 32 bitowego systemu 4 gb ram?

Scorpio vista nie ma problemów z wykryciem, po prostu owe 2 gb beda niedostepne dla uzytkownika bo system rezerwuje je sobie co wcale nie oznacza poprawy wydajnosci, byly testy gdzies w sieci na ten temat to 4 gb w 32 bitowym osie nic nie daja…(nie mowie o serwerowych systemach)