5m przedłużacz USB - czy będzie strata napięcia?

Witajcie,

posiadam urządzenie które swoje zasilanie czerpie z ładowarki sieciowej z portem USB o oznaczeniu :

Input 100-240V~ 50/60Hz 450mA, Output 5V - 1000mA. Niestety dołączony kabelek 0,5m jest za krótki.

Chciałbym go zastąpić 5m. Czy takie zwykłe kable z Allegro, nawet po 6zł będą bezproblemowo zasilały

urządzenie? Trzeba stosować po drodze jakieś wzmacniacze, filtry, kable aktywne itp?

Pozdrawiam

Ciężko powiedzieć, zależy od jakości kabla (teoretycznie do 5 metrów powinno zadziałać bez wzmocnienia, ale to już sporo zależy od urządzenia które zasilasz), więc taki za 6 zł może być zbyt niskiej jakości. Jeśli urządzenie jest wyjątkowo wybredne to będzie potrzebny aktywny HUB.

Mi dysk 2.5" podłączony przez metrowy kabel USB nie chciał działać, a przez 20 cm było ok.

Powiem wprost, że nie znam budowy kabla o którym napisze - jest to kabel aktywny USB, bez zewnętrznego zasilania.

Chcąc przestawić kartę muzyczną na USB próbowałem zastosować zwykły USB 1,8 m i urządzenie nie było już rozpoznawalne, podczas gdy kupiłem taki aktywny przewód 10 metrowy i wszystko działa w jak największym porządku. Może to Ci pomoże w wyborze.

Zgodnie z prawem ohma im większy prąd tym większy spadek napięcia na kablu. A czym dłuższy kabel tym większa jego rezystancja. Innymi słowy wszystko zależy od tego co podłączysz, oraz jaka jest rezystancja kabla który chcesz kupić.

 

Jeśli podłączysz kabel o większej rezystancji bateria będzie ładować się dłużej i po pewnej wartości progowej nie naładujesz baterii do 100%. Ale długość to nie wszystko, kabel 1m by chińczyk za 1zł może mieć rezystancję jak 5m kabla droższego - to można tylko zmierzyć, nikt ci rezystancji kabla na allegro nie poda bo zwyczajnie wciskają bubel.

 

A co do filtrów to zależy to od zakłóceń w otoczeniu - skoro nie zamierzasz prowadzić transmisji danych to filtr jest zbędny.

 

Reasumując, lepiej cię wyjdzie kupić 2wtyczki i kabel (2pin, o ile chcesz używać go tylko do ładowania) o niskiej rezystancji. Ew przedłużyć wejście do ładowarki z sieci a nie wyjście z ładowali do urządzenia.