+5V niestabilne napiecie

Witam !

Denerwuje mnie napiecie +5V w zasilaaczu , wynosi ono 5,43V. Da sie jakos je zmniejszyc , mam zwiechy kompa i chyba to od tego.

jakies porady?

Nie da rady tego dokonać. Trzeba zmierzyć napięcia miernikiem (od punktu drugiego): Awaryjne uruchamianie oraz sprawdzanie zasilacza.

Jak nie możesz, to podaj odczyt napięć z Biosu.

Do Biosu wchodzisz wciskając klawisz DEL przy starcie komputera. Na pierwszym ekranie po starcie będzie napis Press DEL to Enter Setup, wciskasz i wchodzisz. Wybierz PC Health Status (czasami jest Hardware Monitor), wejdź i spisz napięcia +3.3V, +5V oraz +12V. Z Biosu wychodzisz klawiszem ESC.

Jeżeli napięcia się potwierdzą, to niestety trzeba będzie zmieniać zasilacz.

wojtex915 , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Nie chciałbym narazić się kol.cosik_ktosik(ukłony) ale nie mogę uwierzyć że ok. 0.4V różnicy w gałęzi 5.0 voltowej spowoduje jakieś zakłócenia. wojtex915-czy mierzyłeś to napięcie pod obciążeniem(praca kompa)?. Jeżeli nie to jest realne że w czasie pracy będzie ono powiedzmy o 0.2-0.3V mniejsze niż podałeś a to nieznacząca różnica. Jeżeli masz multimetr to pomiar zajmie ci minutkę i będzie pewność. Pozdrawiam panów! :slight_smile: .

tak mierzylem miernikiem. To co moze powodowac zwiechy kompa?

Według mnie tak. To napięcie przekracza dopuszczalną normę.

Zgadza się bo powinno być 5.25V max. Z drugiej strony wystarczy że bateria w mierniku będzie słaba i różnica może być nawet większa niż ma wojtex915. To tak tylko dla ścisłości, absolutnie nie żeby się mądrować. :slight_smile: . Pozdrawiam.

“Według mnie” również “tak. To napięcie” znacznie “przekracza dopuszczalną normę.” Jeżeli masz na gwarancji to po upewnieniu się co do wartości napięcia możesz na oddać do serwisu - nie spełnia norm jakie miał spełniać.