6 letni laptop - dziwne włączenie komputera

Witam. Laptop to Acer aspire e 15, win 8.1, dysk 500 gb hdd, 2x4 gb ram, gf 840m. Od jakiegoś czasu, gdy włączam laptopa, po 1-2 sekundach wyłącza się by ponownie po 1-2 sec włączyć się i już dalej się uruchamia. Taka sytuacja miewa codziennie lub co dwa dni. Po każdym „takim włączeniu” data i czas jest ustawiona na ten moment, w którym ostatnio był wyłączany, np. wczoraj wyłączyłem o 12:56 i dzisiaj jak włączyłem laptop to miałem taki czas i datę wczorajszą.

Co to może być za przyczyna?
Czy to może być coś z gniazdkiem (jak wkładam wtyczkę do gniazdka to iskrzy, skwierczy)? Z drugiej strony mam kilka lat „takie” gniazdko i dopiero od niedawna tak mi się załącza komp.

A w inne gniazdko?

Trzymanie latami niesprawnego gniazdka, czy podpinanie do niego drogiego sprzetu, nie wiem co gorsze. Może uszkodziłeś coś w zasilaczu/układzie zasilania laptopa…?

Jeżeli data przestawia się to możliwe że wystarczy wymienić baterię od biosu, jest gdzieś na płycie głównej, przeważnie łatwo dostępna CR2032
Iskrzenie, trzeszczenie przy wkładaniu wtyczki to norma, jeżeli iskrzy, trzeszczy już po wciśnięciu to jest uszkodzone gniazdko lub wtyczka.

Moja siostrzenica tak wtykała w jedno koło łóżka, i laptopa załatwiła w pół roku. A było zwarcie w gniazdku. Na puszcze., albo w ścianie. Drut latał w gniazdu i to raczej to. Źle zrobione.

Każdemu zdarzyło się przejechać fotelem na kółkach po kablach.

Laptop powinien być podłączony do listwy przepięciowej,a nie bezpośrednio do gniazdka.

I nie wstydzisz się tego pisać? To tak trudno naprawić, wymienić gniazdo?

Pomijam problem nierozwiązany. Ale coś takiego zmusza mózg do czerwonej lampki----tam nie wkładaj. albo na razie przestań.
Poszukaj pomocy.

1 polubienie

To tylko kwestia czasu, gdy w najlepszym przypadku wywali główny korek. Jak gniazdka wybuchają. to pali się i topi plastik i po kolei dywan,
Co tam komputer, gdy trzeba skakać z balkonu?

Gdy przy używaniu kontaktu jest skwierczenie, to kontakt się w końcu zacznie topić. Wpierw żarówki zaczną się często palić. Chodzi w takich przypadkach o temperaturę i tzw skokowe napięcie zwarcia.

A gdzie się podział autor tematu?

Mi się nie zdarzyło :slight_smile:

A tak spytam, czy problem występuje przy włączaniu na baterii?

Jeżeli chodzi o baterię to raczej powinna być dobra bo trzyma godzinę, w przypadku zużytej resetowałoby czas do jakiejś ustawionej przez Windows daty. Dodatkowo czas powinien sam się przestawić po podłączeniu do internetu i zsynchronizować się z serwerem czasu

Mam tak samo z poleasingowym HP, który jest na pewno starszy niż twój, ale jak podłączam go do listwy przeciwprzepięciowej Nantec Extreme Media SP5 zdarza się to wielokrotnie rzadziej. Nie kosztuje dużo jak dla mnie i nic złego się nie dzieje mimo, że często są podłączone 3 ładowarki 2A razem z laptopem i monitorem. Jej moc to 10A, 2300W. Zdarzyło mi się podłączyć i użyć suszarki do włosów i odkurzacza, ale bez reszty sprzętu i zniosła to bez zająknięcia

I jeszcze Bercy 400 jako nowszy odpowiednik:

Wybrałem ją ze względu na kolor, bezpiecznik, zabezpieczenia i dobre opinie. Jest też zielona, czarna lub biała. Wszystko jest w porządku, poza tym, że wtyczki wchodzą luzem od samego początku i bolce są ruchliwe, co nie zdarzyło mi się przy innych przedłużaczach i listwach

Ciekawy kolor, ta listwa natecu wygląda ciekawie. Jak wejdzie się na stronę producenta podobna ma oc na 20 000 zł i gwarancje 5 lat, ale nie ma podanych parametrów poza czasem reakcji 25ns

Media Expert ma takie parametry w opisie:

Napięcie znamionowe: ~230V, 50Hz
Prąd znamionowy/ maksymalne obciążenie: 10A /2300W
Wyłącznik: Dwutorowy, podświetlany
Zabezpieczenie: Bezpiecznik o szybkim czasie reakcji 10A/250V
Prąd upływu: < 0,5 mA
Absorpcja energii: 155J
Czas reakcji: < 25ns
Maksymalne napięcie Uc: ~250V 50Hz
Napięciowy poziom ochrony Up: ? 1,2 kV (L/N)
Maksymalny prąd wyładowczy Imax: 6kA (L/N) -8/20µs
Napięcie próby Uoc: 4 kV
SPD: Klasa 3
Wymiary (DxSxW): 29,2 x 4,9 x 3,7 cm

Rzeczywiście ale tylko w pierwszej.
Ja bym poszedł bardziej w taką listwę

Jakoś zbyt tania na te możliwości. Nie kojarzę też tej marki

Mi się firma obijała o uszy ale w sensie, że istniała tylko tyle.
Po wejściu na ich stronie są firmą amerykańską założoną 1997 i zajmują się systemami zasilania, wygląda, że wiedzą co robią.

Ok sprawdziłem dalej firma wygląda na bardzo porządną. A czemu zasilacz jest taki tani? kto wie ale cena jest bardzo dobra.

Może być np. zwarcie w kwarcu i wtedy takie objawy też będą.

Dzięki za rady. Na baterii nie próbowałem, bo jest wyjęta z laptopa, działa jako stacjonarny.

Jestem teraz chory i w dodatku chodzę do pracy (brak osób do pracy).

Zastosuję się do waszych rad i później napiszę co i jak.

Mam w domu listwę z przyciskiem 0-1, jak włączę to lampka w listwie się świeci. Czy to może być listwa przeciwnapięciowa? Nie znam się.