64bit kosztem niektorych rzeczy czy 32 bit tez kosztem ramu?

Nie mam zielonego pojecia :wink: co wybrac. Otoz do dyspozycji mam dwa systemy: vista ultimate 32 bit i to samo 64 bit. Potrzebowalem na drugi komputer systemu i kupilem sobie wydanie 64 bit, no i przy okazji troche ramu :wink: teraz jest 8gb, od zawsze bylem przekonany ze im wiecej ramu tym lepiej, chyba tak jest. Na swoim kompie na ktorym do tej pory pracowalem pod 32 bit i 4 gb ramu zainstalowalem viste 64 bit z 8gb ramu. Wydajnosc szczerze mowiac widac ze sie zwiekszyla choc nie jakos bardzo ale to normalne. W sumie to wybralem 64 bit tylko po to by moc miec wiecej ramu bo 32 bit jedzie tylko do 4gb. I teraz mam dylemat, wszystko chodzi jak nalezy, mam wszystkie stery, za wyjatkiem jednej rzeczy - nie dziala mi tuner tv w media center, prubowalem juz wszystkich mozliwosci, informacji i poprostu sie nie da w 64bit odpalic tej karty. Jakos cicho mi bez tv czasem pracujac na kompie :wink: Jestem sklonny kupic jakas karte ktore bedzie dzialac w nowym systemie ale nie wiem czy czasem nie wrocic do systemu 32 bit i do 4 gb ramu. Od zawsze bylo tak ze co jakis czas wieksza ilosc ramu stawala sie standardem, i teraz kiedy wchodzi corei7 mamy do wybory 3 lub 6 gb ramu lub tez wiecej, nie wydaje mi sie aby ludzie kupujacy core i7 wchodzili na zestaw z 3gb ramu kiedy np przy quadzie lub duo mieli 4 gb, raczej wybiora 6gb ale do tego trzeba 64 bitowy system, i wydaje mi sie ze to chyba wlasnie przyszlosc, bo przeciez nie zatrzymamy sie na 3 czy 4 gb ramu prawda? No i nie wiem czy pozostac na tej “niepewnej” platformie czy nie wrocic na 32 bit chociaz by tylko dla karty tv :wink: gry nowej generacji raczej beda robione pod 64bity jak i nadal pod 32, ale jak to bedzie z caloscia? Warto dla karty tv usunac 4 gb ramu, zostac z reszta 4 i 32 bitowym systemem? Komputera uzywam do rozrywki (gry, muzyka, tv), pracy tj. zarzadzanie i tworzenie strona, grafiki 2d, internetu itp.

I zastanawiam sie jak to bedzie przy przejsciu na windows 7 bo zaraz po premierze planuje kupic, jak myslicie co wiekszosc ludzi bedzie kupowac? 32 czy 64 bit w sytuacji kiedy wiekszosc nowych kompow bedzie miala juz min 6 gb ramu?

aktualnie lepszym wyjściem jest zakup systemu 64bitowego, nie ma sensu zatrzymywać się w miejscu kupując system 32bitowy, gry, programy potrzebują coraz więcej RAMu

Sam się przerzuciłem na system 64-bitowy. Uważam że jest lepszy od 32-bit( pomijając XP 64-bit, który stwarza niektórym problemy). Nie zamierzam już przechodzić na wersję 32-bit. A windows 7 RC x64 prezentuje się świetnie, polecam.

Dokładnie, nie wolno zatrzymywać się w czasie.

Zależy to od tego jakiego oprogramowania się używa,jeśli są dostępne nowsze wersje działające już bez problemu na 64 bitach,to nie ma przeszkód,gorzej pewnie jest ze starszym oprogramowaniem,nawet jeśli będzie ono działać,a jest w wersji tylko 32 bit nie wykorzysta więcej jak 3 GB ram - 32 bitowe adresowanie pamięci i te sprawy,problemy może też sprawiać oprogramowanie ingerujące w system,o ile system plików NTFS jest już 64 bitowy - 1 plik może mieć objętość ponad 4 GB,o tyle różniie jest z adresowaniem ramu,dodatkowo musisz upewnić się,czy do całego twojego sprzętu są przynajmniej zgodne z 64 bitami sterowniki

ja nie mam do xp 64 zastrzeżeń ;p

Dokładnie ja jechałem na XP X64 przez dwa lata i prawie zero problemów, był tylko problem z niektórymi grami a programy chodziły idealnie.

michalinda:

Powiem tylko tyle że Microsoft wydaje po raz ostatni 32bitowy system, od Windows 8 będzie tylko 64bitowe OS-y.

No wlasnie, potrzebowalem takich opinni by sie nie cofnac w 32 bity :wink: thx, sporo sie naczytalem na necie roznych zdan na ten temat i w wiekszosci przekonuja do 32bit bo to kompatybilnosc itp itd ale to jest przeciez nieuniknione, wszyscy z czasem przejdziemy na 64bit - to dopiero poczatek, a na poczatku tak bywa. Szkoda tylko ze ta chiolerna karta tv nie zatrybi, ale mozna znajdzie sie cos na zastepstwo :wink: Pytalem bo czesto widzialem komentarze typu 64 bit to nie przyszlosc tylko system na potrzeby serwerow, no ale jesli 32 bit daje nam tylko nie cale 4 gb ramu to w takim razie co da nam wiecej jak nie 64bity… Nie znam sie tak dobrze na tej technice ale jesli to tak wyglada to stawiam ze w ciagu 2-3 lat wiekszosc bedzie na 64bit biorac pod uwage chociaz by np ddr3 - trzykanalowa pamiec i to ze nikt nie zejdzie do 3gb z 4 gb a wybierze 6 lub wiecej.

Dodane 19.06.2009 (Pt) 22:43

A tak wracajac do sprawy tej niedzialajacej karty tv pod vista 64, moze ktos juz mial taka przygode? W vista32 dziala ok, w 64bit widac ze instaluje sie sterownik 64bitowy z windows update, producent dostarcza beta pack do media center ale i tak media center nie widzi tego tunera, w 32 bit odrazu go rozpoznawal. Karta to Pinnacle 110 analog. Pozdrowka.