6GB pamięci ram - możliwe?

Witam

Przeglądam internet i wszędzie pisze się o 2GB ram, 4, 8. A ja ostatnio zastanawiałem się, ponieważ chcę rozbudować pamięć ram i tu narodziło się pytanie, czy możliwe jest zainstalowanie 6GB ram (3x 2GB w kości). Na razie mam 2GB w jednej kości i zastanawiałem się nad kupnem dodatkowo 2 takich samych, ale nie wiem jak sprzęt i system reaguje na taką niestandardową ilość. Proszę o pomoc. Moja płyta główna obsługuje max 16GB w 4 gniazdach

Nie polecam tego rozwiązania. Po pierwsze, Twoja Vista (z podpisu) wykorzysta tylko, około 3.25GB. Po drugie, trzy kości w Viście mogą narobić problemów (poszukaj o tym na forum).

Możliwe jest , ale pamięci nie będą działały w trybie dual channel . Jeśli nie masz systemu 64 bitowego to i tak nie użyjesz tych 6gb (max 4gb są wykrywane) więc musiałbyś zainstalować system 64 bitowy .

Linux 64bitowy i 4x2GB kości lepiej, wtedy nie będzie problemu o którym wspomniał zaklik. Inna kwestia to ta czy przyda ci się więcej niż 2x2GB ramu…

dlaczego 3 kości mogą narobić problemów, podaj link

właśnie mam zamiar przejść na 64-bitową viste

Przykład problemu: viewtopic.php?f=22&t=259351

(nie jedyny)

tak, ale w tym temacie nie do końca stwierdzono czy vista ma problemy z 3GB ram czy z 3 kościami pamięci

Ale w kij ramu jest głupotą, bo i tak się tego nie wykorzysta.

z tą parzystością to się nie zgodzę, skoro sprzedają 3 i 6-rdzeniowe procesory…

Najlepiej dołoż drugą kość 2 Gb, jak ci tak zależy na ramie i jeżeli twoja płyta to obsługuje, to będą se śmigały w dual channel.

Płyty z chipsetem Intel X58 pod nehalemy mają mieć tri chennel i 6 slotów na ram, chipset nVidia 790i obsługuje tri SLI

A phenom X3 to tak naprawdę X4 z uwalonym rdzeniem, więc…

Od kiedy? Od początku był 3 rdzeniowy, nie pochodzi od uszkodzonych X4.

Ogólna “symetria” w przemyśle komputerowym nie wynika z “uwielbienia” potęg dwójki, tylko z prostego faktu. Mianowicie wszelkie chipy mają kształt’y prostokątnem, a proces technologiczny tworzenia rdzeni jest najbardziej efektywny gdy chip jest możliwie bliski kwadratowi, co wynika z tego że wafle krzemowe są w kształcie kół, a w kole ze wszystkich czworokątów zorientowanych na płaszczyźnie w ten sam sposób i o tej samej powierzchni najwięcej zmieści się właśnie kwadratów kwardatów, dlatego najbardziej opłaca się podwajać rozmiary chipów, robić je symetryczne, tak aby można je było bez problemu częściowo obcinać (karty graficzne to doskonały przykład). Przykłady 3rdzeniowych procesorów itp. itd. pokazują że to poprostu nie jest zasada i w miare możliwości można tworzyć procesory on liczbie rdzeni równej dowolnej liczbie pierwszej, ale jaki to miałoby sens?