7-ka się nie uruchamia

7-ka na laptopie się nie uruchamia. Jak włączam laptopa to wyskakuje tryb normalny, awaryjny itp. Gdy wciskam normalny to mam czarny ekran, na awaryjnym to samo się dzieje. Wyciągnąłem dysk i podłączyłem go do innego kompa i dysk widzi. Włożyłem dysk i jest bez zmian. Co dalej robić?

Jak masz menu, to dysk jest ok. Uwalony jest system. Skorzystaj z opcji naprawy systemu z nośnika (płyty lub usb). Ewentualnie podpinasz pod drugiego kompa, kopiujesz ważne dane i stawiasz system od nowa. Dane znajdują się w katalogu Users.

2 polubienia

Podpinałem dysk pod drugi komp, bo czasem jak się systemu nie zamknie to system nie startuje i sądziłem, że po podpięciu pod drugi wyskoczy check scan disk czy spójność dysku i przeskanuje i naprawi.

Nie wiem czy z dyskiem wszystko ok. bo w crystal disk parametr “ilość nie naprawionych sektorów” jest 100 do 253. Ta wartość nie powinna być przybliżona?

Liczba błędów też jest 100 do 253 , poniżej screen.

Fajnie, że umiesz uruchomić program i odczytać smart. Szkoda, że nie zadałeś sobie trudu przeczytania, gdzie pokazuje odczytane wartości. Interesuje nas kolumna Wartość Raw, a tam są zera.
Dysk jest ok.
Wysypał się system - zapewne rejestr. Odpal naprawę z nośnika lub postaw system od nowa.

Naprawa z nośnika czyli “opcje odzyskiwania systemu” > “narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania”? Jeśli tak to wyskakuje komunikat, że może narzędzie wykryć problemu.

Brałem też przywracanie systemu lecz wyskakuje komunikat, że nie utworzono punktów przywracania systemu.

Czyli z płyty nie da rady?

A nie prościej zabezpieczyć dane z dysku i zainstalować jeszcze raz całą 7’kę?

Jeśli te opcje nie pomagają, to niestety zostaje format. Dane znajdziesz w katalogu Users.

Zrobiłem format z partycji recovery ale pełno po instalowanych aplikacji. W programach jest 60 pozycji. 10 usunąłem jakiś małych gierek. Reszty nie ruszam.

Ściągając system z sieci i podając klucz z obudowy laptopa podejdzie kod?

Resztę też możesz skasować, jeśli nie używasz - zostaw jedynie sterowniki.

Klucz z obudowy nie zawsze działa - w preinstalowanych systemach używa się klucza OEM. Bezpieczniej jest wyciągnąć klucz z działającego systemu - są do tego aplikacji (patrz: google). Ostatecznie jak użyjesz klucza z obudowy, to będziesz musiał go aktywować przez sms/połaczenie z MS.

Czyli inny jest klucz w systemie niż na obudowie laptopa? Ten w systemie jest już aktywowany tak?

Właśnie pytam czy klucz będzie pasował, bo kiedyś miałem sytuację, że nie chciałem całego dobrodziejstwa z partycji recovery i z płyty instalowałem i klucz nie podchodził. Wyskakiwało, że niepoprawny klucz.

Dokładnie tak. Systemu preinstalowane nie są instalowane ręcznie z użyciem klucza z naklejki, lecz po prostu wrzuca się gotowy obraz systemu przygotowany pod konfigurację. Dlatego jak odczytasz klucz z systemu, to będzie inny niż ten na naklejce. Odczytaj ten z systemu i instaluj system. Nie wpisuj żadnego klucza i próbuj aktywować system - powinien pobrać sobie dane o aktywacji z serwerów. Jeśli nie przejdzie, to dopiero wtedy możesz dodać klucz - jest do tego narzędzie w systemie, wiec nie trzeba od nowa instalować. Ostatecznie skończy się na aktywacji przez połączenie/sms, co nie jest ani trudne, ani zajmujące.