8 dźwięków biosu co to za błąd

Problem wygląda następująco. Uruchamiam komputer, wentylatory pracują i po chwili bios wydaje 8 krótkich dźwięków.

System się nie uruchamia. Cały czas są sekwencje 8 piknięć przerwa 8 piknięć przerwa itd.

Wyjmowałem ze slotów kości pamięci ,kartę grafiki , wypinałem taśmy i dalej problem. Kiedy ruszam bebechami (dotykam płyty głównej,okablowania,ramu) i robię twardy restart za którymś razem system uruchamia się i kolejne włączenia są wzorowe. Kiedy komputer trochę postoi wyłączony to problem wraca. Uruchomiłem komputer bez zewnętrznej karty graficznej, na karcie zintegrowanej i to samo. Myślałem ,że karta uszkodzona bo tak wynika z liczby dźwięków ale nie. co może być przyczyną tej usterki.

Płyta głowna msi, karta grafiki Nvidia Gforce 9600GT,bios ami , pamięć DDR2

http://www.hotfix.pl/dzwieki-biosu-a9.htm

Kody dźwiękowe BIOS-u

Czasami zdarza się że komputer nie włącza się a słychać jedynie piski … oznacza to najczęściej poważną awarie komputera, aczkolwiek niekoniecznie. Na pytanie dlaczego komputer piszczy i co oznaczają dane sygnały dźwiękowe znajdziecie odpowiedź poniżej.

BIOS AWARD i PHOENIX AWARD

1 krótki - wszystko w porządku.

1 długi - błąd pamięci

1 długi, 2 krótkie - błąd parzystości RAM

1 długi 2 krótkie - błąd karty graficznej

1 długi 3 krótkie – błąd pamięci karty graficznej lub jej brak

Powtarzający - błąd pamięci RAM

Zmienny niski i wysoki - błąd procesora

Podczas pracy komputera – przegrzanie procesora

BIOS AMI

1 krótki - błąd odświeżania pamięci RAM

2 krótkie - błąd parzystości pamięci RAM

3 krótkie - błąd w pierwszych 64KB pamięci RAM

4 krótkie - błąd zegara systemowego lub pierwszego wtyku pamięci

5 krótkich - błąd procesora

6 krótkich - błąd kontrolera klawiatury

7 krótkich - błąd trybu wirtualnego procesora

8 krótkich - błąd I/O pamięci karty graficznej

9 krótkich - błąd sumy kontrolnej BIOS-u

10 krótkich - błąd rejestru I/O pamięci CMOS

11 krótkich - błąd pamięci cache L2 procesora

1 długi, 2 krótkie – błąd karty graficznej

1 długi 3 krótkie – błąd pamięci RAM

1 długi 8 krótkie – problemy związane z wyświetlaniem obrazu przez kartę graficzną

Ciągły dźwięk – brak pamięci RAM lub karty graficznej

BIOS PHOENIX (słowo wytłumaczenia np.: 1-2-1 oznacza że wystąpił jeden sygnał później była pauza kolejno dwa sygnały, znowu pauza i jeden dźwięk)

1-1-2 – błąd procesora lub gdy niski ton błąd płyty głównej

1-1-3/4-2-2 – błąd pamięci CMOS

1-1-4 - błąd parzystości pamięci RAM

1-2-1 - błąd zegara systemowego

1-2-2 - błąd kontrolera DMA

1-2-3 - błąd kontrolera DMA

1-3-1 - błąd dotyczący odświeżania pamięci RAM

1-3-2 – błąd testu pamięci RA

1-3-3 - błąd pierwszego wtyku pamięci RAM

1-3-4 - błąd parzystości pamięci RAM w pierwszych 64 KB

1-4-1 - błąd lini adresowej pamięci

1-4-2 - błąd parzystości pamięci RAM

1-4-3/1-4-4 – błąd magistrali EISA

2-x-x - błąd pamięci RAM

3-1-1 - błąd kontrolera DMA (Slave)

3-1-2 - błąd kontrolera DMA (Master)

3-1-3 – błąd kontrolera przerwań (Master)

3-1-4 – błąd kontrolera przerwań (Slave)

3-2-4 - błąd kontrolera klawiatury

3-3-1 – wyczerpała się bateria CMOS

3-3-2 – błąd pamięci CMOS

3-3-4 - błąd karty graficznej

3-4-1 - błąd karty graficznej

4-2-1 - błąd zegara systemowego

4-2-3 - brak połączenia z klawiaturą

4-2-4 - przerwany test procesora

4-3-1 - błąd podczas testu pamięci RAM

4-3-3- błąd zegara systemowego

4-3-4 – błąd zegara czasu rzeczywistego

4-4-1 - błąd portu szeregowego

4-4-2 - błąd portu równoległego

4-4-3 – błąd procesora

Czytałem info o dźwiękach. Mój problem dotyczy niby grafiki ( 8 dźwięków) ale piszczy i z kartą grafiki i bez tzn. z podłączeniem do zintegrowanej grafiki z płytą.To eliminuje kartę Gforce. Ale jeżeli komputer ma uszkodzoną grafikę to czemu jak się już uruchomi to późniejsze uruchamiania są normalne?

czy to jest napewno 8 dżwięków

bo może jeszcze tak być

9 krótkich - błąd sumy kontrolnej BIOS-u

1 długi 8 krótkie – problemy związane z wyświetlaniem obrazu przez kartę graficzną

Ciągły dźwięk – brak pamięci RAM lub karty graficznej

Włączm komputer 8 dźwięków krótkich przerwa sekundowa 8 przerwa sekundowa itd

ile masz kości ram?jak masz 2wie to sprawdzaj na jednej i zmieniaj może się okazać,że to kostka ramu tylko no według sygnału to raczej pasuje coś z kartą,a sprawdz czy luzów nie ma

kostki mam trzy , kombinowałem różne kombinacje w slotach. Nieważne czy jest 1,2 czy 3 kości. Tak jak napisałem dźwięki są zarówno gdy podłączona jest grafika z karty zewnętrznej jak i z grafiki zintegrowanej( po wyjęciu gForca)

Czy jest możliwe ,że usterka zasilacza ma takie objawy?

Sądząc po

to równie prawdopodobne, że płyty głównej - nie masz czasem na niej spuchniętych kondensatorów? Ale tak - zasilacza może tak wyglądać.

padoda , zresetuj bios, wyciągnij po kolei proca, ramy, grafię, karty rozszerzeń i powkładaj jeszcze raz. Może mu się odwidzi. Ja sam tak miałem, że komputer startował mi z czarnym ekranem, już myślałem, że zdechła mi mobo, ale po wyciągnięciu wszystkiego, łącznie z mobo wystartował… Drugi przypadek miałem taki, że załączł się na pół sekundy i gasł - rozbiurka kompa, odpaliłem na pająka i zaskoczył. Poskładałem go do kupy i już działał. Jeżeli to nie pomoze, to po mojemu zwaloną masz mobo.

Nie zuważyłem spuchniętych kondensatorów. :oops: co to jest mobo?

z angielskiego skrót od motherboard=płyta główna. Jednak dobrze myślałem, że mobo. Płyta do doświadczonego elektronika i powinna dalej żyć…

Skąd wiesz ,że płyta?

Skoro kondensatory są spuchnięte, to raczej jest to prawdopodobne, że te dźwięki są z winy płyty, a dokładnie kondensatorów. Tak jak napisałem, zanieś płytę do dobrego elektrnika(są nawet serwisy reanimujące płyty), elektronik wymieni kondensatory i płta powinna dalej wiernie służyć. Co do ceny, to z pewnością naprawa tej taniej wyjdzie, niż zakup nowej… Kondensatory, są odpowiedzialne za gromadzenie prądu. Mają one określoną pojemność, oraz napięcie na jakim mogą pracować. Jeżeli kondensator spuchnie/wyleje się elektrolit, nie trzyma już swoich parametrów, co za tym idzie płyta nie dostaje już takich napięć jak trzeba i efekt masz widoczny, dlatego moim zdaniem diagnostykę należy zacząć od wymiany kondensatorów.

Napisałem przecież ,że nie widzę aby kondensatory były spuchnięte :lol:

Faktycznie, ja przeczytałem na opak, nie wiem czemu. :lol: Spróbuj w takim razie zrobić, jak pisałem wcześniej.