8 GB Ramu Windows 7 x86..Nie możliwe? A jednak!

http://creativx.net/forums/pl/general-s … arcie.html Co o tym myślicie? Rosyjscy programiści opracowali program który usuwa “blokade” na maksymalną ilość RAM w systemie x86. Zastanawiam się czy to jest możliwe z takiego fizycznego punktu widzenia aby takie ograniczenie ominąć

http://pl.wikipedia.org/wiki/X86_64

Już w XP była na to łatka. W przypadku linuksów był to osobny kernel (bigmem).

od dawien dawna było to możliwe dzięki PAE (Pentium Pro i kolejne modele procesorów). Nie stosuje się tego z prostego powodu - kompatybilność

System pokazuje właściwą ilość ramu,ale jej nie obsługuje,do tego potrzebna jest architektura,długość słowa rejestrów procesorów a przy 32 bit zapiszesz największą liczbę 2^31 tj max 4 GB,jeśli weżniesz pod uwagę pamięć zarezerwowaną,to jest brak przestrzeni adresowej do obsługi dużej ilości ramu,32 bitowe domowe wersje,które ma chyba 90% komputerów (teraz ich liczba spada),mają ograniczenia pod względem pamięci,przy nowych grach,które zjadają 2 GB ram na śniadanie problem jest już widoczny,nawet dołożenie ramu w tej architekturze go nie rozwiązuje,program w domowych 32 bitowych Windowsach może dostać max 2 GB ram,reszta jest dla systemu,nie dostanie więcej,choćbyś miał 8 GB ram,a pamięć ram jest tania jak barszcz zwłaszcza DDR3, praktycznie przyszłość to systemy 64 bitowe

Obsługuje, właśnie poprzez PAE ( https://secure.wikimedia.org/wikipedia/ … _Extension ), sam stosuje taki patch na Win Thin PC (jako że nie ma wersji x64). Jako dowód załączam zrzut ekranu:

ramu.th.png

Szkoda tylko że nie dorzuciłem do tego jeszcze okienka w z wersją systemu, ale wierzcie mi, to jest x86 Thin PC.

Ciekawe rozwiązanie. Jestem ciekaw czemu Microsoft nie stosuje tego w swoim systemie “na dzien dobry”

Jest, ale tylko w wersjach Server :stuck_out_tongue: .

Większość z nas ma wersję Home Edition,a tu takich udogodnień nie ma

Ja często na ubuntu korzystałem z kernela z PAE, maksymalna ilość pamięci to chyba 64GB przy czym na jedną aplikację przypada maksymalnie 3.5GB o ile dobrze pamiętam.

Johny oficjalnie nie, ale wgranie tego patch odblokowuje PAE w domowych wersjach Windows-a.

Po co komu coś takiego ;)? Myślę, że to są już te czasy, gdzie przy zakupie wie się, że albo się rozbuduje się do 4GB RAM i więcej i bierze się na zapas x64, albo się nie rozbuduje i się bierze x86 :wink:

Nie rozumiem po co to komu. x86_64 ma więcej pozytywów niż same adresowanie większej ilości pamięci. Siedzenie na 32-bitach z 64-bitowym procesorem i 8GB RAM jest jak penis pana z prostatą. Niby jest penisem, ale już nie taki twardy i pionu nie trzyma.

Nie wiem jak lepiej oddać, to co o tym myślę…

sunbeam96 ale porównanie wymyśliłeś :smiley: . Powiem tak, ja to stosuj bo Win Thin PC nie ma wersji x64, a nie potrzebuję pełnych możliwość Win 7, dla mnie Windows to “konsola do gier” + czasami do odpalania jakiegoś specjalistycznego programu typu np. program do flashowania mojego telefon - ODIN i dlatego wkurza mnie jeżeli system zajmuj <15GB miejsca a ja i tak 90% jego funkcji nie potrzebuje, dlatego już od dłuższego czasu używam Win Thin PC, który zajmuje około 6GB, nie zżera tyle ram-u i ogólnie jest lżejszy.

dragonn , w Twoim przypadku rozumiem.

Ale jeśli masz procek obsługujący 64 bity, a kupujesz Win x86 i używasz tego czita, to coś jest nie tak.

A procek single core 2 GHz i 1 GB ram?

ficca2 , ja instalowałem niedawno Ubuntu x64 na P4 z 2GB RAMu. Cud, miód, malina.