8 rdzeni: hit czy kit?

W internecie jest duż o informacji na temat 2, 3, 4 i 8 rdzeniowych procesorów AMD i Intel. Mam pytanie: czy to wszystko jest rzeczywiście o wiele wydajniejsze czy to tylko chwyt marketingowy? Czy procek Core 2 Duo 1,5 GHz jest wydajniejszy od Pentium 4 3 GHz? I jeszcze jedno: jak będę kupował nowy komputer to jaki procek brać? (Komputer głównie do gier).

Proszę o odp.

Pozdrawiam.

i to znacznie

dwurdzieniowy

dwurdzeniowy jest znacznie lepszy od 1 rdzenia natomiast 4 rdzeniowy już tylko trochę lepszy od 2 rdzeniowca a 8 rdzeniowy to już tylko ciut ciut lepszy od 4 rdzeniwoca-oczywiście przyjdą czasy co to będzie zalecany 4 lub 8 rdzeniowiec ale to jeszcze dłuuugo jednak już w jakiejś grze widziałem wymagania zalecane - intel quad 6600;d

8 rdzeni ma Intel niedługo zrobić w i7. Ale ‘niedługo’ w jezyku Intela oznacza niewiadomą.

Bo ja wiem czy tak znacznie bardziej wydajny? Owszem. Różnica w wydajności jest, a zasługą tego jest w znacznej mierze wielowątkowość. Oznacza to, że podczas jednego cyklu pracy procesor może wykonać 2 prace jednocześnie.

Załóżmy, że mamy procesor jednordzeniowy o częstotliwości taktowania 2GHz, a drugi dwurdzeniowy 2GHz. To, że są tam 2 rdzenie po 2 GHz wcale nie oznacza, że ten drugi procesor jest 2 razy szybszy. Przecież nie wykonujesz cały czas po kilka zadań na raz.

Jednak musisz być świadom, że procesory wielordzeniowe są lepsze, nowsze (a co za tym idzie są zrobione e lepszej technologi i pobierają mniej energii) i w ogóle. Gdyby wielowątkowość nie miała sensu to nikt by się w to nie bawił.

Poza tym wielordzeniowe procesory ujawniają sporo swoich możliwości przy wirtualizacji

Chyba GTA 4 w zalecanych wymaganiach.

W GTA IV faktycznie quady są w wymaganiach zalecanych, natomiast niewiele gier potrafi wykorzystać 4 rdzenie (nie wspominając o 8 ).

Co jest zaletą 4 rdzeniowca? Dużo lepsza koligacja, aplikacje działające równocześnie i zużywające dużo CPU nie mają prawa się zacinać, quady są bardzo dobre dla grafików 3d, do rednerów, i np fajne do nagrywania filmików z gier (30sek filmik avi w rozdzielczości 1600x1200/30fps z Frapsa ma trochę ponad 1GB;)), bo gra się na pewno nie zatnie jak w przypadku duala :wink:

Jeżeli chcesz tylko grać to weź duala, jeżeli planujesz coś więcej weź quada :wink:

Co do wydajności, nie mam akurat dual core pod ręką ale rzucę paroma przykładami:

CPU Queen, akurat nie było w spisie P4 3,2, wziąłem więc Athlona64 3200+, wyniki im więcej tym lepiej:

AMD64 3200+ - 3489

Phenom Quad (ten z mojego opisu) - 14859

FPU Julia:

AMD64 3200+ - 1703

Phenom Quad - 11837

ot taka drobna róznica :wink:

Hmmm jak będę kupował nowego kompa to nie chce wydać więcej niż 2500 zł. A na początek hd 4870 i intel core 2 quad to już 1700 zł.