80 rdzeniowy procesor

Co o tym myślicie? ;D

"80-rdzeniowy programowalny procesor Intela jako pierwszy zapewnia wydajność rzędu teraflopów oraz znaczną energooszczędność, informuje Intel. Badacze z Intel Corporation opracowali pierwszy programowalny procesor o wydajności dorównującej superkomputerom, mieszczący się w jednym 80-rdzeniowym układzie o wielkości nieco większej od paznokcia. Układ, dodaje firma, zużywa mniej energii niż większość współczesnych urządzeń gospodarstwa domowego.

Procesor powstał w wyniku inicjatywy „Tera-scale computing”, która ma zapewnić wydajność rzędu teraflopów (bilionów operacji na sekundę) przyszłym komputerom osobistym i serwerom. Techniczne szczegóły chipu mają zostać zaprezentowane na konferencji ISSCC (Integrated Solid State Circuits Conference), która odbędzie się w tym tygodniu w San Francisco.

Intel nie ma obecnie planów dotyczących wprowadzenia na rynek takiego układu z rdzeniami zmiennopozycyjnymi. Badania Tera-scale stanowić mają poligon doświadczalny dla nowych funkcji w poszczególnych procesorach i rdzeniach, magistrali oraz oprogramowania, które pozwoli wykorzystać procesory wielordzeniowe.

Intel przypomina, że wydajność rzędu teraflopów uzyskano po raz pierwszy w 1996 roku w superkomputerze ASCI Red zbudowanym przez Intela dla Sandia National Laboratory. Komputer ten zajmował ponad 180 metrów kwadratowych, składał się z niemal 10 000 procesorów Pentium Pro i zużywał ponad 500 kilowatów energii. Badawczy procesor Intela osiąga podobną wydajność w pojedynczym wielordzeniowym układzie z poborem mocy na poziomie 62 W."

aaatera.jpg

aaatera3.jpg

materiał zaczerpnięty z pclab.pl

teraz nowość ale tak za 20 lat wszyscy to będą mieli bo te dzisiejsze już nic nie pociągną :slight_smile:

niezły bajer :o

Ciekawe kiedy taki procesor zagości u mnie w domu… Jakie gry będą na to…? Teraz obsługują podobno tylko 2 rdzenie, albo jestem nie w temacie.

WoW - No mi się bardzo podoba taka propozycja.

I pomyśleć że 10 lat temu miałem taką konfigurację:

Pentium 266 MHz

16 MB ram’u

32 MB karta graficzna (nie pamiętam firmy)

i całe, ogromne 4 GB na twardym dysku :smiley:

Świat idzie do przodu, a wraz z nim technologie :slight_smile:

trochę stary ten news, czytałem o tym w kwietniu. Ciekawe jaki zasilacz do niego trzeba.

Też już to dawno o tym słyszałem a ten procesor to ciekawostka i wątpię aby komuś był potrzebny taki procek nawet za x lat!! Oczywiście mówię o zwykłych zjadaczach chleba :wink:

tia Bill twierdził podobnie a mi teraz 2 giga ramu mało…

Jak to ma Marekkk w swoim podpisie:

"W 1968 wystarczyło kilka Mhz żeby posłać rakiete na księżyc, teraz potrzeba pentium 4 3.0 Ghz żeby odpalić Viste…

Co poszło nie tak?"

IMO:

Taka moc będzie potrzebna za x lat, ale będzie ona zastąpiona inną technologią (dzisiejsze wynalazki typu komputery kwantowe), czyli 80rdzeniowych procesorów nie będziemy mieli. :slight_smile:

Jarek-Maj , za np. 100 lat to każdy taki procesor będzie miał w domu

jak ktos chce zobaczyc jak sprzet idzie do przodu to proponuje teraz zołożyć sobie najlepszy PC jaki jest możliwy i zapisać gdzieś te konfiguracje na PC wraz z cenami :wink:

i tak co miesiąc powiedzmy, po kilku latach widać ogromną róznice :wink:

O coś takiego mi właśnie chodziło :smiley:

Dokładnie ja też gdzieś o tym słyszałem :slight_smile: