80 stopni temperatury na procesorze w laptopie. To za dużo?

Witam,

Mam następujący problem. Często procesor w moim laptopie Asus F3E-AP364 zaczyna dość mocno “kręcić” i temperatura ze standardowych 60 - 65 stopni skacze do 80, a jeśli nie ubiję procesu zużywającego procka, to nawet 85 stopni. Model procesora to Intel Core 2 Duo T5750.

Komputer mam od półtora roku, od kilku miesięcy monitoruję na co dzień temperaturę procesora, wcześniej tego nie robiłem.

Kwestia jest taka - czy to za dużo jak na procesor tego typu? Wiem, że w laptopach te temperatury są wyższe, no ale nie wiem, czy to jeszcze normalne wartości, czy powinienem coś w tym temacie robić. Szukałem informacji na ten temat w Internecie, ale wszystkie, które znalazłem, mają już parę lat, więc założyłem ten temat.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

To jest temperatura w spoczynku czy np. w czasie gry? Jaki proces “ubijasz”?

Po półtora roku użytkowania zalecane jest czyszczenie układu chłodzenia.

To za dużo nawet jak na laptopa. Przeczysc go spręzonym powietrzem.

Temperatura w spoczynku to ok. 60 - 65 stopni, natomiast przy (sporym) obciążeniu ta temperatura momentalnie wzrasta do (ponad) osiemdziesięciu.

Co do sprężonego powietrza, to dzięki za wskazówkę; widzę, że w Internecie sporo osób o to pyta.

Mam dokładnie ten sam procesor i w tej chwili mam 43 stopnie, 80 nigdy nie uzyskałem. Proponuje czyszczenie chłodzenia.

Tyle, że sprężone powietrze jest moim zdaniem bez sensu, przyłóż rurę odkurzacza do wylotu powietrza i pozasysaj minutkę, a potem do wlotu powietrza. Jeżeli nie pomoże, rozkręcałbym laptopa, czyścił chłodzenie i nakładał nową pastę termoprzewodzącą.

Wyczyściłem wiatrak, temperatura spadła i to mocno. Teraz przy normalnym korzystaniu jest tak do 55 stopni, przy większym obciążeniu absolutne maksimum to 67 stopni.

Mati75, 43 stopnie? Takiej to chyba nigdy nie miałem, 49 tak, ale nie mniej.

Teraz 45: bn553_zrzut_ekranu-2.png