802.11n-problem z wyborem karty

Witam,

Planuję dokonać upgrade’u sieci lokalnej w małym biurze-chciałbym przenieść wszystkie laptopy do standardu IEEE 802.11n.

Router z AP w stosownej technologii już mam, muszę jednak jeszcze kupić karty i tu zaczynają się schody.

Po pierwsze-nie mam nawet jasności co do tego, które karty są tak naprawdę zgodne ze standardem. Ponieważ, wbrew deklaracjom producentów, wiele urzadzen, które są reklamowane jako “pracujące w technologii 802.11n”, tak naprawdę nie są z nią zgodne w 100% i (z tego co wyczytałem) mogą wręcz mieć problemy z kompatybilnością (patrz: http://news.cnet.com/Faster-Wi-Fi-standard-gets-draft-approval/2100-7351_3-6029029.html?).

Problem jest o tyle poważny, że tak naprawdę nie udało mi się znaleźć karty (!), która po dogłębniejszym zbadaniu tematu byłaby zgodna z “n” (bez “draft”). Może więc w ogóle się tym nie przejmować?

Druga kwestia dotyczy częstotliwości.

Z tego co się orientuję-standard przewiduje możliwość pracy w dwóch częstotliwościach: 2,4 GHz i 5 GHz. Mój router pozwala na pracę w dowolnej z nich (bądź obu jednocześnie). Nie mogę się jednak nigdzie doszukać jednoznacznej informacji co do praktycznej różnicy pomiędzy 2,4 i 5 GHz. Jedne źródła utrzymują, że praca przy 5 daje większy zasięg kosztem transferu, a inne piszą, że jest… dokładnie odwrotnie :P. Ze studiów pamiętam jedynie, że wyższa częstotliwość powinna, teoretycznie, mieć mniejszy zasięg (fale szybciej “ulatują” w górne partie atmosfery), ale większą przenikalność-z czego wynika, że 5 lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, a 2,4 na otwartej przestrzeni.

Jest to jednak tylko moja hipoteza i, poza tym, nie wiem jak ma się to do prędkości transferów.

A może różnicy zbyt dużej tu nie ma i chodzi po prostu o to, że mając do dyspozycji 2 opcje mam po prostu 2x większą szerokość pasma i mogę “bezboleśnie” podłączyć do sieci 2x większą liczbę hostów bez straty prędkości transferów?

Jest jeszcze poza tym parę kwestii które mnie interesują (np. czy praca w trybie zgodności ze standardem “g” obniży efektywność sieci), ale na razie nie będę się rozpisywał, bo mam przeczucie, że ilość tekstu i tak zniechęci 90% użytkowników forum ;).

Czyli na początek dwa pytania: czy upierać się przy szukaniu kart nie będących “draft n”, czy zlać na ten parametr?

Pytanie dwa: czy szukać kart obsługujących podwójne pasmo, czy też nie ma to znaczenia?

Z góry dzięki za odpowiedź!