80'C Na procesorze

Witam.

Z czystej ciekawości postanowiłem sprawdzić jaką mam temperaturę w swoim komputerze. Po zainstalowaniu programu SpeedFan i odpaleniu go zobaczyłem następujące temperatury(Program Everest Home edition pokazuje to samo) :

System 35’C

Cpu 80’C

Aux 75’C

Hd0 31’C

Pomyślałem że troche ciepło na procku i auxie…poczytałem troche w internecie i zauważyłem że ludzie martwią się temperaturami 50’C, gdzies przeczytałem “temperatura na procesorze dochodzi nawet do 60’C!”. Po długich przemyśleniach i połaczeniu wszystkich faktów(między innymi tego że przy temperaturze Cpu i Aux w programie speedfan jest ikonka przypominająca ogień) doszedlem do wniosku że na moim procesorze jest chyba ciutke za ciepło.

I tu pojawia się moje pytanie…Co z tym zrobić?

Czy jest to jakiś błąd i gdyby naprawde było tam tak gorąco moj procesor powinien już dawno być w procesorowym niebie (a może raczej piekle)?

Ps. Wyłączyłem komputer przewietrzyłem pokoj i odczekałem godzine. Po uruchomieniu komputera temperatura na procku i na aux nie uległa znacznej zmianie…natomiast na “systemie” i dysku spadła o 10’C

Może napisz jaki to procek?

Radzę z przymrużeniem oka patrzeć na odczyty z tego programu. U mnie na GPU mam 4 stopnie. Tyle to mam w lodówce, a nie na karcie graficznej. A przy 80 stopniach to komputer by się wyłączył.

Procesor Intel Celeron D 346, 3066 MHz (14 x 219)

Płyta główna ASRock Motherboard 775twins-hdtv

Chłodzenie : http://www.egielda.com.pl/images/art/ca … 951397.jpg

Edit:

Właśnie sprawdziłem co na ten temat mowi Bios.

Bios mówi: CPU: 83’C/185 F

Proponuję wyczyszczenie chłodzenia, usunięcie starej pasty termoprzewodzącej z procesora i zakup nowej pasty ZALMAN ZM-STG.

http://www.allegro.pl/search.php?string … onal_rec=0

Jeżeli dawno nie zaglądałeś do środka budy, to otwórz, przeczyść z kurzu i najlepiej wymień pastę termporzewodzącą na procesorze (ja polecam Arctic Cooling MX-2).

Właśnie “założylem” nową paste termoprzewodzącą(ZALMAN ZM-STG) i temperatura wacha sie w granicach 40’C.

Dzieki wszystkim :]

Poprzednia pasta była strasznie trudna do usuniecia…i bylo jej bardzo dużo, ale delikatnie i powoli pozbyłem się jej :stuck_out_tongue: Tej nałozyłem niewiele bo tak gdzieś przeczytałem.Mam ndzieje że bedzie wszystko dobrze :]

Jak widze nikt nie wpadł na pomysł że to może być przekłamanie :?

Ściągnij Coretemp/speedfan lub inny program i tam równiez posprawdzaj.

Dotknij też palcem radiatora. Powinien mocno parzyć

Ale jak widać, problem już rozwiązany, potrzebna była wymiana pasty termoprzewodzącej. Bios tez pokazywał 80*C i skoro temp spadła to przyczyna znaleziona.

Tego Zalmana polecam dlatego że pędzelkiem łatwo jest nałozyć tą pastę, prosta rzecz dla tych, którzy jeszcze nigdy nie robili tego typu rzeczy (nie zmieniali pasty na procesorze).

E tam, wsadzasz palec w torebkę foliową i każdą pastę można dokładnie rozsmarować, a tego Zalmana do końca ciężko zużyć. :slight_smile: