8GB ramu, dostępne 5,92

4 h temu zadałem pytanie o płytę, ilość kości ram. Dostałem odpowiedż " nie wiem to laptop " .No to ciągnę dalej pytanie. Może się dowiem.

Mam ten sam problem, więc się podpinam.

Laptop HP Pavilion Gaming 15-ec0017nw ; AMD Ryzen 5 3550H ; 8GB RAM (2x 4 GB) ; zintegrowana Vega 8 + GTX1050 3 GB ; płyta główna od HP.

Kupiłem ten laptop kilka dni temu i zauważyłem, że mam dostępne 5,92 z 8 GB RAM. Menedżer zasobów pokazuje, że ponad 2 GB RAM (2131 MB) zarezerwowane jest pod systemem (pamięć sprzętowa zarezerwowana) ale to pewnie Vega 8 ciągnie RAM (ale czy na pewno?). BIOS jest wyjątkowo ubogi, żadnych ustawień związanych z RAM czy samego memory remap tam nie ma - z jego poziomu nic nie zmienię. Tak samo “konfiguracja systemu -> rozruch itd.” odznaczone. Ogólnie laptop potrzebuję przede wszystkim do pracy dlatego przy “normalnym” użytkowaniu nie czuję, że mam 2 GB mniej, jednak czasami chciałbym włączyć jakąś grę a 6 GB to zdecydowanie za mało. Teraz pytanie - czy uruchamiając grę na GTX 1050, laptop będzie mógł wykorzystać 8 GB czy nadal 6? Jeszcze nie zdążyłem nic zainstalować, żeby sprawdzić a ciągle mogę go odesłać bez podania przyczyny, dlatego przyznaję, że jakby mi to ktoś sensownie wytłumaczył to byłbym bardzo wdzięczny.Zrzut%20ekranu%20(1)
Zrzut%20ekranu%20(2)

Mam Tak Samo

Laptop będzie korzystał wyłącznie z pamięci dostępnej. Rezerwacja tak dużej ilości RAM dla integry jest (moim zdaniem) sztuczką marketingową by zmusić użytkownika zaraz po kupnie laptopa do rozbudowy jego pamięci.

U mnie mając integrę Intela i Nvidię 4GB Lenovo Legion jest całkiem inaczej.

Ale w podsumowaniu Intela widnieje, że współdzielona 4 GB…

Czyli ustawiają bardzo różnie na podobnym sprzęcie?

Tak jest. U mnie zintegrovana Vega 8 zabiera tylko 200 MB RAM. A u kolegi identyczna konfiguracja jak moja tylko on ma Acera a ja Asusa i u niego już to jest 2 GB RAM dla Vegi 8. Co producent to inne ustawienie. A BIOS mizerny i u mnie i u niego. On chciał zmniejszyć i nie może ja zwiększyć do 1GB bo mam dwa monitory i też mogę. :sweat_smile:

No to wszystko jasne, co producent to inna „polityka”.
Chociaż dziwi sytuacja, ponieważ jeśli już, to przecież powinno to być jakoś normalizowane, a przynajmniej dostępne, aby można było zmienić.

Jeszcze lepiej, ja miałem HP 15 z Ryzen 2500U i miał 256Mb + dynamicznie, ten sam model na 3500U już na stałe 2GB :wink:

To tak jeszcze podrążę temat.
W którym miejscu jest to „rozplanowane” w biosie/uefi …systemie.
Czyli, gdzie na przykład na sztywno jest to ustawiane…
Ciekawi mnie, czy to już w biosie jest determinowane?
Bo na przykład ja lapka kupiłem bez systemu i instalowałem czysty, bez dodatkowych programów od producenta.
I ciekawe, czy ten sam lapek z systemem, miałby tak samo.
W moim na przykład w biosie trzeba było ręcznie włączyć dwie grafiki, na dzień dobry działała tylko dedykowana.

Właśnie o to chodzi, że BIOSy są tak biedne, że tych ustawień w ogóle nie ma. Dlatego nie można tego zmienić. Pamiętam w starych laptopach takie ustawienia były. W nowych ich raczej nie uświadczymy (może się takie zdarzają ale z tymi co mam styczność tych ustawień są pozbawione). Wartość przydzielonej pamięci RAM dla zintegrowanej grafiki jest z góry ustalona na sztywno przez producenta laptopa i tego nie można po prostu zmienić.
Choć zawsze oczywiście warto wejść do BIOSu i się upewnić bo może będziemy szczęściarzami i okaże się, że nasz laptop pozwala na konfigurowanie tej opcji.

Rozumiem - jednak to determinuje bios.
Mój Lenovo ma UEFI całkiem rozbudowane, ale nie sprawdzałem, czy także te ustawienia posiada, ponieważ lapek ma to dobrze skonfigurowane.

Ja mam w starym biosie konfigurowalne:

  • no
  • 128
  • 256
  • max

Ale wiesz że nawet w biurówkach z przylutowaną przydzielają tą pamięć na sztywno? Nie tylko robi tak acer, ale nie wiem jak w tych czasach można nie mieć 16 GB to nie jest aż taki majątek :disappointed_relieved:

Niedługo, pewnie 32 GB będzie potrzebne do przeglądania zwykłego netu, jak na każdej stronie będzie z pięć samograjów, kupa reklam i pewnie jeszcze jakieś inne wynalazki z muzyką w tle i zmieniającymi się dynamicznie reklamami i innymi pierdołami.

Zachciało nam się infinite scroll, to mamy :slight_smile:
Dzisiaj 8GB w telefonie to norma, a co dopiero w kompie…

Odpal msconfig przejdź na zakładkę Rozruch wybierz Opcje zaawansowane zahacz w tym miejscu Maksymalna pamięć: w tym polu powinna pojawić się wartość całkowita twojej pamięci ram, potem daj Ok i Zastosuj. Uruchom komputer ponownie tak jak zaleca to msconfig. Po uruchomieniu sprawdź rozmiar dostępnej pamięci.

Ja mam hp pavilion gaming 15 i procek AMD Ryzen 3550h with Radeon Vega Mobile Gfx laptop tez posiada dedykowana karte graficzna jest to nvida geforce gtx 1050 i chcialbym wylaczyc integre poniewaz zabiera ona ponad 2gb ram. Mam tego lapka od ponad roku i slabo poniewaz mam tylko dostepne 5,9 ramu jest to malo jak na sprzed do grania

Wejdź w BIOS i sprawdź, czy mozna obniżyć, ale pewnie nie. :slight_smile:
Znacznie lepiej wyjdziesz na zakupie, używanej 4GB kości, jak na 8 GB nie będzie Ciebie stać.
Dual od Single jest sporo szybszy, a nawet asynchroniczny dual 8+4, to będzie zysk względem 1x8, o ile masz 8 w jednej kości. Koszt 4 GB to 60 zł. :slight_smile:

mam 2x4 i nie da sie w biosie ):

No to zostaje sprzedać 4 GB za 60 zł i kupić 8 za 120. :wink:
Sprawdź jeszcze, czy obsłuży, ale 99% na tak.