8GB ramu, dostępne 5,92

Witam, z miesiąc temu kupilem laptopa, ma 8gb ramu, lecz gdy patrze na panel sterowania dostępne jest tylko 5,92. Nie wiem czy tak powinno być. Proszę o pomoc, załączam zdjęcie panelu sterowania.

1 polubienie

Grafika rezerwuje sobie pamięć z dostępnego ram’u

1 polubienie

Za dużo zarezerwowane, obniż do 1 GB, jeżeli nie masz dedykowanej grafiki, jak amsz to 256 MB.

1 polubienie

Mam gtx 1050 3GB VRAM i zintegrowaną z procesorem. Jak mam obniżyć?

W BIOS powinna być opcja Gpu memory, musisz poszukać i ustaw minimum te 256-512, bo więcej sensu nie ma. Jeżeli opcji nie znajdziesz nigdzie, to…

Cześć.
Sprawdż w Menadżerze zadań w zakładce Wydajność po uruchomieniu opcji Otwórz monitor zasobów ile masz pamięci zarezerwowanej sprzętowo ( szary pasek ). Jeśli tam jest ta brakująca część to może to będzie pomocne w rozwiązywaniu problemu

w Biosie nie mam niestety takiej opcji, a w msconfig również nie działa :frowning:

Nie masz żadnej opcji, nawet w advanced? Zostaje chyba tylko email do suportu producenta, przypisując 2 z 8GB do integry, to trzeba być idiotą… Jeszcze 1GB bym zrozumiał, ale 2?

Albo model płyty głównej, może ktoś odszuka gdzie klikać w twoim BOSIE/UEFI.

W menedżer urządzeń masz tą kartę widoczną ? jak tak to wyłącz lub jeszcze może w biosie da się ją wyłączyć ?. Przeważnie jak jest zewnętrzna to się zintegrowana powinna wyłączyć teoretycznie.

Z Vegą nie ma łatwo, mam tylko zintegrowaną od Ryzena, ale zmiany ilości przydzielonej pamięci w Biosie nie ma.

U mnie też zjada dość dużo ale ja nic nie ustawiałem to z automatu przydziela gdzie to w biosie zmienić ? mam ogólnie 12GB ramu a pokazuje 9.95GB

Model płyty, biosu, ram ile kości?

To laptop więc nie wiem. W biosie nie mam w ogóle opcji typu memory remap albo w ogóle coś z ram.
Bios jest firmowy jakiś od HP. Ogólnie to zdaje mi się że nie da sie tego zmienić ;v

Napisz do suportu i wyjaśnij im, ze tylko baran zabiera dla integry 2 GB RAM przy danej dodatkowo karcie graficznej. Dodaj, że przez to gry nie działają Ci z braku ram, masz klatkowanie itp., czekasz na pomoc lub zwracasz do sklepu ten bubel. Może będziesz miał farta i ktoś się przejmie.

Bardzo wątpię. Idę o zakład że jest to laptop Acer Nitro 5. Znane jest w nim to, że na “sztywno” przydzielona pamięć dla integry to około 2GB. Są to laptopy w których producent zakłada, że użytkownik szybko dokupi druga kość. Jest to zabieg kontrowersyjny ale moim zdaniem dość sensowny bo jest to laptop gamingowy i trzeba szybko zmusić się do kupna drugiej kości by uzyskać dual channel

A laptop nie ma nazwy? Np. ACER ASPIRE 5

Stawiam lewą rękę, że ma :wink:
Czytaj mój post wyżej.

Domyślać się a wiedzieć na pewno. Jest różnica.

To prawda, z tym, że ty powtarzasz pytanie które ja zadałem post wyżej i tworzysz niepotrzebny tłok. Bo pytanie które zadajesz już padło wcześniej przeze mnie zadane.