9800GT - głośna

Witam, mam kartę graficzną ASUS 9800GT

http://www.asus.com.pl/product.aspx?P_ID=trOKSJujEvAyNXRb&templete=2

Wygląda ona tak:

asus-geforce-with-cuda-9800-gt-1gb-en9800gt-di-1gd3.jpg

Mój problem polega na tym, że karta po jakimś czasie nagle zaczyna buczeć i to naprawde głośno. Sytuacja ta ma miejsce bez względu na obciążenie… Dodatkowo gdy rozkręcę “komputer” widze, że wentylator się powoli kręci, jakby nie miał mocy… Widząc ten fakt patrze na temperaturki i faktycznie są wysokie względem normy i rosną. Martwiąc się tym faktem restartuje kompa i problem znika, to samo gdy palcem zatrzymam wiatrak i puszczę, wtedy kręci się znowu normalnie, do czasu…

Co mam z tym zrobić? Karta na gwarancji… Proszę o odpowiedź, nie chcę by się spaliła, ani tez hałasowała:)

Pozdrawiam

Jak karta na gwarancji, to oddajesz kartę do serwisu, w czym problem? Ze swojej strony mogę stwierdzić, że siada ci łożysko na wentylatorze i nic we własnym zakresie nie poradzisz. Jak wentylator całkiem stanie, lub przegrzeje się rdzeń karty to komputer będzie się restartował, lub dojdzie do poważnego uszkodzenia karty. Podaj wiek swojej karty

Prawdopodobnie przytarł ci się wiatrak. Jeśli nie masz gwarancji już, to wyjmij kartę, odklej tą naklejkę i wlej tam kilka kropli chociażby oleju roślinnego - stary, domowy sposób, tani i działający :stuck_out_tongue_winking_eye: Tak czy siak raczej będziesz musiał się rozejrzeć za nowym chłodzeniem do karty.

Karta ma niecały rok, a gwarancji ma chyba 2 lata. Dzięki za odpowiedź:) A i jeszcze jedno, karta była troszkę podkręcana, ma to wpływ na gwarancję?

Jesli wiatraczek sie przetarł to by chodził głośno chyba bez przerwy, nie? A on nagle chodzi jak odkurzacz, przy czym bardzo powoli sie kręci…

Tak, OC na ogół zrywa gwarancję, ale jak się do tego nie przyznasz, w opisie usterki podasz zacinający się wiatraczek to może nie będą sprawdzali pod tym kątem :wink:

■■■■■■■… to po co na stronie asusa jest jakiś głupi program do podkręcania… I to nie ważne czy podkręciłem 1 czy 20%?

Bo bardzo często udaje się bezpiecznie uzyskać spory przyrost wydajności, ale równie często poprzez nieuwagę się pali cały sprzęt, dlatego producenci z reguły nie chcą tracić kasy na naprawy usterek wywołanych przez nieostrożność czy nawet głupotę swoich klientów. Szczęście, że przytarcie wiatraka raczej nie zostanie uznane za skutek OC, więc powinieneś być spokojny :wink:

A ile mogę czekać na naprawę? Szczęście że mam w MOBO integre…:slight_smile:

DZięki za odpowiedzi!

To wszystko zależy od serwisu, a te na ogół mają na to od 14 do 30 dni.

Jeżeli buczy to mogą być cewki, u mnie kiedyś 7950GT od ASUS-a też buczała. Jest to wada karty i podlega wymianie gwarancyjnej.