"a disk read error occurred" po włączeniu laptopa. help plz!

Cz. Dźwięk zaczął się zacinać tak samo jak obraz, więc wyłączyłem laptopa długim naciskiem na przycisk zasilania. Po ponownym uruchomieniu tylko czarny ekran i komunikat “a disk read error occurred press ctrl+alt+del to restart”. Po 40 próbach, udało mi się wybrać jedną z dwóch opcji, nie pamiętam nazwy, coś jak “disc recovery bez utraty danych”. Zastałem postawionego windowsa jak wróciłem.

  1. Gdzie w windzie szukać logów, które dadzą obraz sytuacji, co ten recovery zrobił? czy znalazł jakieś błędy…

  2. Co robić teraz? polecają na forach między innymi program MHDD, aby poszukać błędów. Nie zassałem jeszcze, ponieważ recenzja użytkownika na tej stronie jest bardzo negatywna. Ten czy inny program?

  3. Kilka dni temu, laptop, konkretnie wiatrak był czyszczony z kurzu z wymianą pasty. Osoba, która to zrobiła, ustawiła mi program speedfan, aby reagował gdy temperatura przekroczy 60 stopni. Po ostatnim uruchomieniu windowsa, PO wykonaniu “disc recovery”, przez 5 minut ekran był niebieskawy, co ma się dziać, gdy temperatura przekroczy wspomniane 60 stopni. Dziwne, bo od samego początku miałem takie kolory, zanim autostart i usługi się załadowały. Czy to możliwe, że to speedfan spowodował to, że komputer się zaciął na samym początku, jeszcze przed komunikatem na czarnym ekranie? Oczywiście temperatura musiałaby skoczyć do 60. Nie miałem speedfana w autostarcie, więc włączona jest jakaś speedfanowa usługa? Jaka?

 

Samsung NP300E5A-S07PL, Windows 7 Home Premium

Dzięki pozdrawiam

Ad1. Wykonałeś zwyczajne przywrócenie systemu bez utraty danych (z tzw. partycji Recovery), z czego możesz się tylko cieszyć! Opcja ta nie szuka błędów. Jeśli system Ci działa normalnie, to go używaj bez żadnych obaw.

Ad2. Nie szukać żadnych programów! Zwyczajnie używać laptopa.

Ad3. Wywal speedfan. Na laptopie takim jak Twój ma zero skuteczności.Tylko się będzie kłócił z softem samsunga.

Zacinać mogło się z różnych powodów. Na twoim miejscu zrobiłbym backup danych i przeskanował dysk, pamięci, zrobił test pod obciążeniem procesora i karty graficznej (głównie ze względu na temperatury).

mhdd to dobry soft. Pewnie ktoś go nie potrafił wykorzystać / uruchomić :wink:

Dzięki guys. Dzisiaj winda jedzie bezproblemowo.

Lapek złapał te zawiechy podczas oglądania filmiku w VLC. Podejrzewam, że w tym czasie temperatura skoczyła do 60 stopni (laptop był dużo obciążony wcześniej), więc speedfan chciał zamazać obraz na niebiesko, co okazało się trudne do wykonania ze względu na odpalone video i komp ześwirował. Speedfan deleted.

Jedno tylko pytanie. Czy w programach typu MHDD jest opcja skanowania-sprawdzania BEZ automatycznej naprawy, która może coś popsuć? Zdecydowałbym się na ten krok, jeśli jest możliwość, aby zrobić to bez ryzyka, a w razie wykrytego problemu wróciłbym tutaj :slight_smile: