Podczas zawieszenia się lapka, przy pliku na YT, wyłączyłam komputer ręcznie (towarzyszył temu okropny dźwięk, zawiesił się na jednej nucie, zero reakcji na komendy). W przeciwieństwie do innych wątków o podobnym błędzie: od tego czasu nie włączył mi się komputer już ani razu, niezależnie od ilości Ctrl+ Alt+ Del. Sytuacja z zawieszaniem pojawiała się już wcześniej tyle, że komputer wyłączał się samoistnie z dodatkiem bluescreenów. Później odpalał się bez problemu na nowo. Wcześniej zwalałam to na problemy po instalacji javki/ flesha. Chwilowo pomagały przywrócenia ustawień systemu do punktów przed instalacją danej aktualizacji. Wgrane miałam na świeżo sterowniki ze strony producenta.
Zostawiłam sprawę, ponieważ mogłam korzystać z innego komputera, jednak teraz potrzebuję go znowu, przy dobrych wiatrach wystarczy mi zgranie danych.
Nie znam się na BIOSie zbyt dobrze, potrzebowałabym informacji jak mogę w niego wejść i skopiować dane na dysk zewnętrzny.
Chciałabym zabezpieczyć dane, a następnie próbować reanimować kompa.
Laptop to Lenovo GT3000 N200.
System- oryginalnie był Vista (bez płytek- nagrywanie systemu odbywało się z jakiejś części na kompie), zamieniony później na Win7 z uczelnianej instalki.
Rozkręcany jednokrotnie przy wymianie klawiatury, jakieś 3 lata temu.
rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)
po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku
Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością
uruchom komputer z płyty którą nagrasz
w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Memtest86+ i naciśnij Enter
zostanie uruchomiony MemTest, poczekaj aż pamięć zostanie sprawdzona
Jak sprawdzać pamięć
Trzeba pamiętać, że pamięć należy sprawdzać w ten sposób, że zostawiamy w komputerze jedną kość pamięci i uruchamiamy test. Potem wyjmujemy pierwszą kość pamięci i wkładamy kolejną kość pamięci i uruchamiamy test. Czyli każdą kość pamięci sprawdzamy osobno. Inaczej mówiąc, jedna kość pamięci jest w komputerze, a druga na biurku i wykonujemy test. Potem zamieniamy kości miejscami - ta, która dotąd leżała na biurku jest w komputerze, a ta która dotąd była sprawdzana w komputerze leży na biurku. I znowu uruchamiamy test.
komunikat oznacza błąd czytania dysku czyli po prostu dysk jest do niczego wątpię nawet żeby dało się dane odzyskać
jak to mam rozumieć wyłączyłeś go z zasilania żeby go wyłączyć, właśnie przez takie działanie raz kumplowi popsuł się całkowicie dysk twardy raz na 10 milionów jeśli ma się szczęście coś takiego się zdarza dlatego zaleca się nigdy pod żadnym pozorem nie odłączać działającego komputer (choć zwieszonego) od prądu