A7n8x przywrócenie bios

Witam. Właśnie aktualizuje BIOS w płycie głównej asus a7n8x i aktualizacja staneła w połowie i nic się nie dzieje, na dyskietce mam kopie starego boisu jak ją przywrócić zeby było ok??

Jeśli masz dyskietkę bootowalną z BIOSem, to włóż ją w napęd i uruchom komputer, wybierając start z Floppy lub zatrzymując start na BIOSie i ustawiając taki priorytet bootowania, czyli Floppy jako 1st. Reszta według instrukcji:

  • Kiedy na ekranie pojawi się *A:* wpisz *C:* i naciśnij Enter;

  • Kiedy pojawi się *C:* wpisz AWDFLASH /qi BIOSFILE i naciśnij Enter;

  • Wpisz teraz nazwę pliku BIOSu (musisz ją znać!), jaki masz na dyskietce, np. A8NC101D.BIN i naciśnij Enter;

  • Program spyta, czy chcesz zapisać poprzedni BIOS. Wybierz Y lub N, jak sobie życzysz. Ja bym wybrał N, bo Yes nie ma teraz sensu;

  • Teraz program spyta, czy na pewno chcesz aktualizować BIOS. Odpowiedz Y i Enter;

  • Po zaktualizowaniu naciśnij F1 , aby zrestartować komputer.

Obawiam się jednak, że jeśli poprzednio zatrzymałeś procedurę “w połowie”, to mogło dojść do uszkodzenia BIOSu “na amen”, czyli nie do przywrócenia w warunkach amatorskich. Nawet start z dyskietki może być niemożliwy!

Dalej mam problem z BIOSem. Otóż po nie udanej aktualizacji przy włączaniu komputera uruchamia się BOOTBLOCK wkładam dyskietkę z wgranym na niej AWDFLASHem wraz z plikiem BIOSu, bootblock wczytuje awdflasha ale pokazuje taki oto komunikat “Source File NOT Found” a przecież plik BIOS jest na dyskietce. Mam naszykowane 3 dyskietki z różnymi plikami BIOS i przy każdej pokazuje ten sam komonikat, nawet z plikiem backupu biosu. Co mam zrobić żeby odczytało plik BIOS z dyskietki??

No cóż, jak pisałem wyżej, przerwanie procedury aktualizacyjnej BIOSu (jak pisałeś “w połowie”) mogło spowodować uszkodzenie tzw. CMOSa BIOSu, nie do usunięcia w warunkach amatorskich. Powiedz mi jeszcze, czy podczas startu (bootowania) komputera zadziała jednoczesne naciśnięcie klawiszy Alt + F2 (Alt przytrzymać a w F2 pukać). Czy pojawi się czarne okno aktualizacji BIOSu? Drugi sposób, to użycie podczas bootowania klawiszy lewy Shift i + (plus)

nic nie daje użycie klawiszy Alt+F2 ani Shift i +. Nie wiem dlaczego nie może znaleźć pliku, dziwne przecież powinno wczytać plik BIOS z dyskietki

przed załadowaniem awdflasha jak jest napis BootBlock dalej jest napisane “BIOS ROM checksum error” Może trzeba zmienić rozszerzenie .bin na .rom może coś to da??

Nie, nie! Nic nie da. To jest błąd sumy kontrolnej BIOSu , ale tego, który jest obecnie w komputerze, czyli jest on uszkodzony. Stąd te problemy. Będę jeszcze szukał rozwiązań, ale raczej to jest beznadziejne.

Dodane 29.12.2012 (So) 16:46

Jedyne co mi przychodzi do głowy na podstawie instrukcji firmowych to:

*COPY A:\AWDFLASH.EXE C:* nacisnąć Enter

*COPY A:\AN8B1008.BIN C:* nacisnąć Enter

Po zakończeniu kopiowania, wpisz *C:* i potwierdź Enter, aby wejść na dysk C:\ z napędu A:. Potem, wpisz

AWDFLASH.EXE i potwierdź . Teraz program rozpocznie swoje działanie.

Reszta jest tutaj: http://support.asus.com.tw/technicaldocuments/technicaldocuments_content.aspx?no=532&SLanguage=pl-pl

od punktu 3.

przy włączaniu komputera nie pojawia się A:\ po prostu automatycznie ładuje awdflasha, jeśli go nie ma wyświetla błąd i chce żeby włożyć dyskietkę z awdflashem i nacisnąć enter. Jakby była mozliwość wpisywania komend może bym sobie jakoś sam poradził ale właśnie nie ma takiej opcji, bootblock automatycznie sam ładuje awdflasha jednak nie może załadować pliku BIOS. Awdflash pokazuje błąd który wymieniłem wyżej Source File Not Found

Tak, to znaczy brak jest w układzie BIOSu pliku źródłowego. Inaczej mówiąc, BIOS jest pusty i AWDFLASH nie ma czego flaszować, bo nie się do czego odnieść. Co prawda, można się jeszcze pobawić, bo gorzej już nie będzie, np. zbootować pustą (ale bootowalną) dyskietkę, bez żadnych plików, ale to zdaje się już robiłeś? Moim zdaniem, systuacja jest patowa, czyli serwis niestety.